Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 березня
по 31 травня
nutrof

23.02.2023

Вплив алкоголю на зір

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Усім відомо – якщо випити алкогольний напій, за цим слідує нечіткість та затуманювання зору, що, своєю чергою, призводить до проблем із пересуванням, орієнтуванням, читанням та іншими видами діяльності, що вимагають гостроти зору та точного фокусування.

Чому це відбувається? Річ у тому, що етиловий спирт може шкодити здоров’ю очей кількома способами:

 • Знижувати рівень антиоксидантів, які важливі для захисту очей від пошкоджень вільними радикалами та старіння.
 • Збільшувати ризик розвитку захворювань очей, таких як вікова макулярна дегенерація (ВМД), катаракта, глаукома.
 • Викликати сухість очей, особливо в поєднанні з курінням, оскільки зменшується кількість рідини, що виділяється слізними залозами  для змащення поверхні очей та збільшується її випаровування.
 • Негативно впливати на якість сну, що може призвести до втоми та сухості очей.
 • Шкодити дрібним судинам в очах, що змінює сприйняття кольорів та погіршує якість зору.

Важливо пам’ятати, що великі дози алкоголю можуть погіршувати стан органів та систем в цілому, що може впливати на здоров’я очей. Тому рекомендується обмежувати вживання алкоголю та дотримуватися здорового способу життя для збереження здоров’я очей.

Зміст статті:

 

Які короткострокові наслідки алкоголю для зору (якщо випити декілька разів)?

Ефект від споживання алкоголю може відрізнятися залежно від дози та індивідуальних особливостей кожної людини. Короткострокові наслідки споживання алкоголю для зору можуть включати:

 • Покраснення очей відбувається через розширення капілярів (малих кровоносних судин). Цей процес може бути також компенсаторною реакцією через зменшення отриманого глазами кисню.
 • Розширення зіниць, що може призвести до збільшення чутливості до світла та зниження гостроти зору.
 • Подвійне бачення (диплопія): виникає через порушення функціонування центральної нервової системи та рухових м’язів ока.
 • Відчуття нестачі світла (“в очах потемніло”) може виникати через токсичний вплив на сітківку очей та нейрони потиличної зони кори головного мозку.
 • Сухість поверхні ока та погіршення якості сльозної плівки може спостерігатися через потрапляння молекул спирту до сльози та прискорення її випаровування.
 • Зниження колірної сприйнятливості: кольори стають менш яскравими та менш насиченими.
 • Порушення координації через порушення складних зв’язків між очима, мозочком та опорно-руховою системою, що збільшує ризик травм або падінь.

 

Які короткострокові наслідки алкоголю для зору (якщо випити декілька разів)?

Ефекти від споживання алкоголю можуть відрізнятися залежно від дози та індивідуальних особливостей кожної людини. Короткострокові наслідки споживання алкоголю для зору можуть включати:

 • Почервоніння очей: відбувається через розширення капілярів (малих кровоносних судин); цей процес може бути також компенсаторною реакцією через зменшення отриманого оком кисню.
 • Розширення зіниць: це призводить до збільшення чутливості до світла та зниження гостроти зору.
 • Двоїння в очах (диплопія): виникає через порушення функціонування центральної нервової системи та рухових м’язів ока.
 • Відчуття нестачі світла (“в очах потемніло”): може виникати через токсичний вплив на сітківку ока та нейрони потиличної зони кори головного мозку.
 • Сухість поверхні ока та погіршення якості слізної плівки: може спостерігатися через потрапляння молекул спирту до сльози та прискорення її випаровування.
 • Зниження сприйняття кольорів: вони стають менш яскравими та менш насиченими.
 • Порушення координації – через порушення складних зв’язків між очима, мозочком та опорно-руховою системою, що збільшує ризик травм або падінь.
 • Порушення фокусування, що може привести до проблем із читанням, роботою на комп’ютері або виконанням інших завдань, які вимагають точності та уваги.
 • Збільшення контрастної чутливості, що може спричинити дискомфорт чи біль в очах.
 • Загострення чутливості до світла через вплив на рецептори сітківки очей, які відповідають за сприйняття світла.
 • Звуження полів зору, що викликає проблеми з координацією рухів і рівновагою; це відбувається через дегідратацію, порушення кровообігу, токсичний вплив.
 • Мігрень: алкоголь може бути одним із факторів, що спричиняють мігрень, внаслідок чого можуть виникати звуження полів зору, головний біль, нудота та блювота.

 

Довгострокові наслідки (якщо пити на регулярній основі)

Алкоголізм може призвести до незворотного зниження гостроти зору через кілька причин:

 • Токсична невропатія зорового нерва: є станом, при якому дегенеративні зміни у зоровому нерві призводять до втрати зору, якщо алкоголь вживається великими дозами протягом багато часу; при цьому пошкоджується мієлін, захисний покрив нервових волокон.
 • Дегенерація жовтої плями та підвіщення ризику розвітку вікової макулярної дегенерації (ВМД): при цьому знижується функція центральної частини сітківки, відповідальної за чітке бачення та розпізнавання кольорів. Симптомами дегенерації жовтої плями є зниження чутливості до кольорів, темні плями у центрі огляду, утруднення розпізнавання облич.
 • Розвиток катаракти: відомо, що етиловий спирт підвищує ризик розвитку катаракти, яка є однією з найпоширеніших причин сліпоти у світі.
 • Розвиток глаукоми: крім ВМД катаракти, регулярне вживання алкоголю підвищує ризик розвитку глаукоми, яка є небезпечним станом, який поступово пошкоджує зоровий нерв і може призвести до сліпоти.

 

Як відновити зір після тривалого вживання алкоголю

Можливість відновлення зору після тривалого вживання алкоголю залежить від ступеня пошкодження та причин, що викликали його (див. попередній розділ). Важливо пам’ятати також, що етиловий спирт може вплинути на загальне здоров’я, що кінець кінцем впливає на зорову систему. Якщо зорова дисфункція пов’язана з дегенерацією жовтої плями, токсичною невропатією зорового нерва, то припинення вживання алкоголю може запобігти подальшому погіршенню зору. Однак у більшості випадків зміни, що вже існують, не можуть бути повністю відновлені.

Обмеження споживання або повна відмова від спиртного допомагає позбутися короткострокових порушень зору та зменшує ризик розвитку довгострокових ушкоджень очей.

При цьому велике значення має правильно збалансований раціон з великою кількістю свіжих сезонних овочів та фруктів, риби та інших продуктів, що містять вітаміни та антиоксиданти. Враховуючи, що при тривалому прийманні алкоголю страждає шлунково-кишковий тракт і порушується всмоктування поживних речовин, можна для збагачення раціону корисними речовинами додати спеціальний вітамінно-мінеральний комплекс для очей.

У деяких випадках, коли пошкодження зору незначне і структура ока значно не постраждала, можуть використовуватись різні методи лікування – фармакотерапія, хірургічні втручання, корекція окулярами або контактними лінзами.

Для отримання більш детальної інформації щодо можливості відновлення зору після тривалого вживання алкогольних напоїв необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога. Незалежно від того, який метод буде обраний, важливо розуміти, що відновлення зору після тривалого вживання алкоголю займає тривалий час, потребує терпіння та ретельного виконання всіх рекомендацій лікаря.

 

Яка безпечна кількість приймання алкоголю

Немає такої безпечної кількості вживання алкоголю(2), оскільки його вплив на організм людини залежить від багатьох факторів, таких як стать, вік, вага, стан здоров’я, а також індивідуальна чутливість до алкоголю.

Важливо також пам’ятати, що заборонено вживати алкоголь вагітним жінкам, а також водіям транспортних засобів та особам, які займаються потенційно небезпечною роботою, яка потребує концентрації та уваги.

Згідно з документом “Global status report on alcohol and health 2018” Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), дорослим рекомендується вживати не більше 14 одиниць алкоголю на тиждень, щоб мінімізувати ризик шкоди, пов’язаної з алкоголем(3).

Це еквівалентно приблизно 6 пінтам пива (1 пінта дорівнює приблизно 500 мл) або 6 келихів вина на тиждень. Рекомендується, крім цього, мати кілька днів без алкоголю щотижня та уникати вживання великої кількості алкоголю за короткий період.

 

Висновки

 1. Алкоголь негативно впливає на зір і може призвести до серйозної втрати його гостроти, аж до повної сліпоти.
 2. Короткострокові ефекти впливу алкоголю на очі, як правило, є оборотними, якщо дотримуватися безпечної кількості його вживання. Проте регулярне приймання спиртного нерідко призводить до небезпечних наслідків через порушення координації, підвищення ризику травм та падінь.
 3. Довгострокові наслідки приймання алкоголю пов’язані з ураженням зорового нерва, дегенерацією макули (центральної зони сітківки), розвитком катаракти та глаукоми. Такі порушення не завжди є оборотними, проте відмова від алкогольних напоїв знижує ризик їх подальшого прогресування.
 4. Відновлення порушень у зоровій системі при тривалому прийманню спиртних напоїв займає неабиякий час і потребує змін способу життя, повного відмови від спиртного; Велике значення має збалансований раціон, що містить необхідні очам вітаміни, мікроелементи та інші антиоксиданти.

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

Питання-відповідь

Якщо ви вживаєте алкоголь, рекомендується дотримуватись помірної кількості. При вживанні алкоголю вітаміни та мінерали засвоюються гірше як з їжі, так і з дієтичних добавок (вітамінно-мінеральних комплексів). Виходячи з цього, немає протипоказань до приймання дієтичних добавок, якщо людина вживає алкоголь, але можна припустити, що активні компоненти будуть гірше засвоюватись, а ефективність добавок, відповідно, буде нижче.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар