Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

29.07.2024

Вплив сонячних променів на зір

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Сонце – першоджерело енергії та життя на Землі. 

Зоровий процес починається з того, що сонячні промені проходять крізь заломлювальні структури ока, а потім фокусуються в центральній зоні сітківки – макулі. 

Від макули, після перетворення в електричні сигнали, вони передаються через зорові нерви до мозку. 

Відомо, що хвилі певних частин сонячного спектра можуть з часом завдати значної шкоди очам і вплинути на якість зору. 

У цій статті ми розглянемо негативний вплив сонячних променів на зір та заходи, які можна вжити для захисту очей.

Зміст статті:

Як сонячні промені впливають на очі

Сонячне світло складається з кількох типів випромінювання й умовно ділиться на видиме і невидиме для очей. Певна частина сонячних променів негативно впливає на очі, а саме:

  1. Ультрафіолетове (УФ) випромінювання (100-400 нм): Знаходиться у невидимій частині спектра, наділено агресивною енергією, проникає глибоко в структури ока і викликає пошкодження клітин зорової системи.
  2. Видиме світло (400-700 нм): Хвилі цього діапазону сприймаються людським оком. Серед них є високоенергетичне синє світло, шкідливе для сітківки та кришталика ока при частому та тривалому впливі. Спектральний склад видимого сонячного світла змінюється протягом дня: коротких синіх хвиль у ньому більше на світанку, заході сонця та у сутінках.
  3. Інфрачервоне випромінювання (700 нм і більше): Це – тепло від сонця, яке має велику довжину хвилі та невисоку енергію. Ці хвилі менш шкідливі для очей, ніж, наприклад, синє світло, але можуть викликати перегрів тканин, особливо рогівки та кришталика, а також дискомфорт та втому очей. Інфрачервоних променів у спектрі найбільше близько полудня.

Найбільш поширені типи уражень очей, пов’язані з ультрафіолетовим випромінюванням і синім світлом

Сонячні промені, весь їхній спектр, є постійним фактором у нашому житті, з яким пов’язують погіршення зору та певні захворювання зорової системи. Ось найбільш поширені з них:

  1. Фотокератит. Фотокератит, або сонячний опік рогівки, виникає при тривалому перебуванні на сонці без захисту очей, а також при впливі штучних джерел УФ, таких як солярії та ультрафіолетові лампи.
  2. Птеригіум. Це розростання тканини кон’юнктиви на рогівку, яке стає причиною погіршення зору. Птеригіум є активним процесом, що включає зміни у сполучній тканині, утворення нових кровоносних судин і запалення в кон’юнктиві. Хоча точні причини розвитку птеригіуму до кінця не вивчені, відомо, що вплив ультрафіолетового випромінювання може бути основним фактором, що провокує його виникнення.
  3. Новоутворення шкіри повік. До таких захворювань належить, наприклад, базальноклітинна карцинома, яка характеризується повільним ростом, низькою ймовірністю метастазування та має сприятливий прогноз при своєчасно розпочатому лікуванні. Основними факторами ризику виникнення таких новоутворень вважаються вік, спадкова схильність, прямі сонячні промені та штучні джерела ультрафіолету.(2)
  4. Катаракта. Тривалий вплив сонячного світла, особливо його УФ спектра, може призвести до розвитку катаракти — помутніння кришталика ока. Відомо, що УФ-випромінювання прискорює процеси старіння в кришталику, викликаючи зміни його структури, функцій та погіршення зору. Катаракта є однією з головних причин сліпоти у світі.
  5. Вікова макулярна дегенерація (ВМД). УФ-випромінювання та синє світло запускають окислювальні реакції в клітинах сітківки. За недостатнього антиоксидантного захисту це стає фактором виникнення та прогресування ВМД.(1) ВМД – захворювання макули, зони сітківки, яка відповідає за гостроту зору. ВМД є основною причиною необоротного погіршення та втрати зору у людей старше 50 років в економічно розвинених країнах. Ризик розвитку ВМД залежить також від харчування, способу життя, спадковості та деяких інших факторів.

Пройти тест STARS на ризик розвитку ВМД можна тут https://nutrof.com.ua/ua/ocenka-riska-razvitiya-vmd/.

При ранній діагностиці та лікуванні, за умови захисту очей від впливу сонячних променів, багатьом з цих пошкоджень можна запобігти, їх виправити або покращити стан очей.

Важливо: При появі скарг на зір звертайтеся до лікаря! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

 Як захистити очі від впливу сонячних променів

Для цього важливо дотримуватись певних простих правил у повсякденному житті:

  1. Носіть сонцезахисні окуляри в сонячну погоду у будь-який сезон. Обирайте окуляри, які надійно блокують УФ-випромінювання. При цьому враховуйте, що широкі оправи закривають більшу площу навколо очей у порівнянні з вузькими. Важливо пам’ятати, що окуляри все одно не забезпечують бокового захисту очей.
  2. Носіть головні убори. Капелюхи, козирки та кепки створюють додаткову тінь для очей, зменшуючи вплив прямих сонячних променів. Ступінь бокового захисту при цьому залежить від стилю головного убору – з цієї думки капелюхи з широкими полями кращі.
  3. Уникайте прямих сонячних променів. Намагайтеся уникати відкритого сонця в години його найбільшої активності (з 10 ранку до 4 вечора). За можливості обирайте тінь у цей час.
  4. Будьте обережні в особливих умовах. Сонячні промені можуть бути ще більш інтенсивними в певних умовах, що вимагає додаткової обережності. Бувши у місцях, де поверхня відбиває сонячні промені (біля води, на піску), обов’язково носіть широкополі капелюхи та окуляри з надійним захистом від ультрафіолету. Крім того, інтенсивність УФ-випромінювання збільшується на високогір’ї, оскільки на великій висоті атмосфера стає тоншою.
  5. Захищайте дитячі очі. Поясніть дітям важливість захисту очей від сонця, контролюйте тривалість їх перебування під яскравими сонячними променями. Забезпечте дітей відповідними головними уборами та окулярами, які надійно блокують УФ-промені.
  6. Дотримуйтесь збалансованого харчування. Сонячне світло може бути шкідливим для очей. Захиститися від його шкідливого впливу допомагають природні речовини, макулярні пігменти лютеїн і зеаксантин. Ці речовини накопичуються в центральній зоні сітківки, створюючи природний “екран”, який фільтрує хвилі синього світла, та діє як антиоксидант.  Продукти, корисні для очей, що багаті на лютеїн і зеаксантин – це зелені листові овочі, фрукти, бобові, риба(3) перець, зелений горошок, кукурудза, апельсини, жовтки яєць тощо. Доповнити свій раціон корисними для зору макулярними пігментами та іншими антиоксидантами можна за допомогою вітамінно-мінерального комплексу (дієтичної добавки) із лютеїном, зеаксантином, вітамінами С, Е та мікроелементами (цинк, мідь, селен).
  7. Проводьте огляди в офтальмолога. Плануйте регулярні візити до лікаря для перевірки стану очей та своєчасного виявлення можливих проблем.

Висновки

  1. Сонячні промені можуть негативно впливати на здоров’я очей. 
  2. Вплив різних частин сонячного спектру – ультрафіолету, синіх хвиль та інфрачервоного випромінювання є фактором, що збільшує ризик розвитку певних захворювань очей, таких як катаракта, вікова макулярна дегенерація, фотокератит та ін.
  3. Задля збереження зору важливо використовувати сонцезахисні окуляри, носити капелюхи з широкими полями, обмежувати час перебування під прямими сонячними променями, регулярно проводити огляди в офтальмолога, дотримуватись збалансованого раціону, обираючи продукти, багаті на антиоксиданти, такі як зелені листові овочі, фрукти, бобові, риба.

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

Питання-відповідь

Відповідь: Дійсно, сонце може нашкодити зору. Так, вплив ультрафіолетового спектра сонячного світла може викликати сонячний опік рогівки, розростання тканини кон'юнктиви на рогівку, помутніння кришталика. Крім того, регулярний тривалий вплив сонця збільшує ризик прогресування вікової макулярної дегенерації - основної причини необоротного погіршення зору в економічно розвинених країнах у людей після 50 років.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар