Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

27.04.2023

Як захистити очі від синього світла

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Нині дослідження впливу синього світла на здоров’я людини та способи оптимального захисту від нього знаходяться на стадії активних досліджень.

Синє світло – частина видимого спектра сонця з короткою довжиною хвилі – відіграє парадоксальну роль у організмі людини. 

З одного боку, за його участі формується зоровий образ у кольорі, а також ці хвилі забезпечують синхронізацію ритмів сну та неспання людини(2).

З іншого боку, синє світло може бути небезпечним для зору: бувші високоенергетичним, це світло викликає фотохімічні пошкодження, що призводять до загибелі клітин всередині ока. Цей процес триває протягом усього життя людини та, як припускають вчені, підвищує ризик розвитку вікової макулярної дегенерації й катаракти.

На сьогодні для людини невідійманим джерелом синіх хвиль разом із сонцем є електроніка – світлодіодні лампи (LED-лампи), смартфони, планшети, комп’ютери, телевізори та інші, які використовуються щодня задля роботи та відпочинку. Як вважають дослідники, світло від цих пристроїв може негативно вплинути на наше здоров’я саме тому, що воно містить багато коротких синіх хвиль, що мають високу енергію.

Зміст статті :

 

Що таке синє світло

Синє світло – це частина видимого випромінювання, яке має коротку довжину хвилі (380-500 нм) та високу енергію. Це – частина спектра як видимого сонячного випромінювання, так і штучних пристроїв – світлодіодних ламп, комп’ютерів, телевізорів, планшетів, смартфонів.

Якщо проводити багато часу під яскравим сонячним промінням, перед комп’ютерними екранами, в приміщеннях зі штучним освітленням, в очі потрапляє велика кількість синього світла, що потенційно є шкідливим для здоров’я.

Інтерес вчених до впливу синього світла на людину виник відносно нещодавно – у 80-х роках минулого століття. Це пов’язано з тим, що в ці роки стало очевидним, що люди все більше часу проводять за комп’ютерами й відчувають вплив інших джерел штучного світла з синім діапазоном. У наступні роки дослідження у цій галузі тривали та розширювалися; у наш час вчені всього світу працюють над розумінням впливу синього світла на здоров’я та розробляють методи захисту від його шкідливого впливу.

 

Джерела синього світла

Синє світло може бути як природним, так і штучним.

Природне джерело – сонце. Спектр видимого сонячного світла випромінює хвилі всіх кольорів, від червоного до фіолетового, включаючи синій та блакитний.

Штучні джерела – електронні пристрої, такі як комп’ютери, телефони, планшети, телевізори та світлодіодні енергоощадні лампи. Ці джерела випромінюють в основному синє світло з деякою кількістю зеленого та червоного.

 

Вплив синього світла на очі

Фахівці вважають, що тривала дія синього світла може бути шкідливою для наших очей.

Хоча синє світло не викликає сліпоти, воно сприяє розвитку низки очних проблем і підвищує ризик розвитку певних захворювань очей, таких як:

  • вікова макулярна дегенерація (ВМД) – захворювання, що прогресує призводить до незворотнього погіршення стану макули (жовтої плями, центральної частини сітківки), що відповідає за детальний та чіткий зір.
  • катаракта – помутніння кришталика ока через окисне ушкодження, що призводить до нечіткості зору.
  • синдром/хвороба сухого ока (ССО/ХСО) – стан, при якому залози не виробляють достатньої кількості сліз, та/або сльози випаровуються надто швидко; дослідники припускають, що одним із можливих механізмів цього є збільшення вироблення активних форм кисню в слізній плівці під дією синіх променів, що призводить до запалення та пошкодження поверхні ока.

 

Механізм впливу синього світла на здоров’я очей

Негативний вплив синього світла на очі частково пов’язаний із тим, що пігментний епітелій – один із 10 шарів сітківки – особливо чутливий до високоенергетичного світла(1).

Цей епітелій відіграє велику роль у забезпеченні зорових функцій, поглинаючи надмірну світлову енергію. Коли клітини сітківки ушкоджуються синім світлом, у ньому починається накопичення ліпофусцину – речовини, яку називають “гормоном старіння”.

Ліпофусцин є джерелом вільних радикалів, які своєю чергою ушкоджують клітини сітківки.

Існує помилкова думка, що поганий зір найчастіше буває у літньому віці. Однак навіть у молодому віці кількість гормону старіння – ліпофусцину – може становити половину всієї кількості, накопиченої за життя. Тому важливо захищати очі від надмірної дії синього світла, як природного, так і штучного, незалежно від віку.

 

Вплив синього світла на очі у дитячому віці

Синє світло, що випромінюється комп’ютерами, телефонами та іншими електронними пристроями, може шкідливо впливати на очі у дітей (6). Діти набагато чутливі до синього світла, ніж дорослі, тому що їх зорова система активно розвивається.

Фахівці відзначають кілька закономірностей, характерних для наших днів, які роблять синє світло особливо шкідливим для очей дітей – діти все більше часу проводять за екранами електронних пристроїв і зазвичай дуже близькі до екрана.

Оскільки негативні наслідки пошкодження очей хвилями синього спектра мають властивість накопичуватися протягом усього життя, важливо з раннього віку навчити дітей правильно користуватися комп’ютерами та іншими електронними пристроями, щоб зберегти зір.

 

Вплив синього світла на організм людини

Синє світло не тільки шкодить безпосередньо очам, а й може негативно впливати на сон та здоров’я загалом. Вчені встановили, що коли ми працюємо, рухаємося, їмо і спимо не синхронно з нашим внутрішнім годинником (добовими ритмами), зростає ризик розвитку ожиріння, діабету та інших порушень обміну речовин. Багато людей використовують свої телефони або інші пристрої в ліжку безпосередньо перед сном, і це може порушити хід внутрішнього годинника.

Фахівці встановили, що деякі групи людей більш чутливі до впливу хвиль синього спектра, ніж інші.  

Ці групи включають дітей (від немовлят до підлітків), пацієнтів з офтальмологічними захворюваннями, людей похилого віку, особливо з руховими та іншими розладами. Про це важливо пам’ятати особливо при тривалому використанні цифрових пристроїв та світлодіодних ламп у приміщеннях, де вони перебувають. (4)

 

Як захистити очі від синього світла

Для захисту очей від шкідливого впливу синього світла рекомендується дотримуватись правил візуальної гігієни:

  • Намагайтеся обмежувати перебування за екранами комп’ютерних пристроїв до 4 годин екранного часу на добу.
  • Уникайте використання гаджетів перед сном:
  • як альтернативу вибирайте, наприклад, читання або прослуховування аудіозаписів книг
  • не використовуєте ввечері свій телефон частіше, ніж потрібно: докладіть свідомого зусилля, щоб придушити бажання користуватися ним у ліжку, покладіть його якомога далі; прибираючи телефон перед сном, ви зможете краще спати
  • корисними вважаються і фільтри блю лайт – спеціальні плівки або скла, які зменшують кількість синього світла від гаджета.
  • Під час роботи на екрані комп’ютера слідуйте правилу 20–20–20: кожні 20 хвилин дивіться на відстань більш як 6 (20 футів) метрів протягом 20 секунд; це дозволить очам відпочити та відновитися, зменшити навантаження, пов’язане з фокусуванням на екрані.
  • За необхідності використання цифрових пристроїв увечері в жодному разі не робіть цього у темряві, встановіть комфортну яскравість екрана та достатнє освітлення у приміщенні.
  • Обмежте час роботи світлодіодних ламп, при можливості для використання у своєму побуті обирайте джерела з мінімальною кількістю синього світла: вони зазвичай мають відповідну назву – “світло без синього”.
  • Носіть протисонцеві окуляри в сонячну погоду незалежно від пори року.
  • Зверніть особливу увагу на свій раціон, дотримуйтесь збалансованого харчування; важливо знати, що вживання продуктів, багатих на антиоксидантні речовини, допомагає захищати сітківку очей; особливе місце у переліку таких речовин належить каротиноїдам Лютеїн та Зеаксантин, які вважаються природним фільтром синього світла.

 

Каротиноїди Лютеїн та Зеаксантин – природний фільтр синього світла для очей

Спектр синього світла має як сприятливий, так і шкідливий вплив на наші очі. Тому постає питання — як можна захиститися від другого, не блокуючи перше?

Таке завдання має рішення: нині фахівці встановили, що фізичні властивості молекул макулярних пігментів (їх ще називають каротиноїдами) Лютеїн та Зеаксантін забезпечують функції природного фільтра синього світла для очей.

Річ у тому, що ці речовини надходять в організм з їжею і накопичуються в центральній зоні сітківки, зв’язуються з її клітинами і утворюють таким чином природний «екран», який фільтрує синє світло.

Лютеїн та Зеаксантин поглинають синє світло, перш ніж він досягне фоторецепторів – структур, які є основою зору.

Дані каротиноїди також діють як антиоксиданти, нейтралізують вільні радикали та запобігають окисному пошкодженню клітин сітківки.

Дослідження показали, що дієта, багата на каротиноїди та інші антиоксиданти, зменшує ризик розвитку вікових захворювань очей – ВМД та катаракти.

Перелік продуктів з високим вмістом лютеїну та зеаксантину включають листові зелені овочі – шпинат, капусту Кале, броколі та інші види капусти, перець, зелений горошок, кукурудзу, апельсини, жовтки яєць.

На додаток до здорового харчування, приймання спеціального вітамінно-мінерального комплексу для очей (дієтичної добавки) з макулярними пігментами (каротиноїдами), антиоксидантними вітамінами С та Е, мікроелементами Цинк, Мідь, Селен та іншими корисними компонентами допомагає забезпечити функції зору необхідними речовинами.

 

Висновки

  1. Розуміння ризиків, пов’язаних із синім світлом та необхідність захисту очей є важливим аспектом здорового способу життя в нашу електронну епоху.
  2. Вплив синього світла має потенційні ризики для здоров’я: йдеться про вплив на зір та природні ритми сну та неспання.
  3. Захист очей від хвиль синього світла особливо важливий для чутливих до нього людей, особливо у дітей та осіб літнього віку.
  4. Для захисту від синього світла ефективні прості заходи. Важливо:
  • дбайливо ставитися до очей, не користовуватись мобільним телефоном безпосередньо перед сном
  • правильно налаштувати яскравість екрана цифрового пристрою, використовувати фільтр синього світла(3)
  • обмежувати час використання світлодіодних ламп(5), особливо для чутливих до синього світла людей (дітей, людей похилого віку, пацієнтів з офтальмологічними захворюваннями та ін.)
  • носити протисонцеві окуляри в сонячну погоду
  • дотримуватися збалансованого раціону, багатого на зелень, сезонні овочі, ягоди, фрукти, щоб забезпечити функції зору необхідними речовинами – каротиноїдами та іншими антиоксидантами; доповнити цей раціон допомагають спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для очей, що містять необхідні для зору компоненти.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар