Сьогодні комп’ютери стали невідійманою частиною повсякденного життя. Вони допомагають вирішувати безліч завдань — від роботи та навчання до розваг і соціального спілкування.
Але разом з численними можливостями, які надали ці пристрої, виникли й певні побоювання. Так, багато людей, які працюють за екраном комп’ютера, впевнені, що негативний вплив комп’ютера на зір — це велика проблема.
Щоб дізнатися, якою мірою комп’ютер може впливати на зір, викликаючи як короткочасні проблеми — втому, сухість, затуманення зору, так і погіршення зору в довгостроковій перспективі, вчені проводять багато досліджень.
Ця стаття має за мету розібратися, чи може комп’ютер псувати зір, і що робити, аби зменшити цю небезпеку.
Зміст статті:
Чому вважається, що комп’ютер псує зір
Багато користувачів вважають комп’ютери шкідливими для зору через старі монітори. Вони були на основі електронно-променевих трубок, мали блакитні мерехтливі монітори, низьку роздільну здатність, недостатньо ефективне регулювання контрастності та яскравості. Все це впливало на зір, особливо при роботі в темряві.
Попри стрімкий прогрес екранів сучасних пристроїв, побоювання, що робота за монітором комп’ютера, використання планшетів та смартфонів псує зір, залишаються. В першу чергу в цьому винне синє світло, яке випромінюють екрани.
Як припускають вчені, синє світло з його короткою довжиною хвилі та високою енергією може пошкодити сітківку та збільшити ризик розвитку вікової макулярної дегенерації. Крім того, блакитне світло, особливо у вечірній час, пригнічує вироблення мелатоніну — гормону, який регулює сон. Невідповідна якість сну впливає на загальне самопочуття, супроводжується зоровим дискомфортом, сухістю, подразненням очей.
Комп’ютерний зоровий синдром
Комп’ютерний зоровий синдром — це група проблем, пов’язаних з очима та зором після тривалої роботи або використання екранів комп’ютерів, планшетів, смартфонів(1). Ці проблеми вчені відносять до групи короткострокових, які, однак, погіршують якість життя та знижують продуктивність роботи.
Даний термін — computer vision syndrome, CVS, або цифрова напруга очей, був запропонований Dr. James Sheedy в 1990-х. У комп’ютерний синдром були об’єднані симптоми, які можуть проявлятися вже після 2 годин неперервної роботи: напруження, сухість очей, головний біль, затуманення зору, біль у шиї та плечах.
CVS, або комп’ютерний зоровий синдром, виникає не тільки через характеристики екранів, такі як мерехтіння, блакитне світло і низька роздільна здатність. Важливу роль відіграє також організація робочого процесу: освітлення у кімнаті, розташування робочого місця та режим зорових навантажень. До факторів, що погіршують синдром, відносять роботу без перерв, неправильну поставу і малу кількість моргань. Крім того, наявність не скоригованих порушень рефракції також може сприяти розвитку CVS.
Питання, чи псує зір комп’ютер в довгостроковій перспективі, чи збільшує ризик виникнення/розвитку вікових захворювань очей, сьогодні активно вивчається, і однозначної відповіді на них поки немає.(2)
Як уникнути проблем із зором під час роботи за комп’ютером
Виробники сучасних комп’ютерних екранів приділяють все більше уваги комфорту користувачів. Здавалося б, в сучасних умовах ми більше не будемо втомлюватися від роботи за комп’ютером та відчувати перенапруження очей.
Проте, із розвитком технологій люди проводять все більше часу перед екранами. І це, попри спрощення багатьох аспектів життя, збільшує обсяг роботи, зорове навантаження, впливає на гостроту зору.
Якщо робота за екраном комп’ютера вже якось позначилася на зорових функціях, дотримання простих правил допоможе запобігти їх подальшому погіршенню.
Далі ми детально розглянемо, які заходи допомагають захистити зір.
1. Регулярні огляди у лікаря
Заплануйте профілактичні огляди задля своєчасного виявлення погіршення зору, корекції аномалій рефракції, діагностики деяких захворювань, які можуть протікати без симптомів.
Дорослим рекомендується проходити перевірку зору мінімум раз на 2 роки; тим, кому за 40 років, або хто має ризики захворювань очей — щорічно.
2. Обмеження екранного часу
Екранний час складається з усіх видів діяльності: від роботи та навчання до перегляду відео, ігор та спілкування в соціальних мережах. Враховується час, проведений саме перед екраном комп’ютера, а також використання інших цифрових пристроїв, таких як планшети й смартфони.(3)
Експерти радять не дивитися на монітор понад 4 годин на день. Особливо важливо контролювати екранний час у дітей та підлітків, оскільки його надмірна тривалість може вплинути на фізичний розвиток, на м’язи очей, гостроту зору, якість сну та соціальні навички.
3. Налаштування параметрів екрана
Правильне налаштування екрана передбачає високу частоту оновлення екрана (60 Гц та вище), високу роздільну здатність, адаптацію температури кольорів екрана для зменшення блакитного світла, особливо ввечері. Воно також включає регулювання яскравості та контрастності залежно від того, яке світло в кімнаті.
Екран має бути розташований на відстані витягнутої руки, з верхнім краєм на рівні очей.
