Мобільні телефони (смартфони), які швидко стали незамінним засобом спілкування в сучасному суспільстві, одночасно викликали занепокоєння їх негативним впливом на зір.
Тривала взаємодія з екраном смартфона може призвести до появи різних симптомів, таких як втома, сухість очей, головний біль. Ці симптоми вказують на певні порушення в зоровій системі та потребують уважного ставлення до себе.Розуміння впливу телефонів на зір є важливою умовою безпечного використання цих високотехнологічних пристроїв.
Зміст статті:
Як смартфони впливають на зір
Сучасні телефони самі по собі не завдають шкоди зору людини – небезпека криється в напрузі очей, що виникає через відблиски й відображення з екрана, надто яскравого або недостатнього освітлення навколо, занадто близького до очей розташування телефона, безперервності зорових навантажень, неправильної постави, зменшеної частоти моргання та наявності не скоригованих порушень рефракції. При цьому найчастіше буває:
- Синдром сухого ока. Синдром сухого ока(1) – це стан, при якому очі недостатньо зволожені, що викликає сухість, подразнення і дискомфорт.
- Цифрове напруження очей, або комп’ютерний зоровий синдром. Комп’ютерний зоровий синдром – це сукупність проблем з очима і зором, які виникають вже після 2 годин безперервного використання гаджетів – телефонів, ноутбуків, планшетів, а також комп’ютерів ((https://nutrof.com.ua/ua/stati/vliyanie-kompyutera-na-zrenie-uhudshaet-li-on-zrenie/ ).(2) Тривале фокусування на екрані викликає втому і сухість очей, головний біль, нечіткість зору, напругу в шиї та плечах. Хоча ці проблеми вважаються короткостроковими, вони можуть значно погіршити якість життя та знизити продуктивність праці. Питання довгострокового впливу телефонів на зір зараз вивчається, і однозначної відповіді вчені поки що не мають.(3)
- Підвищений ризик міопії у дітей. Через тривале фокусування на близько розташованих об’єктах, таких як екран телефона, у дітей може бути подовження очного яблука. У цьому процесі ключову роль відіграє циліарний м’яз. Він змінює кривину кришталика, щоб сфокусувати зображення на сітківці. Коли ми довго і часто дивимося на близько розташований екран, циліарний м’яз скорочується і перебуває в постійному напруженні. Це напруження з часом може призвести до адаптивної зміни форми очного яблука – його подовження.(3) В результаті світлові промені збираються перед сітківкою, а не на ній, порушуючи гостроту зору. Таке порушення рефракції називається міопією (короткозорістю).
Як не псувати зір при тривалому використанні смартфона
Виробники сучасних телефонів все більше зосереджуються на комфорті та безпеці їх використання. Здається, що втома та напруга очей при використанні телефону мають невдовзі поринути в минуле.
Однак з розвитком технологій люди проводять все більше часу перед екранами, що збільшує зорове навантаження і може негативно впливати на гостроту зору.
Якщо надмірне використання гаджета все ж таки вплинуло на зір, дотримання простих правил допоможе запобігти його подальшому погіршенню. Далі докладно розказано про заходи, які допомагають захистити зір:
- Регулярні огляди у лікаря. Регулярні візити до офтальмолога дозволяють вчасно виявити захворювання очей і порушення рефракції. Таки огляди лікарем необхідні, щоб почати лікування або визначити потребу у корекції за допомогою окулярів, контактних лінз чи хірургічних методів.
- Обмеження екранного часу. Намагайтеся обмежувати тривалість взаємодії з екраном телефона. Робіть короткі перерви кожні 20 хвилин, щоб дати очам відпочити. Використовуйте таймери або спеціальні програми, щоб нагадувати собі про необхідність зробити паузу.
- Налаштування параметрів екрана. Оптимізуйте параметри екрана телефону для комфорту зору. Встановіть яскравість екрана так, щоб вона відповідала рівню освітлення в кімнаті. Збільшить розмір тексту, налаштуйте температуру кольорів екрана, щоб зменшити напругу очей та вплив синього світла, особливо у вечірній час.
- Оптимальне освітлення. Забезпечте гарне освітлення у робочій зоні. За можливості використовуйте настільні лампи з регулюванням потужності. Ідеально, якщо світло падатиме збоку від робочого столу. Це допомагає уникнути відблисків та зменшити зорове навантаження.
- Частота моргання та перерви у роботі. Свідомо моргайте частіше, щоб зволожувати очі та запобігати виникненню синдрому сухого ока. Дотримуйтесь правила 20-20-20: кожні 20 хвилин дивіться на об’єкт на відстані 20 футів (близько 6 метрів) протягом 20 секунд. Це допомагає запобігти втомі очей.
- Фізична активність. Фізична активність є невіддільною частиною здорового способу життя. Регулярні вправи корисні для загального стану здоров’я та допомагають покращити кровообіг, що позитивно позначається на роботі зорової системи. Крім загальних фізичних вправ, важливо робити прості вправи для очей, щоб зміцнити їхні м’язи.
- Зволожувальні краплі очей. Використовуйте зволожувальні краплі очей (сльозозамінник) для усунення дискомфорту, сухості та подразнення очей. При виборі таких крапель надавайте перевагу засобам без консервантів, перед початком використання ознайомтеся з інструкцією.
- Важливо: З появою скарг на здоров’я звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
- Збалансований раціон. Збалансований раціон для здоров’я зору включає продукти, багаті на антиоксиданти, вітаміни та мінерали. Основні компоненти такого раціону: овочі та фрукти, особливо зелені листові овочі; джерела Омега-3 жирних кислот, такі як жирна риба, горіхи та насіння; а також нежирні молочні продукти, м’ясо, субпродукти, злакові та рослинні олії. Такий раціон підтримує здоров’я сітківки, покращує загальний стан очей та знижує ризик розвитку вікових захворювань очей. Доповнити такий раціон можна спеціальним вітамінним комплексом для зору. Нутроф® Форте – це дієтична добавка, створена спеціально для підтримки здоров’я очей. У її складі присутні важливі антиоксиданти, вітаміни, мінерали та жирні кислоти, що підтримують здоров’я очей при інтенсивних зорових навантаженнях, включаючи тривале використання смартфона. Важливо, що Нутроф Форте не замінює збалансоване харчування, а збагачує його необхідними зору нутрієнтами.
Висновки
- З розвитком телефонів (смартфонів) люди проводять все більше часу перед екранами, що збільшує зорове навантаження і може негативно впливати на гостроту зору.
- Сучасні телефони не шкодять зору безпосередньо, але викликають напругу очей через відблиски, невідповідне освітлення в приміщенні, близьке розташування екрана, безперервні зорові навантаження, неправильну поставу, рідке моргання і не скориговані порушення рефракції.
- Дотримання простих правил допоможе запобігти погіршенню зору. Це, наприклад, регулярні огляди офтальмолога, обмеження часу перед екраном, часте моргання та перерви, оптимальне освітлення та налаштування параметрів екрана, використання зволожувальних очних крапель, збалансований раціон, багатий на антиоксиданти, вітаміни та мінерали.
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Читання з екрана телефону у темряві шкідливе для очей за декілька обставин. У темряві люди мають тенденцію рідше моргати та тримають смартфон на дуже близькій відстані. При цьому очним м'язам потрібно більше зусиль для фокусування, а вплив синього світла в темряві стає більш помітним та інтенсивним. Ці обставини швидко викликають втому, сухість, перенапругу очей, а також порушують добові ритми, та погіршують засипання. Уникайте читання в екрану смартфона у темряві!
Для здоров'я очей і комфортного читання краще використовувати електронні книги з дисплеями на основі електронного чорнила (e-ink), або друковані книги. Вони мінімально викликають зорову напругу та не випромінюють синє світло. Смартфони можуть бути зручними для читання на ходу, але потребують відповідного налаштування яскравості екрана та обмеження тривалості використання гаджета.
Оцініть користь статті:
Додати коментар