Вікова Макулярна Дегенерація (ВМД – у перекладі з англійської мови, Age-related Macular Degeneration, AMD) – прогресуюче хронічне захворювання очей, при якому страждає центральна зона сітківки (макула).
У наших очах макула, або жовта пляма, розташована по центру сітківки та відповідає за чіткість центрального зору. Ця зона має жовте забарвлення завдяки високому вмісту в ній двох натуральних пігментів, каротиноїдів, які називаються Лютеїн і Зеаксантин.
Ці каротиноїди – потужні антиоксиданти, вони надходять в організм людини з їжею та захищають сітківку ока від синіх хвиль світла. Таким чином, вони виконують роль “парасольки” для сітківки ока. Як правило, з віком макула стоншується (зменшується щільність макулярного пігмента), тому що в ній зменшується вміст Лютеїну та Зеаксантину.
Вчені довели, що зменшення щільності макулярного пігмента є одним із факторів ризику розвитку ВМД.
Сьогодні в економічно розвинених країнах світу Вікова Макулярна Дегенерація ( макулодистрофія) займає перше місце серед причин зниження центрального зору і сліпоти у осіб старше 50 років.
Корисною інформацією для кожного є те, що у багатьох випадках можна знизити ризик розвитку ВМД заходами, доступними для всіх.
Для початку – коротка інформація про це захворювання. Розрізняють 2 форми ВМД: суху та вологу.
- Суха форма є найбільш поширеною і спостерігається приблизно в 90% випадків. Як правило, захворювання розвивається роками, зір знижується поступово.
- Волога форма розвивається в 10% випадків. Захворювання розвивається стрімко, швидко розвивається центральна сліпота, тому необхідна екстрена допомога офтальмолога.
Як проявляється вікова макулярна дегенерація?
Якщо на початкових етапах Вікова Макулярна Дегенерація може протікати без будь-яких проявів, то з часом можуть з’явитися різні симптоми.
- зниження контрастності і чіткості зображення. Це – “непомітний” і найчастіший симптом на початку хвороби, який буває приблизно у 40% людей;
- з’являється потреба в більш яскравому освітленні;
- погіршення зору у другій половині дня.
На пізньому етапі захворювання:
- ускладнюється бачення близько розташованих предметів, із букв не складається текст;
- складно розпізнавати обличчя людей, з‘являються темні плями;
- викривляються прямі лінії;
- неможливо керувати автомобілем.
Ці порушення зору не піддаються корекції окулярами і контактними лінзами, тому необхідне вживання профілактичних заходів, про які йде мова далі.
Фактори ризику розвитку вікової макулярної дегенерації
До таких факторів належать:
- вік старше 50 років (вікові зміни, які відбуваються у будь-якому організмі, порушують обмін речовин і антиоксидантний захист , у тому числі в сітківці ока);
- незбалансоване харчування (висока калорійність, надлишок цукру і насичених жирів, низький вміст вітамінів, антиоксидантів, мікроелементів та інших важливих компонентів також послаблюють антиоксидантний захист);
- сімейна схильність (наявність ВМД у близьких родичів);
- куріння (негативно впливає на судини очей і центральну зону сітківки – макулу);
- недостатня фізична активність (сприяє розвитку хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та ін., які можуть погіршити зір).
Діагностика вікової макулярної дегенерації
- Щоб оцінити Ваш ризик розвитку ВМД, пройдіть простий тест STARS, розроблений провідними офтальмологами разом з компанією Тhеа, Франція.
- Загальновідомим завдяки своїй простоті та функціональності є Тест Амслера. Цей тест дає можливість самостійно оцінити стан центральної зони сітківки (макули), щоб вчасно звернутись до лікаря. Тестування займає від 10 до 15 секунд, Ви можете пройти тест тут.
Увага! Тести надано в метою ознайомлення, адже проблеми із зором потребують уваги та вимагають звернутись до лікаря. Самолікуваання може бути шкідливим для Вашого здоров’я!
Профілактика ВМД: як зберегти зір з віком?
- Відмовтеся від шкідливих звичок. Необхідно припинити курити. Нікотин негативно впливає на судини очного яблука, погіршує кровообіг у сітківці. У курців ризик розвитку цієї хвороби в 2,5 рази вище.
- Щодня дотримуйтесь правил збалансованого харчування. Здорова дієта, яка включає в себе антиоксидантні вітаміни і мікроелементи, сприяє нейтралізації вільних радикалів і допомагає захистити очі. Доповнюйте харчування спеціальними дієтичними добавками для здоров’я очей.
- Підтримуйте достатню фізичну активність.
- Якщо зір уже почав погіршуватись, зверніться до фахівця, не займайтеся самолікуванням. Крім того, після 40 років рекомендовано з профілактичною метою щороку відвідувати офтальмолога.
Детальніше про зв’язок харчування і зору
Велике значення для підтримки зору має харчування. Очі працють з постійним навантаженням, і для їх підтримки необхідне регулярне надходження антиоксидантних вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин.
Каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин є особливо важливими для кращої роботи центральної зони сітківки (макули), вони є потужними антиоксидантами і одночасно мають здатність відбивати шкідливі сині промені сонячного та штучного світла. Ці речовини повинні надходити разом з їжею, тому що організм людини їх не виробляє– вони накопичуються в макулі. При цьому важливі не тільки кількість, а й співвідношення.
Дослідження показали, що у людей, які вживають продукти, що містять велику кількість Лютеїну (10 міліграмів) та Зеаксантину (2 мг) щодня – кращий зір та нижчий ризик розвитку ВМД.
Лютеїн і Зеаксантин міститься у зелених листових овочах- шпинаті, деяких видах капусти (брокколі і калі), кукурудзі, зеленому горошку.
При виражених зорових навантаженнях додатково до свого раціону можна вживати спеціальні дієтичні добавки для здоров’я очей (вітамінно-антиоксидантні комплекси) з антиоксидантними вітамінами, мінералами, Омега-3 жирними кислотами, каротиноїдами, ресвератролом.
Висновки:
- Вікова Макулярна Дегенерація відноситься до захворювань очей, ризику виникнення та\або прогресуванню яких можна запобігти завдяки профілактичним заходам.
- До важливих профілактичних заходів відносяться збалансоване харчування, з великим вмістом антиоксидантних вітамінів, мікроелементів та інших речовин, що є корисними для підтримки здоров’я очей.
- Початковими проявами ВМД можуть бути наступні ознаки: прямі лінії здаються хвилястими, відзначається погана контрастність кольорів, погіршується зір ввечері, неможливість корекції зору за допомогою лінз і окулярів.
- Після 40 років рекомендований щорічний профілактичний огляд у офтальмолога. Важливо своєчасно звернутись до офтальмолога у випадках виникнення скарг на здоров’я зору.
- Вживання дієтичних добавок для здоров’я очей разом із збалансованим харчуванням може допомогти зберегти зір.
Питання-відповідь
Якщо діагноз ВМД вже встановлено, необхідно:
- у разі призначення лікарських препаратів (контроль артеріального тиску, рівня ліпідів, цукру крові та ін.), суворо дотримуватись рекомендацій лікаря щодо їх приймання;
- відмовитись від куріння, якщо Ви курите;
- забезпечити собі фізичну активність;
- оберігати очі від надмірних зорових навантажень;
- для щоденного раціону харчування вибирати продукти, корисні для зору;
- приймати вітамінно-антиоксидантні комплекси для зору, наприклад, Нутроф® Форте. Важливо пам’ятати, що окремі компоненти цього комплексу, такі як Лютеїн і Зеаксантин, проявляють свої ефекти за умови достатнього накопичення в сітківці ока. Тому інструкцією рекомендовані курси приймання не менш ніж 12 тижнів.
Думка фахівців, які вивчають ВМД — знизити ризик розвитку цього захворювання у багатьох випадках можливо завдяки здоровому способу життя та дієті, багатій на антиоксидантні вітаміни, мінерали та інші корисні для зору компоненти. Додатковим джерелом таких корисних компонентів є спеціальні вітамінно-антиоксидантні комплекси для очей, наприклад, Нутроф® Форте.
Вітаміни, точніше, вітамінно-антиоксидантні комплекси, призначені для профілактики багатьох хронічних захворювань, в тому числі й зору. Але, важливо пам’ятати, що будь-які вітаміни – це не заміна збалансованому харчуванню, а важливе додаткове джерело дієтичних компонентів для забезпечення функцій зору. Нутроф® Форте, вітамінно-антиоксидантний комплекс для зору, створений на основі сучасних наукових досягнень дієтологами та офтальмологами, що спеціалізуються на вивченні сітківки очей. Він містить всі основні інгредієнти для підтримки гостроти зору.
Оцініть користь статті:
Додати коментар