Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 10 березня
по 31 травня
nutrof

29.11.2022

Як покращити зір у домашніх умовах

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Чи можна в домашніх умовах, без медичного втручання поліпшити зір, зменшити або усунути його дефект?

Щоб відповісти на ці запитання, варто згадати, що причин та видів порушення зору відомо чимало; перші ознаки одних виникають ще в дитинстві, інших – з’являються і накопичуються протягом років; якись, дійсно, можна усунути в домашніх умовах, а ось допомогти при інших – під силу лише медичним втручанням та кваліфікованим лікуванням.

В усіх випадках, однак, у разі появи скарг на зір запорукою успішного лікування є своєчасне звернення до лікаря та рання діагностика захворювань. Не займайтеся самолікуванням – це може бути небезпечно для вашого здоров’я!

Зміст статті:

 

Чому погіршується зір?

Погіршення зору може бути пов’язане із різними факторами. Харчування, спадковість, супутня соматична патологія, травми та інше впливають на гостроту зору.

Офтальмологи виділяють декілька основних причин:

  • Незбалансоване харчування: одна з найважливіших причин погіршення зору; так, дослідники встановили, що недостатнє споживання з їжею антиоксидантних вітамінів С та Е, каротиноїдів Лютеїн та Зеаксантин, мікроелементів Цинк, Мідь значно збільшують ризик зниження гостроти зору через Вікову Макулярну Дегенерацію (ВМД).
  • Вікові зміни: з часом сказується дія окислювального стресу на структури ока; так, короткохвильове світло – синє та ультрафіолетове – посилює фотоокислювальні процеси, сприяють накопиченню вільних радикалів у сітківці.
  • Спадковість: порушення рефракції (близорукість, далекозорість, астигматизм), вікова макулярна дегенерація (ВМД) – наявність цих захворювань у найближчих родичів, вважають лікарі, підвищує ризик розвитку також у нащадків.
  • Куріння: нікотин провокує спазм судин та погіршує кровообігу у  структурах зорової системи, впливає на серцево-судинну та дихальну функції; будь-який дим, у тому числі й сигаретний, спричиняє сухість очей.
  • Малорухливий спосіб життя: гіподинамія підвищує ризик розвитку багатьох захворювань цивілізації, й зір – не виняток; рухова активність надзвичайно важлива.
  • Надмірна вага: як доводять дослідження, зайві кілограми пов’язані з погіршенням зору.
  • Певні хронічні захворювання: артеріальна гіпертензія, облітеруючий атеросклероз, цукровий діабет та інші  можуть впливати на стан зору.
  • Травми очей: хоч цей пункт перебуває наприкінці списку, ця причина перебуває на першому місці у молодому віці. Застосовуйте захисні окуляри при виконанні будь-якої роботи, де є ризик пошкодження очей гострими предметами, попадання хімічних речовин, частинок деревини, металу та ін.

Окремо варто зупинитись на впливі комп’ютерних екранів на здоров’я зору. Встановлено, що робота за екранами комп’ютерів може призводити до розвитку комп’ютерного зорового синдрому (КЗС) і викликати дискомфорт через сухість очної поверхні. Існує, крім того, думка, що поширення комп’ютерів у економічно розвинених країнах призвело до збільшення випадків короткозорості (міопії) із погіршенням зору.

Це твердження, однак, піддається сумніву за таких причин:

  • відомо, що поширення міопії глобально почалося ще до комп’ютерної ери
  • у розвитку міопії чітко простежується спадковість
  • є залежність частоти виникнення міопії від низького рівня вітаміну Д (що особливо притаманно жителям міст, які більшу частину часу проводять у приміщеннях)

Докладніше про вплив екранів на зір читайте в розділі Відновлення зору після роботи за комп’ютером”.

 

Здоровий спосіб життя для покращення зору

Важливо знати, що здоровий спосіб життя впливає на збереження здоров’я в цілому і знижує ризик розвитку певних захворювань зору. “Здоровий спосіб життя” – широке поняття, яке включає кілька пунктів:

1. Відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю.

Куріння – один із найпоширеніших факторів розвитку неінфекційних захворювань в економічно розвинених країнах, у тому числі погіршення зору. Нікотин, як відомо, значно порушує кровообіг у дрібних судинах структур ока та викликає помутніння кришталика. Відмова від куріння – важлива умова збереження гостроти зору.

Встановлено, що зловживання алкоголем може привести до токсичного ураження зорового нерва, прискорити розвиток макулярної дегенерації (ВМД) і спровокувати катаракту. 

Часто такі зміни є незворотними, але відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю допоможе зупинити втрату зору.

2. Підтримка здорової маси тіла (оптимальної ваги)

Оптимальна вага визначається Індексом Маси Тіла в діапазоні від 18 до 25 (ІМТ = відношення вашої ваги у кілограмах до квадрата росту в метрах). Підтримка здорової ваги людини знижує ризик розвитку багатьох захворювань.

