Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 березня
по 31 травня
nutrof

17.12.2022

Антиоксидант Лютеїн

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Багато поживних речовин нашого раціону належать до антиоксидантів – компонентів, необхідних для збереження здоров’я сітківки ока та профілактики порушень зору. Лютеїн та зеаксантин, такі антиоксиданти, є звичайними складовими їжі; особливо багато їх у фруктах, овочах, у темно-зеленій листовій зелені та в яєчних жовтках. Рослини синтезують ці речовини для збирання світлових хвиль і одночасно фотозахисту, а людина та тварини для цих цілей повинні отримувати їх зі свого раціону.

Зміст статті:

 

Що таке лютеїн

Лютеїн – це каротиноїд, природний пігмент, який надає, залежно від концентрації, жовтий або червоно-жовтогарячий відтінок різним овочам і фруктам, а також міститься в листовій зелені.

Лютеїн має антиоксидантні властивості, незамінні для роботи сітківки, тому його найчастіше розглядають у контексті здоров’я очей.

Ще одним незамінним каротиноїдом задля роботи зору є зеаксантин. Ці подібні за своєю хімічною структурою антиоксиданти здатні захищати від ушкодження вільними радикалами весь організм. Однак вони особливо важливі, коли мова заходить про зір, тому що накопичуються в сітківці та мають властивість зменшувати ризик розвитку певних захворювань очей – ВМД та катаракти (1).

Такий антиоксидантний захист вкрай необхідний, коли очі зазнають надмірного впливу  світлових променів. У наш час – це тривале (від 2 до 12 годин) використання комп’ютерних екранів, яке може призводити до погіршення гостроти та чіткості зору, відчуття втоми та до інших симптомів.

 

Роль лютеїна в організмі людини

Як частина збалансованого раціону, лютеїн взаємодіє із зеаксантином та іншими антиоксидантами та захищає ліпіди крові від окислення, перешкоджає утворенню тромбів і підтримує тим самим правильну мікроциркуляцію.

Вивчаються припущення, що каротиноїди, лютеїн зокрема, можуть бути корисними для сітківки ока при цукровому діабеті, мають властивість знижувати ризик розвитку онкологічних захворювань кишківника, матки, простати, а також знижують ймовірність розвитку серцево-судинних подій – інфарктів та інсультів.

Дійсно, бувши потужним антиоксидантом із концентрацією у макулі, цей природний пігмент має велике значення для захисту сітківки ока. Однак у питанні зниження ризику хронічних захворювань людини дослідники ставлять на перше місце збалансовану дієту, а не конкретну хімічну речовину, у тому числі лютеїн.

Варто згадати, що необхідні очам каротиноїди лютеїн та зеаксантин, як і мікроелементи цинк, мідь, антиоксидантні вітаміни С, Е та інші не виробляються в організмі людини. Їхнім джерелом є раціон, багатий на сезонну зелень, овочі, фрукти. (2).

 

Користь лютеїна для сітківки ока

Лютеїн відкладається у високих концентраціях у тих структурах ока, які найбільше перебувають під дією світла. Такими структурами є центральна зона сітківки (макула) та кришталик, де, як відомо, відбувається утворення активних нестабільних форм кисню, вільних радикалів. 

Лютеїн разом із зеаксантином та іншими антиоксидантами нейтралізують ці нестабільні молекули, запобігаючи розвитку окислювального стресу.

У наших очах макула має жовтуватий колір, який надають їй ці нутрієнти. У цій зоні обидва каротиноїди присутні у високих концентраціях, і тому їх поєднують терміном “макулярні пігменти”.

Відомо також, що для надійного захисту зору важливим є не тільки їх накопичення в центральній зоні сітківки, але й співвідношення лютеїну до зеаксантину 5 до 1.

 

Значення цього природного пігменту для зору

 • макулярні пігменти відбивають хвилі видимого світла від макули, що забезпечує гостроту зору – це “парасольки для сітківки”; Не зайве нагадати, що захистом від ультрафіолетових променів (невидимий спектр) є протисонцеві окуляри – носіть їх у сонячну погоду в будь-який сезон року
 • знижують ризик розвитку Вікової Макулярної Дегенерації (ВМД) та катаракти – захворювань очей, пов’язаних з віком; відомо, що ВМД є основною причиною зниження зору у людей старше 55 років в економічно розвинених країнах
 • лютеїн важливий для захисту дитячих очей, особливо в нашу комп’ютерну епоху; формування батьками звички до збалансованого харчування – фундамент збереження гарного зору у дорослому житті.

 

Продукти джерела лютеїну та зеаксантину в їжі

Як з’ясували фахівці, основні причини багатьох захворювань очей пов’язані з харчуванням. Відомо, що зір погіршується з віком, і нерідко – через ВМД і катаракту. 

Дослідники встановили, однак, що прихильність збалансованій дієті, багатій на продукти – джерела лютеїну, значно знижує ризик виникнення даних захворювань. (3) Такими продуктами є листові овочі, інші яскраві овочі та фрукти, а також яєчні жовтки. 

Важливо знати, що збалансоване харчування не має негативних наслідків для організму людини, але, навпаки, зменшує ризики розвитку як захворювань очей, а й багатьох загальносоматичних хронічних захворювань.

Багаті на лютеїн продукти:

 • капуста Кале
 • інші види капусти: Броколі, Брюссельська, Цвітна та ін.
 • шпинат
 • різні види листових салатів
 • зелені квасоля, горох, спаржа
 • мандарини, апельсини, хурма, авокадо
 • морква

Продукти, що містять як лютеїн, так і зеаксантин:

 • кукурудза
 • помаранчевий, жовтий, червоний перець
 • яєчний жовток
 • зелені листові овочі (петрушка, кінза, рукола та ін.)
 • темні сорти винограду
 • ківі
 • гарбуз та кабачки

Збалансований раціон, який містить багато каротиноїдів, передбачає достатнє вживання сирих сезонних овочів та фруктів. Лютеїн добре зберігається під час кулінарної обробки; тому, якщо говорити про зимовий період, його надійними джерелами є приготовлені за різноманітними рецептами шпинат, капуста, зелений горошок, кукурудза.

Найбагатший на лютеїн продукт

Найбагатший на лютеїн продукт – капуста Кале: у 100 грамах цього сирого овочів міститься майже 4-х кратна добова норма (40 мг). Важливо, щоб у раціоні одночасно був присутній зеаксантин (багате джерело – зелень петрушки, яєчний жовток, приготовлена кукурудза).

 

Нутроф® Форте – дієтична добавка з лютеїном та зеаксантином

Дефіцит нутрієнтів, необхідні для підтримки зору – частий наслідок підвищених зорових навантажень, стресових реакцій, вікових змін, недостатнього вмісту у раціоні сирих овочів, фруктів, риби, порушень у травній системі та ін.

Заповнити цей дефіцит можна завдяки прийманню спеціальної вітамінно-мінеральної дієтичної добавки для зору Нутроф® Форте. У складі Нутроф® Форте – екстракт чорнобривців прямостоячих, що містить макулярні пігменти лютеїн 10 мг та зеаксантин 2 мг (співвідношення 5 до 1).

Крім цих каротиноїдів, у Нутроф® Форте є цілий комплекс важливих антиоксидантів, які оптимально поєднуються один з одним та підтримують здоров’я очей. Це – вітаміни С та Е, мікроелементи Цинк, Мідь, Селен, Омега-3 поліненасичені кислоти, вітамін-гормон Д3, поліфенол Ресвератрол. Про значення всіх компонентів читайте тут.

Для збагачення раціону необхідними нутрієнтами та забезпечення очей додатковим запасом поживних речовин рекомендується приймати 1 капсулу на день одночасно з їжею або після їжі.

Увага: перед вживанням слід проконсультуватися з лікарем, ознайомитися з інструкцією (особливо з розділами показання, протипоказання та побічні ефекти).

 

Висновки

 1. Лютеїн відрізняється від інших “універсальних” антиоксидантів тим, що є вузькоспеціалізованим: його функція – підтримка роботи центральної зони сітківки (макули).
 1. Необхідно забезпечити надходження цього каротиноїду разом із зеаксантином та іншими антиоксидантами при підвищених зорових навантаженнях та задля зменшення ризику розвитку певних захворювань очей – ВМД та катаракти.
 2. Основними джерелами Лютеїну є свіжі листові зелені овочі, інші овочі, фрукти, жовтки яєць. Необхідно включати ці продукти до свого раціону щодня.

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

Питання-відповідь

Лютеїн безпечний, якщо надходить в організм із харчами; ще одним його джерелом є спеціальні комплекси для підтримки зору, якщо вони приймаються відповідно до інструкції. Користь лютеїну для зору - це підтримка роботи центральної зони сітківки, забезпечення гостроти зору, зниження ризику виникнення вікових захворювань очей (вікової макулярної дегенерації (ВМД) та катаракти.

Дефіцит лютеїну може проявлятися поступовим погіршенням зору при підвищених зорових навантаженнях та при захворюваннях очей, пов'язаних із віком – ВМД та катаракти. Передозування лютеїну з їжі одержати неможливо. Повідомлення про токсичну дію каротиноїду Лютеїн при передозуванні з лікарських засобів та дієтичних добавок у літературі відсутні.

Лютеїн з їжею необхідно приймати щодня, оскільки його очі використовують щодня, щоб забезпечити зір. Допомогти створити необхідний запас Лютеїну в сітківці та забезпечити функції зору можливо за допомогою спеціальних комплексів для очей. Пам'ятайте, що при появі скарг на зір необхідно звертатися до лікаря – самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я!

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар