Відомо, що стрес погіршує загальний стан здоров’я, призводить до тривожності та депресії. Очі, як і весь організм, також страждають. Тимчасове потемніння, пелена, розмитість, “мушки”, відчуття піску — лише кілька прикладів того, як стрес впливає на зір.
Вплив стресу на зір часто недооцінюють, і не завжди враховують, що стрес підвищує ризик виникнення та прогресування певних захворювань очей, яки поступово погіршують зір. Утворюється замкнуте коло: погіршення зору на тлі нервування стає джерелом постійного стресу, оскільки підтримує тривожність та страх його повністю втратити.(1)
Крім того, люди під впливом стресу часто погіршують прихильність до лікування: рідше відвідують лікаря, забувають закапувати краплі та приймати ліки. Наразі стрес, не бувши єдиною причиною втрати зору, розглядається як один із важливих факторів ризику для здоров’я очей.
Яким чином стрес призводить до порушень зору
Стрес призводить до порушень зору, впливаючи на очі, мозок, ендокринну, імунну, серцево-судинну системи тощо.
- Гормональні зміни. Коли людина відчуває стрес, організм інтенсивно виробляє гормони кортизол та адреналін. І якщо їхній високий рівень зберігається, це може нашкодити очам.(2) Наприклад, адреналін розширює зіниці та підвищує внутрішньоочний тиск, що небезпечно для зорового нерва, особливо при глаукомі. Кортизол, своєю чергою, звужує кровоносні судини, підвищує артеріальний тиск і знижує надходження крові до очей, що може зашкодити зоровим структурам. Високий рівень адреналіну та кортизолу в деяких випадках проявляється у вигляді “тунельного” зору. У такому випадку людина бачить лише те, що знаходиться прямо перед нею, ніби дивиться через тунель або вузьку трубку. Окрім стресу та тривожності, таке порушення може виникати на пізніх стадіях певних захворювань очей, при порушенні мозкового кровообігу, мігрені тощо. Важливо негайно звернутися до лікаря для встановлення точної причини тунельного зору та отримання відповідного лікування.
- Порушення балансу вегетативної нервової системи. Стрес порушує баланс вегетативної нервової системи, посилюючи активність її симпатичної частини. Це викликає напругу м’язів, підвищену чутливість до світла, відчуття сухості та піску.
- Ослаблення імунної системи. Хронічний стрес послаблює імунну систему, збільшуючи ризик очних інфекцій та запальних захворювань, наприклад, кон’юнктивітів, блефаритів, синдрому сухого ока.
- Зміни у відношенні до себе. Тривожні стани, негативні емоції та страхи нерідко змушують людей більше часу проводити за екранами, порушувати добові ритми сну та активності, не приділяти належної уваги харчуванню, зловживати алкоголем та курінням. Ці фактори, як встановили фахівці, підвищують ризик виникнення та розвитку вікової макулярної дегенерації, провокують виникнення цифрової напруги очей та сухості очної поверхні.
Ці приклади свідчать, наскільки важлива турбота про своє психологічне здоров’я для збереження гарного зору.
Психосоматика та здоров’я очей
Психосоматична медицина стверджує, що розум і тіло щільно пов’язані. Фахівці у цій галузі вивчають, як через участь у виникненні, прогресуванні та загостренні захворювань психологічні чинники впливають на фізичне здоров’я.
Відомо, що такі стани як головний біль, порушення травлення, високий кров’яний тиск, шкірні захворювання можуть бути пов’язані з психологічним стресом.
Погіршення зору також може мати психосоматичну природу. Наприклад, багато пацієнтів із втратою зору зазначають, що їхні проблеми почалися в період або невдовзі після сильного стресу, спричиненого серйозними життєвими подіями.
Однак надійних доказів того, що стрес є прямою причиною втрати зору, поки що немає. Попри спостереження та припущення, наукові дослідження не підтверджують, що стрес сам собою викликає погіршення зору. Швидше за все, він опосередковано впливає на здоров’я очей і посилює вже наявні порушення.
Ця невизначеність наголошує на важливості не тільки управління стресом, а й необхідності профілактики, ранніх діагностики та лікування захворювань очей для збереження гарного зору.
Зв’язки між поширеними захворюваннями очей і стресом
Зв’язки між захворюваннями очей і стресом є складними та багатогранними.
- Вікова макулярна дегенерація (ВМД). При ВМД уражається макула — центральна частина сітківки, що відповідає за чіткість центрального зору. Хронічний стрес порушує кровообіг, викликає запальні процеси та активує окисні реакції, які вважаються факторами, що прискорюють розвиток і прогресування ВМД.
- Катаракта. Це — помутніння кришталика, яке у може виникнути в певному віці. Високий рівень кортизолу стимулює утворення вільних радикалів, що ушкоджують білки кришталика. Такі пошкодження можуть накопичуватися з часом, збільшуючи ризик розвитку катаракти.
- Глаукома. Стрес може прискорити розвиток глаукоми через підвищення рівня адреналіну та збільшення внутрішньоочного тиску, порушення регуляції кровоносних судин, що живлять зоровий нерв.
- Синдром сухого ока (ССО). Синдром сухого ока може виникати у будь-якому віці, особливо в періоди, коли знижуються рівні гормонів і нейромедіаторів, що регулюють сльозопродукцію та забезпечують зволоження та змащування поверхні очей. Стрес погіршує прояви ССГ через порушення сну, тривале перебування перед екранами комп’ютерів, рідке моргання, побічну дію ліків, що зазвичай призначаються для зменшення тривоги та депресії.
Як відновити зір після стресу
Важливо дотримуватися декількох простих правил, щоб відновити зір після стресу:
- Регулярно проводьте огляди в офтальмолога для контролю стану зору та корекції лікування.
- Консультуйтеся з психологом, практикуйте методи зменшення тривоги та стресу, спілкуйтеся з друзями та сім’єю. Глибоке дихання, медитація, фізична активність, прогулянки, легка йога допомагають знизити рівень стресу і покращити настрій. Дотримання гігієни сну та відмова від використання екранів перед сном також сприяють досягненню цієї мети.
- Бережіть зір: обмежуйте час, проведений перед екранами комп’ютерів і смартфонів до 4 годин на день; використовуйте допоміжні засоби при читанні та кропіткій роботі, наприклад, окуляри, якщо вони вам підібрані, лупи, електронні книги.(3)
- Захищайте поверхню очей від сухості: намагайтеся частіше моргати, робіть регулярні перерви під час використання телефонів та інших гаджетів, практикуйте гімнастику (йогу) для очей. При появі дискомфорту чи відчуття сухості використовуйте зволожувальні краплі (сльозозамінники). Перед використанням обов’язково ознайомтеся з інструкцією.
- Дотримуйтеся збалансованого раціону, багатого на антиоксиданти. Вітаміни С і Е, мікроелементи цинк, мідь, селен, каротиноїди лютеїн і зеаксантин, Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, ресвератрол, ергокальциферол необхідні для здоров’я очей.
- Не порушуйте режим приймання ліків. Дотримуйтесь призначеного лікування, не пропускайте час приймання ліків і добавок. За потреби використовуйте нагадування або органайзери для таблеток.
- Уникайте куріння та надмірного вживання алкоголю. Ці звички негативно впливають на загальний стан організму та здоров’я очей, тому відмова від них допоможе зберегти зір.
Дотримуючись цих простих правил, можна поліпшити якість життя, зберігаючи здоров’я очей на максимально можливому рівні. Важливо: при появі скарг на зір звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Висновки:
- Стрес впливає на зір через механізми запалення, судинну та гормональну дисфункцію, м’язову напругу, дисбаланс нервової та імунної систем, поведінкові зміни тощо.
- Стрес не є прямою причиною захворювань очей, що призводить до зниження гостроти зору, але збільшує ризик їх виникнення та прогресування. Управління стресом допомагає зменшити такий ризик та уповільнити розвиток цих захворювань.
- Крім управління стресом, для збереження здоров’я очей важливі профілактика, рання діагностика та лікування. До таких заходів відносять регулярне відвідування офтальмолога для контролю зору та коригування лікування, обмеження зорових навантажень, захист очної поверхні від сухості, збалансоване харчування, суворе дотримання режиму приймання ліків та добавок, відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю.
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Тривога та стрес можуть викликати загострення наявних офтальмологічних захворювань, порушення у вигляді тунельного зору, погіршення його гостроти, відчуття сухості та зорового дискомфорту. Коли після стресу падає зір, це відбувається тому, що порушуються гормональний, імунний, нервовий баланси організму тощо.
Оцініть користь статті:
Додати коментар