Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

28.10.2021

Влив чорниці на зір, користь для очей

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

В інтернеті можна знайти багато статей, порад про те, як покращити здоров’я очей за допомогою чорниці чи БАДів на її основі. Чи справді чорниця корисна для очей або це лише міф? Що необхідно для хорошої роботи зорової системи? Чи варто приймати спеціальні дієтичні добавки для зору? Давайте детально розберемося з такими питаннями, щоби забезпечити повноцінне харчування задля збереження здоров’я. Саме збалансована дієта підтримує зір, допомагає знизити ризик розвитку захворювань сітківки очей (ВМД) та катаракти.

Зміст:

Склад плодів чорниці

У складі лісових ягід — чорниці, брусниці, журавлини, дикої малини, ожини — є багато корисних компонентів. Природні умови зростання визначають багатство й різноманітність мікро- й макрокомпонентів диких ягід. Плід чорниці майже на 85% складається з води, що містить вуглеводи, у тому числі цукри, а також:

  •   органічні кислоти;
  •   пектини;
  •   мікроелементи (калій, магній, фосфор, залізо, мідь);
  •   вітаміни (С, К, А, В1, В6, РР);
  •   антоціани.

Усі ці складники корисні для організму загалом. Однак їхній вміст у ягоді не надто високий, за винятком вітаміну С (у 100 грамах — майже половина добової норми). Поширена думка, що ці ягоди особливо корисні для очей завдяки вмісту в них антоціанів — речовин, які мають антиоксидантні властивості. Чи це так?

Що таке антоціани?

Антоціани є антиоксидантами й належать до великої групи поліфенольних рослинних сполук. Раніше вважалося, що саме вони відповідають за синій колір, який притаманний плодам чорниці. Тепер доведено, що колір рослини залежить ще й від інших чинників — наприклад, вмісту в рослині органічних кислот.

Антоціани синтезуються рослинами для їхнього власного захисту від вірусів, грибків, ультрафіолету та ін. і є більш стійкими до дії температури, світла, висихання, ніж вітаміни. Антиоксиданти, потрапляючи до нас із їжею, нейтралізують вільні радикали.

 

Користь ягід чорниці для організму

Руйнування речовин під дією кисню називають окисненням. Активні форми кисню (вільні радикали) в організмі людини завдають шкоди здоров’ю. Вік, стрес, незбалансоване харчування, куріння, екологічні проблеми збільшують накопичення вільних радикалів. У складі лісових ягід, і чорниця не виняток, є антиоксиданти. Особливо багато в них аскорбінової кислоти (вітаміну C).

 Надходження антиоксидантів із їжею — основний природний захисний шлях від вільних радикалів. Міцний антиоксидантний захист сприяє правильній роботі всіх систем організму — імунної, серцево-судинної, зорової.

 

Вплив чорниці на зір

Як чорниця покращує зір? Давайте розберемося. Певні поживні речовини, корисні для очей, є в невеликих кількостях у складі цих ягід. Наприклад, у 100 грамах міститься 1,63% від необхідної щоденної кількості каротиноїдів лютеїну та зеаксантину — цінних компонентів, які захищають сітківку від пошкодження світлом.

Важливо: щоби підтримувати сітківку ока цими компонентами, вживаючи чорницю, потрібно з’їдати 2-3 кг ягід на день, що нікому не під силу й категорично протипоказано через можливі алергічні реакції та інші небажані ефекти.

У 2001–2013 роках некомерційною організацією в США було проведено 2 великі дослідження AREDS (тривалість першого — 5 років, другого — понад 6 років). Вони охопили сумарно понад 5000 осіб і довели:

  1.  Важливість збалансованого харчування.
  2. Користь для збереження гостроти зору та зниження ризику розвитку важкої форми вікової макулярної дегенерації (ВМД) таких нутрієнтів:
  •   антиоксидантних вітамінів С (500 мг) і Е (400 мг);
  •   мікроелементів цинку (не менше 25 мг на добу) й міді (2 мг);
  •   макулярних пігментів лютеїну (10 мг) та зеаксантину (2 мг).

 

Отже, для повноцінного підтримання зору виключно плодів чорниці недостатньо.

 

Чи варто приймати дієтичні добавки для очей на основі чорниці?

Приймаючи рішення про те, чи варто приймати конкретні БАДи, важливо згадати, що забезпечити організм усіма необхідними нутрієнтами можна тільки в разі збалансованого харчування, багатого на антиоксиданти. Вітамінно-мінеральні комплекси для підтримання зору мають містити основні речовини, що використовуються сітківкою у своїй роботі. Це — мікроелементи цинку та міді, каротиноїди лютеїну й зеаксантину, вітаміни С та Е, а також інші компоненти, ефективність яких має наукові доводи. Будь-який вітамінно-мінеральний комплекс призначений доповнити основний раціон, але не замінити його.

Крім того, ягоди чорниці й біологічно активні добавки (БАДи, вони ж — дієтичні добавки до раціону) не є ліками, з їхньою допомогою не можна вилікувати захворювання очей.

Увага: під час підвищених зорових навантажень, за наявності генетичної схильності, для захисту зору з огляду на вік важливо своєчасно звертатися до лікаря, у разі необхідності проводити  профілактичні медичні огляди. Якщо лікар порекомендував приймання спеціальних комплексів, треба уважно ознайомитися з інструкцією і протипоказаннями, дотримуватися вказаного режиму та тривалості приймання.

 

Чорниця для покращення зору: звідки з’явився міф?

Про те, що чорниця корисна для очей, нам стверджують із дитинства, і це, начебто, підтверджують численні джерела в інтернеті. Звідки з’явився такий  міф? Історія його походження безпосередньо пов’язана з Другою  світовою війною.

Тоді у Великій Британії було винайдено ефективний радіолокаційний радар, і його хотіли приховати від супротивників. Щоби пояснити дуже [8] гострий зір британських льотчиків, придумали легенду: оскільки в їхньому раціоні дуже багато ягід чорниці та свіжої моркви, вони можуть бачити в темряві так само добре, як під час денного світла. Звичайно, невдовзі правда відкрилася: цей раціон до успіхів британських льотчиків не мав жодного стосунку.

Але міф залишився й міцно укорінився у свідомості людей.

чорниця

 

Висновки:

  1. Ефективним підтриманням зору є збалансоване харчування, яке щодня включає велику кількість овочів і фруктів, крупи та продукти з цільного зерна, якісні білки й жири. Цей здоровий раціон може бути доповнений нутрієнтами формули AREDS у складі вітамінно-мінерального комплексу. Для збереження зору необхідно відмовитися від паління, якщо ви палите.
  2. Будь-який корисний продукт харчування, у тому числі й чорниця, має профілактичні, а не лікувальні властивості.
  3. Важливо: у разі короткозорості, далекозорості, під час захворювань сітківки ока жоден продукт не може покращити зір. Тому за появи ознак його порушення необхідно своєчасно звертатися до офтальмолога, проходити профілактичні огляди. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
  4. Очевидно, що чутки перебільшують значення чорниці для поліпшення зору, — це давно усталений міф. Чи можна сказати, що вона марна? Звичайно, ні. Дієтологи рекомендують додати  ягоду до раціону (краще вживати саме у свіжому вигляді), оскільки вона багата на клітковину, антиоксиданти та ін.

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

Питання-відповідь

Користь уживання чорниці для покращення гостроти зору й запобігання певних хронічних захворювань очей, пов'язаних із віком (ВМД), а також катаракти, не доведена у великомасштабних дослідженнях. Важливо дотримуватися збалансованої дієти, у разі виникненні скарг на зір звертатися до офтальмолога.

Такого продукту немає, важливо щодня враховувати принципи здорового харчування. Вони досить прості: багато свіжих овочів і фруктів; перевага жирам, багатим на омега-3; мінімум кулінарної обробки та цукру; використання спецій.

У всіх цих продуктах містяться різні нутрієнти. Із цього погляду вони корисні. Чи можливо з їхньою допомогою вилікувати захворювання? На жаль, не вийде. У разі виникнення скарг на здоров'я не займайтеся самолікуванням!

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар