Куріння становить значний ризик для здоров’я, особливо через окислювальну дію агресивних молекул – вільних радикалів сигаретного диму, та вплив на судинну систему алкалоїду нікотину, що міститься в листі тютюну. Ця речовина викликає звуження судин та зниження їх еластичності, що призводить до погіршення кровопостачання різних органів, наразі й сітківки ока.
Окислювальна дія вільних радикалів, тривале порушення кровообігу та закорковування судин загрожує розвитком певних захворювань зорової системи. Так, фахівцями встановлено, що вплив куріння на здоров’я очей проявляється в тому, що курці частіше і в молодшому віці страждають від таких серйозних захворювань очей, як ВМД, катаракта і глаукома, які зазвичай зустрічаються у літніх людей, а також від сухості очей.
Крім того, дим від сигарет містить потужні алергени, що спричиняють запалення очної поверхні.
Зміст статті:
Як куріння впливає на здоров’я очей та які викликає хвороби
Тютюновий дим містить сотні компонентів, багато з яких є токсичними. Найнебезпечніший з них — нікотин. Вплив куріння на зір проявляється порушеннями в структурах зорової системи та певними хворобами, а саме:
- віковою макулярною дегенерацією (ВМД) – змінами в центральній області сітківки (макулі), для яких характерні спотворення зображень, труднощі при розпізнаванні облич, труднощі при читанні (слова не складаються в текст), поява темних плям у центрі поля зору(3)
- тютюновою амбліопією – зниженням гостроти зору внаслідок формування ділянок по всій сітківці, що перестають сприймати світло
- катарактою – нікотин та інші компоненти сигарет прискорюють помутніння та втрату еластичності кришталиків
- підвищенням внутрішньоочного тиску – через погіршення циркуляції внутрішньоочної рідини; підвищений внутрішньоочний тиск може поступово призвести до глаукоми – захворювання, при якому незворотно пошкоджуються зорові нерви
- збільшеним ризиком ураження судин сітківки – це небезпечно їхнім закорковуванням або розривом
- хоріоретинитом – захворювання, при якому рідина накопичується під сітківкою
- синдромом/хворобою сухого ока – при якому розвивається значний зоровий дискомфорт, подразнення, запалення, погіршення чіткості зору та ін. симптоми.
Вплив вживання тютюну на здоров’я очей проявляється і погіршенням перебігу вже наявних захворювань зорового апарату – діабетичної ретинопатії, офтальмопатії при гіпертиреозі, відшарування сітківки та ін.
Крім того, курець має підвищені ризики виникнення інфекцій через ослаблення імунної функції очної поверхні, запальних захворювань (склериту та увеїту), алергічних реакцій.
Вплив куріння на зір може проявлятися і погіршенням здатності розрізняти кольори. Спочатку порушується сприйняття зеленого кольору, поступово страждають і сприйняття червоного, жовтого, синього кольорів.
Відмова від куріння є однією з ключових рекомендацій для профілактики очних захворювань та збереження здоров’я очей.
Чи впливають електронні сигарети на зір
Останніми роками електронні сигарети (e-cigarettes) стали популярною альтернативою традиційному курінню. Однак важливим питанням залишається вплив куріння на очі таких цигарок. У цьому напрямку проводяться активні дослідження, і вже отримано низку даних(1).
Електронні сигарети містять нікотин та інші хімічні речовини, хоча й у менших кількостях, ніж традиційні сигарети. Нікотин відомий своїм судинозвужувальним ефектом, негативно впливає на сітківку, зменшує кровообіг і викликає гіпоксію в тканинах ока. Сигаретний дим містить агресивні молекули – вільні радикали – які вчиняють окислювальну дію на клітини, руйнуючи їх.
За отриманими даними, куріння електронних сигарет може збільшувати ризик розвитку вікової макулярної дегенерації (ВМД) та інших захворювань, призводить до подразнення та сухості очей, викликаючи дискомфорт та запалення.
Таким чином, попри те, що електронні сигарети вважаються менш шкідливими в порівнянні з традиційними, вони все ж таки містять нікотин та інші потенційно небезпечні для зору речовини. Фахівці вважають, що для розуміння довгострокового впливу електронних сигарет на зір необхідні подальші дослідження.
Як зменшити негативний вплив куріння на очі
Куріння негативно впливає на здоров’я очей та може прискорювати розвиток різних захворювань. Однак зменшити ризики впливу куріння на очі можливо. При цьому головне — повна відмова від куріння. Щоб знизити негативний вплив на очі, важливо дотримуватися простих правил повсякденного життя:
- Регулярне відвідування офтальмолога – дає змогу виявити проблеми із зором і вчасно розпочати лікування, що значно підвищує шанси на успішне їх усунення.
- Збалансований раціон – грає важливу роль у підтриманні здоров’я очей. Продукти, багаті на антиоксиданти, такі як листові зелені овочі, ягоди, горіхи, риба, рослинні олії допомагають зменшити вплив вільних радикалів у цигаркового диму. Для збагачення раціону важливими для зору компонентами можуть бути корисні спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для очей (дієтичні добавки), що містять лютеїн та зеаксантин, вітаміни С і Е, мікроелементи цинк, мідь, селен та інші важливі складові.
- Захист очей від синього спектра сонячних та штучних променів є важливим для курців, оскільки вони більш схильні до розвитку катаракти та інших захворювань. Носити сонцезахисні окуляри в будь-який сезон року, правильно налаштувати яскравість екрана комп’ютера та інших гаджетів – прості дії, які допомагають зберегти зір.
- Зволоження повітря – важливий момент організації робочого простору, оскільки у курців часто наявні ознаки синдрому сухого ока. Застосування сльозозамінників без консервантів має зволожувальний ефект для очної поверхні; перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією.
Висновки
- Куріння значно впливає на зір та є фактором ризику для багатьох захворювань очей.
- Хоча електронні сигарети містять менше токсинів, ніж традиційні, вони можуть негативно впливати на зір внаслідок вмісту нікотину та інших хімічних речовин(2).
- Основний та найефективніший спосіб зниження шкоди від куріння для очей – повна відмова від куріння. Додаткові заходи включають правильне харчування, багате на антиоксиданти, регулярні медичні огляди в офтальмолога, захист очей від яскравих променів, зволоження повітря. та ін.
- Раннє виявлення та лікування очних захворювань важливо для курців, оскільки допомагають значно покращити прогноз збереження зору. З появою скарг на зір звертайтеся до лікаря!
Реадакційна політика
https://nutrof.com.ua/ua/redakczionnaya-politika/
Джерела
Питання-відповідь
Зір може частково відновитися після припинення куріння, якщо куріння не призвело до незворотних змін у структурах очей. Однак ступінь відновлення зору залежить від індивідуальних факторів, включаючи тривалість куріння та загальний стан здоров'я очей.
Оцініть користь статті:
Додати коментар