4. Оптимальне освітлення
При роботі за комп’ютером воно має бути м’яким та розсіяним (але не точковим). Використовуйте жалюзі або штори, щоб контролювати природне світло. Розмістіть робоче місце так, щоб уникнути відблисків світла від вікон та світильників, використовуйте регульовані настільні лампи. Забезпечте достатнє освітлення робочої зони, уникайте високих контрастів між монітором і оточенням, обирайте джерела світла з теплими відтінками світла. Робота за комп’ютером без освітлення створює перенапруження очей. Не дивіться в монітор довго в таких умовах.
5. Частота моргання та перерва в роботі
Зазвичай людина моргає 15-20 разів на хвилину, але ця цифра може зменшитися до 5-7 під час роботи за монітором, що збільшує ризик сухості очей. Щоб цього уникнути, створіть щадний режим зорових навантажень, намагайтеся моргати частіше. Застосовуйте правило 20-20-20: кожні 20 хвилин переводьте погляд на 20 секунд на об’єкт, що знаходиться на відстані 20 футів (6 метрів), щоб відпочити. Можна додатково виконати просту зарядку для очей, що допомагає розслабити очні м’язи.
6. Фізична активність
Фізична активність та щоденні прогулянки покращують кровообіг, знижують ризики розвитку багатьох захворювань очей та погіршення гостроти зору. Можливість дивитися на природу або на міські пейзажі допомагає розслабити м’язи очей та відновити природну здатність добре бачити на відстань. Прогулянки допомагають очам відпочити від роботи за монітором та близького фокусування, сприяють кращому сну та зниженню стресу. Це також позитивно впливає на внутрішньоочний тиск та допомагає впоратися з проявами сухості очей.
7. Зволожувальні очні краплі
При відчутті дискомфорту та сухості очей під час роботи за комп’ютером рекомендується використовувати сльозозамінники, наприклад, Теалоз® Дуо. Цей продукт не містить консервантів і підходить для регулярного застосування, зменшує подразнення та втому очей, забезпечуючи комфорт протягом дня.
Перед використанням важливо ознайомитися з інструкцією.
8. Збалансований раціон
Збалансований раціон для зору включає продукти, багаті антиоксидантами, вітамінами та мінералами. Основні компоненти такого раціону: овочі та фрукти, особливо зелені листові овочі; джерела Омега-3 жирних кислот, такі як жирна риба, горіхи та насіння; продукти, багаті на вітаміни та мінерали (нежирні молочні продукти, м’ясо, субпродукти, злаки, рослинні олії тощо). Такий раціон підтримує здоров’я сітківки, покращує загальний стан очей, знижує ризик розвитку вікових захворювань очей.(4)
Доповнити такий раціон може спеціальний вітамінний комплекс для зору.
Нутроф® Форте — дієтична добавка, розроблена спеціально для підтримання здоров’я очей. Вона містить ряд важливих антиоксидантів, вітамінів, мінералів, жирних кислот, які підтримують здоров’я очей при інтенсивних зорових навантаженнях, при тривалій роботі за комп’ютером також. Важливо знати, що Нутроф Форте не замінює собою збалансоване харчування, але збагачує його необхідними для зору нутрієнтами.
При появі будь-яких скарг на зір звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!
Висновки
- Тривала робота за екраном комп’ютера, а також довготривале використання планшета, смартфона може призвести до втоми очей, сухості, розмитості зору та інших короткострокових проблем.
- Питання про те, чи псує робота за монітором комп’ютера зір у довгостроковій перспективі, призводячи до незворотного зниження гостроти зору та збільшення ризику розвитку вікових захворювань очей, активно вивчається науковцями. Зараз однозначної відповіді на це питання немає. Для підтримки здоров’я зору, зменшення ризику розвитку таких захворювань, важливо дотримуватися збалансованого раціону на основі продуктів — джерел антиоксидантів, вітамінів, мікроелементів. Доповнити такий раціон необхідними для зору компонентами можна завдяки вживанню спеціального вітамінно-мінерального комплексу для очей.
- Втома та сухість очей можуть бути викликані не тільки мерехтінням, блакитним світлом та низькою роздільною здатністю монітора, а й нераціональною організацією робочого місця. Робота в темряві, без перерв, з неправильною поставою, рідке моргання погіршують проблеми з очима. Нескориговані порушення рефракції також впливають на зоровий комфорт при використанні комп’ютера.
- Оптимальні налаштування екрана, правильний режим навантажень на зір, обмеження екранного часу, оптимальне освітлення, фізична активність та збалансований раціон, використання зволожувальних крапель без консервантів, регулярні огляди у лікаря — прості заходи, які допомагають захистити зір.
Редакційна політика
https://nutrof.com.ua/ua/redakczionnaya-politika/
Джерела
Питання-відповідь
Контраст при роботі за комп'ютером у темряві збільшує напругу для очей, викликає погіршення чіткості та гостроти зору, оскільки очним м'язам та кришталику необхідно адаптуватися до контрастності освітлення.
Фахівці вважають, що тривале використання комп'ютерів та гаджетів може сприяти розвитку короткозорості, особливо у дітей через постійне фокусування на близькій відстані, напруження очних м'язів - що може змінювати форму очного яблука. Також недостатність часу на свіжому повітрі та рідке моргання погіршують проблему.
Оцініть користь статті:
Додати коментар