3. Підтримка фізичної активності.

Підтримка фізичної активності – основа правильного кровообігу. При цьому посилено працюють м’язи очей та зорова система загалом. Багатьом відомий цей ефект: після спортивних занять, зазвичай, гострота зору покращується.

Вибирайте той вид фізичної активності, який вам до вподоби: піші прогулянки, ходьба, заняття йогою, плавання. Але, хоч би який ви вибрали вид спорту – у всіх випадках важливі регулярність занять і поступове збільшення навантажень.

Використовуйте будь-яку можливість бувати на свіжому повітрі – не тільки щоб вдихнути більше кисню, але й зарядитися енергією сонячного світла: у шкірі під дією сонячних променів виробляється вітамін D. сонячних променів: носіть сонцезахисні окуляри, вибирайте для цієї мети головні убори з полями та козирками.

4. Прихильність до збалансованого раціону.

Про це докладніше – у наступному розділі.

 

Правильне харчування – головна умова для покращення зору

Харчування – найважливіша складова здоров’я, тому лікарі закликають для збереження зору дотримуватися збалансованого раціону. Не варто покладати надмірної надії на якийсь продукт чи особливу дієту з магічними властивостями поліпшення зору в домашніх умовах- таких не існує. Наприклад, такі магічні властивості часто приписують моркві та чорниці. Про ці міфи дивіться тут: чорниця, морква.

Важливо щодня вживати свіжі сезонні овочі, фрукти, ягоди, обов’язково включати у свій раціон горіхи, бобові, крупи, олії, нежирне м’ясо, молочні продукти, жирну морську рибу. Чому важливі всі ці групи продуктів?

Відповідь проста: через корисні для зору властивості нутрієнтів (поживних речовин), які в них містяться. Про ці нутрієнти йтиметься нижче.

  • Лютеїн та Зеаксантин – природні антиоксиданти, каротиноїди, які знижують ризик розвитку вікової макулярної дегенерації та можуть уповільнювати її прогресування через пригнічення окислювального стресу. В організмі уся кількість Лютеїна і Зеаксантіна, що надходить, концентрується в сітківці. 
  • Цинк, Мідь, Селен – ці мікроелементи належать до групи антиоксидантів, оскільки вони беруть участь у синтезі спеціальних антиоксидантних ферментів. Відомо, що цинк у високій концентрації міститься у спеціальних клітинах сітківки – паличках, які покращують сутінковий зір.
  • Вітаміни С, Е – захищають сітківку від дії світлових хвиль та інших факторів оксидативного стресу.
  • Вітамін D – вітамін-гормон, необхідний для роботи всіх систем нашого організму; має протизапальну дію, корисний при міопії та захворюваннях зору, пов’язаних із віком і цукровим діабетом. 
  • Ресвератрол – один із найпотужніших антиоксидантів, здатний захистити зір; нейтралізує вільні радикали, чинить протизапальну дію, має вазоактивну здатність, завдяки чому гальмує зростання аномальних судин сітківки при вологій формі ВМД; допомагає знизити ризик прогресування гіпертензивної ангіопатії та діабетичної ретинопатії.
  • Омега-3 поліненасичені жирні кислоти – корисні жири, що входять до складу мембран усіх клітин і забезпечують їх стійкість до окисних реакцій, відомі протизапальну дією, корисні при Синдромі Сухого Ока (який офтальмологи розглядають як хронічний запальний процес).

Не завжди ці речовини надходять в організм у потрібній кількості: корисні компоненти можуть недостатньо всмоктуватися із ШКТ у зв’язку з деякими захворюваннями системи травлення, втрачаються під час приготування та при тривалому зберіганні; відомо також про погіршення якісного складу харчів через збіднення ґрунтів.

 

Спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для зору (дієтичні добавки)

Для доповнення раціону необхідними для зору компонентами розроблені спеціальні дієтичні добавки. Наприклад, за результатами великих багаторічних досліджень (2) визначено основні речовини, які знижують ризик розвитку вікової макулярної дегенерації: каротиноїди Лютеїн та Зеаксантин, вітаміни С та Е, мікроелементи Цинк та Мідь. Саме ці речовини входять до складу певних комплексів для зору разом з мікроелементом Селен, Омега-3 поліненасиченими кислотами, поліфенолом Ресвератрол, що підтримують зір.

Приймання для збагачення свого раціону вітамінно-мінеральних комплексів, що містять необхідні компоненти, допомагає зберегти та покращити  здоров’я зору (3). Приймати їх слід після консультації з лікарем, ретельно дотримуючись інструкції.

 

Відновлення зору після роботи за комп’ютером

Якщо ви працюєте за комп’ютерним екраном понад 4 годин на день і відчуваєте втому зору, для збереження та покращення працездатності очей необхідно дотримуватися кількох простих правил:

  1. Правильно організуйте своє робоче місце: розмістіть комп’ютерний екран на відстані 60 см від очей, обов’язково нижче  за їх рівень (30 градусів) перпедикулярно до вікна, на такій дистанції від стіни, що дозволяє дивитися вдалину час від часу.
  2.  Уникайте прямого освітлення екрана: обладнайте вікно шторами або жалюзі.
  3. Регулярно провітрюйте приміщення, зволожуйте повітря будь-яким доступним способом.
  4. Обов’язково установіть висоту письмового столу та робочого стільця на зручному для вас рівні.
  5. Дотримуйтесь правила 20-20-20: регулярно робіть перерви, щоб подивитися вдалину (кожні 20 хвилин дивіться в далечінь на відстань 6 метрів/20 футів протягом 20 секунд)
  6. Контролюйте частоту моргання: природний ритм моргання (10-12 за хвилину) дозволяє зволожувати очну поверхню та захищати її від сухості; при тривалій роботі за комп’ютерним екраном, зосередившись, частота моргання знижується у середньому вдвічі; це призводить до появи дискомфорту, печіння, відчуття «піску» в очах.
  7. Робіть гімнастику (вправи на розтягування) для шийно-грудного відділку хребта, періодично масажуйте шийно-комірцеву зону, щоб розслабити м’язи та відновити нормальний кровообіг.
  8. Освойте гімнастику (йогу) для очей: про це докладніше у наступному розділі.
  9. Крім того, для правильного функціонування зорової системи необхідно, щоб сон тривав щонайменше 8 годин. Для повноцінного сну не використовуйте комп’ютер щонайменше за 2 години, не користуйтеся мобільним телефоном щонайменше за 60 хвилин до сну; лягайте спати щодня у туж саму годину.

 

Гімнастика для покращення гостроти зору

Гімнастика для очей – дійовий спосіб зняти дискомфорт при посилених зорових навантаженнях. Відомо, що на дрібні внутрішньоочні м’язи, яки змінюють кривизну кришталика при такій роботі, припадає велике навантаження. Прості вправи дозволяють зняти напругу та втому з ціх м’язів. 

Існує чимало різновидів таких вправ, які не вимагають спеціальних умов або тренажерів та які можна проводити в домашніх умовах. Головне при цьому – регулярність занять та правильне виконання вправ. З таким комплексом вправ можна ознайомитись тут.

 

Висновки

 1.Ефективною доведеною допомогою зору в домашніх умовах є:

  • збалансована дієта;
  • відмова від куріння;
  • підтримання оптимальної ваги (ІМТ у діапазоні 18-25);
  • фізична активність.

2. Найважливішою умовою збереження та покращення зору є збалансоване харчування, при якому організм отримує необхідні для функціонування зору компоненти; при цьому рекомендується вживати щодня:

  • свіжі сезонні овочі та фрукти;
  • білкові продукти як рослинного, так і тваринного походження (бобові, горіхи, нежирне м’ясо, молоко);
  • рослинні олії;
  • жирну морську рибу.

3. Щоб захистити зір під час роботи за комп’ютерними екранами, важливо дотримуватися простих рекомендацій:

  • правильно організувати своє робоче місце;
  • регулярно робити короткі перерви (правило 20-20-20);
  • контролювати частоту моргання (10-12 за хвилину);
  • пити достатню кількість води;
  • робити гімнастику для очей.

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

 

Питання-відповідь

Відповідь: Перш за все необхідно встановити причину погіршення зору, тому при появі скарг обов'язково звертайтеся до лікаря! Якщо зір страждає від надмірних зорових навантажень, важливо дати відпочинок очам, пити достатню кількість рідини – не менше 2 літрів на день, забезпечити повноцінний сон, збільшити споживання Омега-3 поліненасичених кислот із жирною морською рибою та рослинними оліями, їсти більше свіжих сезонних овочів та фруктів.

Насамперед необхідно точно встановити причину та ступінь порушення зору; це завдання під силу вирішити лише за допомогою офтальмологічного обстеження. Якщо причиною зниження зору є певні види порушення рефракції (близькозорість, далекозорість, астигматизм), для поліпшення гостроти застосовуються окуляри, контактні лінзи та хірургічне втручання. При багатьох інших причинах зниження гостроти відновлення зору на 100% не завжди можливо здійснити, але зберегти його і знизити ризик погіршення необхідно.

Збалансоване харчування: - зелені листові овочі (шпинат, різні види салатів та капусти), ягоди та фрукти, бобові та горіхи (сочевиця, горох, квасоля, какао-боби, арахіс, мигдаль та ін.), морська риба, м'ясо, молоко, яйця, рослинні олії. - Фізичні навантаження: ходьба, плавання, фітнес, йога; важлива регулярність таких навантажень. - Відмова від куріння, якщо ви палите. - Підтримка оптимальної ваги (Індекс Маси Тіла 18-25).

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар