Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 березня
по 31 травня
nutrof

02.04.2018

Що таке вікова макулярна дегенерація

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Вікова Макулярна Дегенерація (ВМД – перекладі з англійської мови, Age-related Macular Degeneration, AMD) – прогресуюче хронічне захворювання очей, при якому страждає центральна зона сітківки (макула).

У наших очах макула, або жовта пляма, розташована по центру сітківки та відповідає за чіткість  зору. Ця зона має жовте забарвлення завдяки високому вмісту в ній двох натуральних пігментів, каротиноїдів, які називаються Лютеїн і Зеаксантин.

Ці каротиноїди є потужними антиоксидантами, вони надходять в організм людини з їжею та захищають сітківку ока від синіх хвиль світла. Таким чином, Лютеїн і Зеаксантин, виконують роль “парасольки” для сітківки ока.

Як правило, з віком макула стоншується (зменшується щільність макулярного пігмента), тому що в ній зменшується вміст Лютеїну та Зеаксантину.

Вчені довели, що зменшення щільності макулярного пігмента є одним з факторів ризику розвитку ВМД.

Сьогодні в економічно розвинених країнах світу Вікова Макулярна Дегенерація займає перше місце серед причин зниження зору і сліпоти у осіб старше 50 років.

Корисною інформацією для кожного є те, що у багатьох випадках можна знизити ризик розвитку ВМД заходами, доступними для всіх.

Для початку – коротка інформація про Вікову Макулярну Дегенерацію.

Розрізняють 2 форми ВМД: суху і вологу.

Суха форма ВМД є найбільш поширеною і спостерігається приблизно в 90% випадків. Як правило, захворювання розвивається роками, зір знижується поступово.

Волога форма ВМД розвивається в 10% випадків. Захворювання розвивається стрімко, швидко розвивається центральна сліпота, тому необхідна екстрена допомога офтальмолога.

Як проявляється Вікова Макулярна Дегенерація?

Якщо на початкових етапах Вікова Макулярна Дегенерація може протікати без будь-яких проявів, то з часом можуть з’явитися різні симптоми.

 • Зниження контрастності і чіткості зображення. Це – самий “непомітний” і частий симптом на початку хвороби, який буває приблизно у 40% людей.
 • З’являється потреба в більш яскравому освітленні.
 • Погіршення зору у другій половині дня.

На пізньому етапі  захворювання:

 • Ускладнюється бачення близько розташованих предметів
 • Складно розпізнавати обличчя людей
 • Неможливо керувати автомобілем.
 • Ці порушення зору не піддаються корекції окулярами і контактними лінзами, тому необхідне вживання профілактичних заходів, про які йде мова далі.

Фактори ризику розвитку вікової макулярної дегенерації

До таких факторів належать:

 • вік старше 50 років (вікові зміни, які відбуваються у будь-якому організмі, порушують обмін речовин і антиоксидантний захист , у тому числі в сітківці ока).
 • незбалансоване харчування (висока калорійність, надлишок цукру і насичених жирів, низький вміст вітамінів, антиоксидантів, мікроелементів та інших важливих компонентів також послаблюють антиоксидантний захист).
 • сімейна схильність (наявність ВМД у близьких родичів).
 • куріння (негативно впливає на судини очей і центральну зону сітківки – макулу).
 • недостатня фізична активність (сприяє розвитку хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та ін., які можуть погіршити зір).

Профілактика ВМД: як зберегти зір з віком?

Відмовтеся від шкідливих звичок. Необхідно припинити курити. Нікотин негативно впливає на судини очного яблука, погіршує кровообіг у сітківці. У курців ризик розвитку ВМД в 2,5 рази вище.

Щодня дотримуйтесь правил збалансованого харчування (лінка на статтю про харчування). Здорова дієта, яка включає в себе антиоксидантні вітаміни і мікроелементи, сприяє нейтралізації вільних радикалів і допомагає захистити очі. Доповнюйте харчування спеціальними дієтичними добавками для здоров’я очей.

Підтримуйте достатню фізичну активність.

Якщо зір уже почав погіршуватись, зверніться до фахівця, не займайтеся самолікуванням. Крім того, після 40 років рекомендовано з профілактичною метою щороку перевіряти зір у офтальмолога.

Детальніше про зв’язок харчування і зору

Велике значення для підтримки зору має харчування. Зір працює з постійним навантаженням, і для його підтримки необхідне регулярне надходження антиоксидантних вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин.

Каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин є особливо важливими для кращої роботи центральної зони сітківки (макули), вони є потужними антиоксидантами і одночасно мають здатність відбивати шкідливі сині промені сонячного та штучного світла. Ці речовини повинні надходити разом з їжею, тому що організм людини їх не виробляє– вони накопичуються в макулі. При цьому важливі не тільки кількість, а й співвідношення Лютеїну та Зеаксантину в їжі.

Дослідження показали, що у людей, які вживають продукти, що містять велику кількість Лютеїну та Зеаксантину – 10 міліграмів (мг) Лютеїну і 2 мг Зеаксантину щодня – кращий зір та нижчий ризик розвитку ВМД.

Лютеїн і Зеаксантин міститься у зелених листових овочах- шпинаті, деяких видах капусти (брокколі і калі), кукурудзі, зеленому горошку.

Про продукти, корисні для здоров’я очей, читайте тут https://nutrof.com.ua/uk/statti/yaki-produkti-korisni-dlya-ochej/

При виражених зорових навантаженнях додатково до свого раціону можна вживати спеціальні дієтичні добавки для здоров’я очей (вітамінно-антиоксидантні комплекси) з антиоксидантними вітамінами, мінералами, Омега-3 жирними кислотами, каротиноїдами, ресвератролом.

Висновки:

Вікова Макулярна Дегенерація відноситься до захворювань очей, ризику виникнення та\або прогресуванню  яких можна запобігти завдяки профілактичним заходам.

 • До важливих профілактичних заходів відносяться збалансоване харчування, з великим вмістом антиоксидантних вітамінів, мікроелементів та інших речовин,  що є корисними для підтримки здоров’я очей.
 • Початковими проявами ВМД можуть бути наступні ознаки: прямі лінії здаються хвилястими, відзначається погана контрастність кольорів, погіршується зір ввечері, неможливість корекції зору за допомогою лінз і окулярів.
 • Після 40 років рекомендований щорічний профілактичний огляд у офтальмолога. Важливо своєчасно звернутись до офтальмолога у випадках виникнення скарг на здоров’я зору.
 • Вживання дієтичних добавок для здоров’я очей разом із збалансованим харчуванням може допомогти зберегти зір.

 

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар