Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 березня
по 31 травня
nutrof

23.01.2021

Вітаміни для очей: користь для зору, в яких продуктах містяться

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Зазвичай, під вітамінами для очей розуміють вітамінні комплекси, дієтичні добавки, БАДи, але не харчові продукти. Проте саме здорове збалансоване харчування є основним джерелом вітамінів, оскільки більшість з них не виробляється нашим організмом.

Вчені вже давно встановили, що між харчуванням і здоров’ям очей є тісний зв’язок. Тому, коли ми цікавимося вітамінами для зору, в першу чергу варто розібратися:


 

У яких продуктах містяться вітаміни для зору

  • Овочі, ягоди, фрукти, бобові та горіхи здобули назву “вітамінна” продукція.
  • Вітаміни С і Е, каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин, мікроелементи Цинк, Селен і Мідь, Ресвератрол містяться в овочах і фруктах та необхідні для забезпечення функцій зору.
  • Не варто забувати, що риба, морепродукти, м’ясо, молочні продукти також містять важливі корисні речовини, які наш організм не виробляє: Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, всі ті ж мікроелементи Цинк, Селен і Мідь, вітамін D3.

Дані компоненти щодня необхідні для роботи зору.

 

Для яких цілей розроблені спеціальні комплекси для очей (дієтичні добавки)

Хорошим джерелом корисних для зору компонентів є дієтичні добавки або вітамінно-мінеральні комплекси для очей.

Їх розробили, щоб захищати очі в сучасних умовах великих зорових навантажень — з одного боку, та незбалансованого харчування — з іншого.

Під незбалансованим харчуванням мається на увазі дефіцит вітамінів, мікроелементів та інших речовин, які важливі для збереження гостроти зору. Такий дефіцит пов’язаний з багатьма факторами: харчуванням “на ходу”, захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту, технологіями виробництва та зберігання продуктів тощо.

Саме для підтримки зору, доповнення раціону корисними компонентами були й розроблені спеціальні комплекси (дієтичні добавки) для очей.

 

В яких випадках вітаміни допомагають зору

Відомо, що понад 80% усіх випадків порушення зору можна вилікувати або не допустити. Нині офтальмологія має потужний арсенал, який дозволяє вирішувати складні завдання.

Однак є захворювання очей, які неможливо вилікувати, але їх розвиток можна попередити. Такі захворювання поширені серед населення промислово розвинених країн.

Так, ризик погіршення зору з віком через порушення в центральній зоні сітківки ока, ВМД (вікової макулярної дегенерації), а також катаракти, можна знизити простими заходами: правильним харчуванням і здоровим способом життя.

Величезну роль у зниженні ризику виникнення вікових захворювань очей грають вітаміни й інші корисні для очей речовини, які повинні надходити в наш організм з їжею регулярно. Вітаміни, мікроелементи та інші корисні речовини, які містяться в харчових продуктах, а також спеціальні комплекси дозволяють підтримати та захистити зір, знизити ризик розвитку вікових захворювань очей.

 

Що для зору важливіше: правильне харчування або прийом вітамінних препаратів

Очам потрібен захист, тому що вони “працюють” безпосередньо зі світлом. Тому нам необхідно регулярно вживати харчові продукти, в яких є корисні для зору вітаміни, мікроелементи та інші компоненти. Ці ж речовини містяться в спеціально розроблених для зору дієтичних добавках.

Для збереження здоров’я очей необхідно збалансоване харчування, і в багатьох випадках рекомендується доповнювати свій раціон такими добавками.

Це особливо важливо у випадках, якщо:

  • очі швидко втомлюються;
  • поганий зір у сутінках;
  • ви помітили, що останнім часом необхідно більш яскраве освітлення;
  • доводиться міняти одні окуляри за іншими, щоб читати дрібний текст;
  • багато часу працюєте за монітором комп’ютера;
  • у Вас тривалі зорові навантаження.

Таким чином, питання “Що важливіше?” не виникає: важливо регулярне збалансоване харчування, а також при необхідності додавати спеціальні комплекси для очей.

 

Які вітаміни корисні для зору?

Нижче описані вітаміни, мікроелементи та інші речовини, які підтримують функції зору. Більшість з них є потужними антиоксидантами.

Важливо знати, що різні вітаміни та мікроелементи мають різні механізми дії. Основні джерела надходження цих корисних речовин — харчові продукти, тому харчування має бути різноманітним.

 

Вітамін С (аскорбінова кислота, Acidum ascorbinicum)

Цей вітамін є частиною антиоксидантного захисту, уповільнює процеси старіння й оберігає від багатьох хронічних захворювань, в тому числі зору.

Прийом Вітаміну С здатний знижувати ризик розвитку вікових захворювань очей (ВМД і катаракти), підтримує роботу серцево-судинної та нервової систем.

Добре відомо, що вітамін С зміцнює імунну систему, бере участь у синтезі колагену, підвищує загальний тонус організму, рекомендується при застуді та при кровоточивості ясен.

Вітамін С сприяє засвоєнню заліза, бере участь в обміні вуглеводів і ліпідів, у виробництві гормонів кори надниркових залоз.

Джерела вітаміну С

Цей вітамін синтезують рослини, наприклад, цитрусові, листові овочі, морква, капуста, цибуля, часник, ягоди, фрукти та ін. Регулярно вживайте їх у їжу.

До чого призводить дефіцит (гіповітаміноз) вітаміну С

Він може проявлятися ламкістю судин, кровотечею ясен, частими простудними захворюваннями й ін. Авітаміноз С називається цингою та в наш час не зустрічається.

До чого призводить надлишок вітаміну С

Отримати надлишок з їжею цього вітаміну неможливо, алергічні реакції при його прийомі бувають вкрай рідко. Однак, варто пам’ятати, що будь-яка кислота, в тому числі й аскорбінова, яка вживається у великій кількості та натщесерце може подразнювати слизову шлунка.

 

Вітамін Е (альфа-Токоферол, αlfa-Tocopherol)

Існує кілька видів токоферолів, але в організмі людини накопичується один — альфа-Токоферол.

Вітамін Е захищає мембрани клітин від окислення, уповільнює старіння, важливий для збереження гостроти зору, знижує ризик розвитку захворювань, пов’язаних з віком (ВМД і катаракта), підтримує репродуктивну функцію, зберігає еластичність судин, м’язів, шкіри.

Джерела вітаміну Е

Цей вітамін відноситься до жиророзчинних, у харчових продуктах найбільше міститься в рослинних оліях, в олійних культурах (соняшник, кукурудза), горіхах (мигдаль, волоський, фундук й ін.).

До чого призводить дефіцит вітаміну Е

При дефіциті можлива м’язова слабкість, страждають волосся і нігті, з’являються передчасні зморшки.

До чого призводить надлишок вітаміну Е

З їжею надлишок альфа-Токоферолу отримати неможливо, оскільки він легко виводиться з організму зі жовчю.

 

Каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин (Lutein and Zeaxanthin)

Яскраві овочі та фрукти не тільки радують око, але й дарують нам здоров’я.

Нескінченна різноманітність колірних відтінків дають каротиноїди — природні барвники, які містяться в рослинах. Два з них — Лютеїн і Зеаксантин — сконцентровані в центрі сітківки очей, області, яка називається макулою. Ця зона відповідає за гостроту зору.

З точки зору хімічної структури, каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин не є вітамінами, але є незамінними для зору.

Лютеїн і Зеаксантин здатні відбивати “зайві” світлові хвилі й, тим самим, захищати макулу. Хороша концентрація лютеїну та зеаксантину знижує ризик розвитку вікових захворювань очей (Вікової макулярної дегенерації та катаракти).

Джерела лютеїну та зеаксантину

Лютеїн і Зеаксантин в найбільшій кількості містяться в зелених листових овочах: ​​у капусті Кале, Броколі, білокачанній, шпинаті, різних видах салатного листя, зеленому горошку, кукурудзі, мигдалі, мандаринах, а також у курячих жовтках.

До чого призводить дефіцит лютеїну та зеаксантину

Дефіцит лютеїну та зеаксантину — досить поширене явище, пов’язане:

  • з віком;
  • незбалансованим харчуванням;
  • з недостатньою кількістю сирих овочів в раціоні;
  • з досить поширеними в наш час захворюваннями органів травлення, що перешкоджають засвоєнню поживних речовин.

Вчені з’ясували, що має значення не тільки кількість, але й співвідношення лютеїну та зеаксантину в зоні макули. Це співвідношення стале, становить 5:1.

Важливим є регулярне надходження цих речовин в організм з їжею для захисту зору.

До чого призводить надлишок лютеїну та зеаксантину

Надлишок лютеїну та зеаксантину з їжею отримати неможливо через їх невеликий вміст в харчових джерелах.

 

Мікроелемент Цинк (Zincum)

Мікроелемент Цинк необхідний для виконання дуже важливих регуляторних функцій нашого організму. Він активує більш ніж 200 ферментів і має антиоксидантні властивості. Цинк необхідний для правильного розвитку та статевого дозрівання людини, підтримує імунітет, хороший стан шкіри, нігтів і волосся.

Особливе значення Цинк має для функціонування зорової системи, оскільки міститься в клітинах сітківки ока — паличках, які відповідають за зір при нестачі світла.

Джерела цинку

список продуктов которые содержат цинк

Найбагатшими харчовими джерелами цього мікроелемента є морепродукти, а особливо — устриці.

Червоне м’ясо, м’ясні субпродукти, особливо печінка, яйця, вівсяна, гречана, перлова крупи, насіння гарбуза, горіхи також містять Цинк.

До чого призводить дефіцит цинку

Причин нестачі цинку в організмі може бути кілька: підвищена потреба в ньому (підлітковий вік, підвищені фізичні навантаження), недостатня засвоюваність через захворювання шлунково-кишкового тракту, переважання вуглеводів над білками в раціоні харчування та деякі ін.

Дефіцит цинку може проявлятися погіршенням зору в сутінках, зниженням імунітету, затримкою статевого дозрівання в дитячому віці, підвищеним випадінням волосся та ламкістю нігтів.

До чого призводить надлишок цинку

З їжею надлишок цинку отримати складно. Така ситуація можлива, наприклад, при використанні оцинкованого посуду, при забрудненні навколишнього середовища відходами цинкового виробництва. Гостре отруєння Цинком може проявлятись симптомами, схожими з грипом.

Надлишок цинку в організмі перешкоджає засвоєнню Міді. Тому в вітамінні комплекси для очей також може входити мікроелемент Мідь для збереження їх балансу.

 

Мікроелемент Селен (Selenium)

Потреба в цьому мікроелементі обчислюється в мікрограмах. Проте, роль Селена в організмі величезна: бере участь в синтезі гормонів щитоподібної залози, регулює роботу життєво важливих органів — серця, печінки, нирок, легенів. Селен у складі особливих білків — селенопротеїнів — бере участь у передачі зорового сигналу, перетворюючи світловий імпульс у нервовий.

Джерела Селена

Харчових джерел Селена безліч: м’ясо, риба та морепродукти, яйця, злаки, висівки, часник. Важливо мати на увазі, що продукти, вироблені зі злакових, попередньо очищених від зовнішнього шару, не є джерелом Селена. Тому продукти з цільнозернових круп та борошна є більш корисними для здоров’я.

До чого призводить дефіцит Селена

Дефіцит цього мікроелемента може бути при низькому вмісті його в ґрунті, при порушенні процесів всмоктування з кишківника, при тривалому застосуванні проносних засобів. Специфічних симптомів дефіциту Селена немає.

Тенденція до зниження зору, працездатності, порушення в роботі щитоподібної залози, часті простудні захворювання можуть бути пов’язані з дефіцитом Селена в організмі.

До чого призводить надлишок Селена

З продуктами отримати надлишок Селена неможливо. Інтоксикація Селеном зустрічається на деяких промислових виробництвах (пестицидів, лаків і фарб), при перероблюванні нафтопродуктів тощо.

 

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти (Omega-3 fatty acids)

Омега-3 – це група корисних незамінних жирів, без яких би наш організм перестав функціонувати.

Ці сполуки є у всіх клітинах нашого організму в складі мембран, в тому числі світлочутливих клітин сітківки ока, також використовуються для виробництва гормонів, роботи нервової системи, м’язів, внутрішніх органів, підтримують правильний баланс ліпідів.

Омега-3 важливі для правильної роботи зорової системи, можуть знижувати ризик розвитку захворювань очей, пов’язаних з віком, корисні при сухості очної поверхні, беруть участь в регуляції внутрішньоочного тиску.

Джерела Омега-3 поліненасичених жирних кислот

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти не можуть вироблятися в людському організмі, тому повинні надходити з їжею.

Кращим джерелом Омега-3 є морська риба холодних морів: лосось, оселедець, тунець, скумбрія й ін.

Рослинні джерела Омега-3 – лляне масло та лляне насіння, різні види горіхів, свіжі зелені листові овочі.

Омега-3 з морської риби засвоюються краще. Рекомендується включати таку рибу у свій раціон мінімум двічі в тиждень.

До чого призводить дефіцит Омега-3

Дефіцит цих корисних жирів буває часто. Його проявами можуть бути сухість поверхні ока, слизових оболонок, шкіри, нечіткість зору, порушення в роботі нервової системи (дратівливість, безсоння або сонливість), порушення в роботі серцево-судинної системи, болі в суглобах і м’язах тощо.

До чого призводить надлишок Омега-3

Надлишок Омега-3 з їжею отримати практично неможливо, через невисокий вміст їх в джерелах. Крім того, вміст цих корисних кислот може знижуватися при термічній обробці, при тривалому зберіганні та неодноразовому заморожуванні.

 

Ресвератрол (Resveratrol)

Ця речовина має потужні антиоксидантні властивості й виробляється у рослинах, наприклад, виноградній лозі, як захист від грибка.

Ресвератрол зберігає ці властивості й для організму людини, має багато цінних ефектів для здоров’я: допомагає зберегти зір, знизити ризик розвитку ВМД, діабету, має антивікові властивості, допомагає запобігти деяким онкологічним, серцево-судинним, нервовим захворюванням, запальним захворюванням суглобів і кишківника.

Джерела ресвератролу

Список продуктов богатых на ресвератрол

Шкірочка окремих червоних сортів винограду — природне джерело ресвератролу, а найбагатшим харчовим джерелом є сухі червоні вина певних сортів — в їх виробництві використовуються виноградні ягоди цілими.

Арахіс, какао боби, ягоди синіх і фіолетових відтінків (шовковиця, лохина) також містять ресвератрол у своїх оболонках, але в набагато менших кількостях, ніж виноград.

До чого призводить надлишок ресвератролу

Отримати з їжею занадто велику кількість ресвератролу неможливо.

Келих червоного сухого вина, червоний виноград, виноградний сік, як багаті джерела ресвератролу, корисні як і для здоров’я зору, так і для здоров’я в цілому.

 

Вітамін D (Холекальциферол, vitamin D3)

Жиророзчинний вітамін, його ще називають вітаміном-гормоном, який виробляється в організмі людини під дією ультрафіолетових променів сонячного світла.

Не так давно вважалося, що найголовніша фізіологічна функція вітаміну D – забезпечити всмоктування Кальцію та Фосфору з кишківника. Дійсно, це дуже важлива функція, однак серцево-судинна, імунна, ендокринна системи також залежать від цієї важливої речовини.

Останнім часом стало відомо, що вітамін D через складні механізми впливає і на гостроту зору.

Джерела Вітаміну D

Основним джерелом цього вітаміну для людини мало б бути “власне виробництво”. Однак по ряду причин ми проводимо більшу частину світлого часу доби в приміщеннях, живемо в умовах забруднення повітря і маємо не так вже й багато сонячних днів в році.

Відомо, що більшість населення промислово розвинених країн, в тому числі й України, мають низький рівень вітаміну D.

Харчовими джерелами вітаміну D є жирна морська риба та ікра, молочні продукти (вершкове масло, сири, молоко), яєчні жовтки, печінка, деякі види лісових грибів.

Харчові джерела не можуть забезпечити фізіологічну потребу в цьому вітаміні, тому дуже важливо регулярно бувати на свіжому повітрі.

До чого призводить дефіцит вітаміну D

У дитячому віці такий дефіцит призводить до тяжкого захворювання — рахіту.

У дорослому — недостатня кількість цього вітаміну може негативно позначатися на стані зору та збільшувати ризик розвитку захворювань очей, пов’язаних з віком, цукрового діабету, а також міопії.

Крім того, недостатній рівень вітаміну D пов’язаний:

  • зі зниженням імунітету;
  • з підвищеною крихкістю кісток через остеопороз;
  • з розвитком артеріальної гіпертензії;
  • швидким прогресуванням серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, діабету.

До чого призводить надлишок вітаміну D

Отримати надлишок вітаміну природним шляхом неможливо, оскільки він має властивість зберігатися в шкірі та використовуватися у міру потреби.

 

Чи варто приймати дієтичні добавки?

Збалансована дієта та додатковий прийом, створених для підтримки зору дієтичних добавок можуть допомогти від втоми очей при виражених зорових навантаженнях, поліпшити стан зорових функцій при порушенні зору з віком, погіршенні зору в сутінках, підтримати очі при вікових захворюваннях.

 

Спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для очей – як вибрати

При їх виборі важливо звертати увагу, в першу чергу, на склад. Відомо, що для збереження функцій зору, гостроти зору, захисту зору від вільних радикалів важливі:

  • каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин;
  • вітаміни С і Е;
  • мінерали Цинк і Селен;
  • Омега-3 поліненасичені жирні кислоти;
  • а також компоненти з іншими корисними властивостями — вітамін D і Ресвератрол.

 

Який курс прийому добавок для зору?

Як правило, якщо в дієтичній добавці містяться дози вітамінів та інших компонентів, які відповідають рекомендованим добовим дозам, то такі продукти можна приймати без обмежень при гарній переносимості.

Саме тому в Європі дієтичні добавки продаються не тільки в аптеках, а й продуктових магазинах. В Україні згідно з чинним Законодавством на упаковці вказується тривалість прийому з можливим його продовженням після консультації з лікарем.

Шановні читачі, звертаємо Вашу увагу, що при зниженні зору важливо своєчасно звертатися до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров’я!

 

Висновки

Величезне значення для збереження зору мають здоровий спосіб життя та збалансоване харчування. Важливо, щоб корисні для зору речовини щодня надходили в організм з їжею, оскільки вони не накопичуються про запас.

Для підтримки зору Ви можете доповнювати свій раціон спеціальними дієтичними добавками.

 

 

 

Питання-відповідь

Зберігаються, за умови дотримання деяких правил: заморожувати продукти лише одноразово, зберігати в морозильній камері герметично упакованими, розморожувати повільно. Хорошим джерелом вітамінів в зимовий час є заморожені зелень, зелений горошок і кукурудза, перець, ягоди малини, суниці тощо.

Горіхи, бобові, злакові, сезонні овочі та фрукти, капуста, морква, цитрусові тощо. З джерел вітамінів та інших корисних речовин. Крім того, риба і морепродукти, м’ясо, молочні продукти повинні входити в раціон, оскільки є джерелами мінералів і жиророзчинних вітамінів, необхідних для зору. А “сонячний” вітамін D виробляється, коли ми знаходимося поза приміщенням, і зима або похмура погода — не виняток. Тому важливо регулярно бувати на свіжому повітрі в будь-яку погоду.

Зазвичай, коли ставлять таке запитання, для цього є причини: погіршення зору у вечірній час, швидка стомлюваність при читанні, необхідність більш яскравого освітлення, часто доводиться міняти окуляри. У цих випадках, додатково до збалансованого харчування, можна починати прийом вітамінно-мінеральних комплексів для очей. Вони показані й при значних зорових навантаженнях, а також для профілактики ризику розвитку вікових захворювань очей.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар