Анкета Test4Retina

Анкета містить питання про родинну історію хвороб, вказує на наявність шкідливих звичок, таких як куріння, та аналізує інші важливі дані про стан здоров'я. Оригінал теста Test4Retina тут.

Діагностичний інструмент Test4Retina та ВМД

Вікова макулярна дегенерація (ВМД) - це часта причина погіршення зору у людей старше 55 років, особливо в розвинених західних країнах: близько 8,7% людей від 45 до 85 років і майже 17,6% тих, кому за 85, мають ВМД.

Щоб допомогти людям зберегти зір, або уповільнити втрату зору із-за ВМД, фахівці запропонували тести задля оцінки ризику цього захворювання. Одним з простих способів отримати таку оцінку є щорічне самотестування за допомогою STARS (тест/анкета на оцінку ризику розвитку ВМД)

Анкета STARS включає сімейний анамнез, наявність шкідливих звичок - куріння, й іншу інформацію про здоров'я(1), але не приділяє особливої уваги харчуванню.

При цьому добре відомо, що збалансована дієта важлива не тільки для загального стану здоров'я, але й відіграє вирішальну роль у підтриманні хорошого зору.

Проведені раніше масштабні наукові дослідження AREDS(2) довели, що певні продукти та спеціальні дієтичні добавки для зору важливі задля досягнення цієї мети. Ось чому була створена нова версія тесту STARS, яка включає інформацію про харчування - Test4Retina. Тест враховує детальну інформацію про споживання корисних для зору продуктів - жирної риби, яєць, зелених листових овочів, фруктів, фруктових соків, рослинних олій тощо, а також про об'єм та частоту вживання алкоголю (вино, пиво). Про вплив алкоголю на зір читайте тут. Анкета, крім того, деталізує звичку куріння та історію цієї звички (куріння зараз, відмова від куріння протягом 20, 10 років і т.п.). Про вплив куріння на здоров'я очей читайте тут.

Діагностичний інструмент Test4Retina

Test4Retina складається з 15 простих запитань про індивідуальну історію здоров'я та спосіб життя.

Цей тест є корисним для оцінки ризику виникнення пізньої стадії ВМД у пацієнтів старших за 55 років, тому що може спонукати до своєчасного звернення до лікаря та до зміни способу життя(3).

Як працює Test4Retina

Відповідаючи на запитання Test4Retina, ви надаєте інформацію про потенційні фактори ризику ВМД на наступні п'ять років. Обробка відповідей дозволяє не тільки розрахувати цей ризик, але й запропонувати індивідуальні рекомендації та план дій для підтримання здоров'я зору.

Висновки

Раннє виявлення вікової макулярної дегенерації край важливе: дане захворювання є серйозною проблемою зору у людей старше 55 років. Виявлення факторів ризику на ранній стадії має велике значення для запобігання або сповільнення прогресування захворювання.

До відомих факторів ризику ВМД належать вік, куріння, сімейний анамнез, а також дієтологічні звички. Харчуванню слід приділяти особливу увагу, оскільки вживання певних продуктів (жирна риба, яйця, зелені листові овочі) сприяє здоров'ю очей.

Test4Retina є інструментом, що дозволяє оцінити ризик розвитку пізньої ВМД у найближчі 5 років. Цей інструмент включає анкету з 15 запитань, які охоплюють сімейний анамнез, особисту історію хвороб та спосіб життя, включає інформацію щодо вживання алкоголю та куріння. Відповіді на питання анкети Test4Retina дозволяють скласти індивідуальний план дій, спрямований на зниження ризику розвитку ВМД або уповільнення прогресування захворювання.

Враховуючи, що дієта та спосіб життя є важливими факторами у профілактиці ВМД, акцент на здоровому харчуванні та відмові від шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне вживання алкоголю, зменшує ризик прогресування захворювання.

Джерела

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9234358/
A Screening Tool for Self-Evaluation of Risk for Age-Related Macular Degeneration: Validation in a Spanish Population Alfredo García-Layana,corresponding author, Maribel López-Gálvez, José García-Arumí, Luis Arias, Alfredo Gea-Sánchez, Juan J. Marín-Méndez, Onintza Sayar-Beristain, Germán Sedano-Gil, Tariq M. Aslam, Angelo M. Minnella, Isabel López Ibáñez, José M. de Dios Hernández and Johanna M. Seddon

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7902480/
Dietary nutrient intake and progression to late age-related macular degeneration in the Age-Related Eye Disease Studies 1 and 2 Elvira Agrón, Julie Mares,Traci E. Clemons, Anand Swaroop, Emily Y. Chew, Tiarnan D. L. Keenan and AREDS and AREDS2 Research Groups

3. https://www.test4retina.com/en/cuestionario/
Welcome to the Test4Retina questionnaire