Вважається, що взимку організму необхідно приймати вітамінні комплекси через недостатню кількість сонячного світла та свіжих овочів у раціоні. І за цією ж логікою, влітку, навпаки, такої необхідності немає, оскільки свіжі овочі та фрукти насичують організм необхідними речовинами, до того ж під дією сонячних променів виробляється вітамін D.
Проте вчені прийшли до висновку, що організм у літні місяці потребує не менше вітамінів, мінералів та інших важливих для життєдіяльності компонентів, ніж взимку. Тому влітку, як у будь-яку пору року, їх буває недостатньо, а це може негативно позначатися на стані здоров’я – зору та всього організму.
Зміст:
Причини виникнення гіповітамінозу влітку
У цей період в організмі може бракувати багатьох важливих поживних речовин, необхідних для нормального функціонування.
Причинами виникнення гіповітамінозу влітку можуть бути:
- спекотна погода (сприяє зниженню апетиту, і як наслідок – зменшується кількість жирної риби та м’ясних продуктів);
- через вплив яскравого сонячного світла збільшується навантаження на очі: у зв’язку з цим організм потребує більше захисних речовин (вітамінів, мікроелементів та інших антиоксидантів);
- збільшується навантаження на шкіру – як захисний бар’єр від перегрівання й ультрафіолетових променів;
- через прискорення обміну речовин відповідно до річних біоритмів влітку збільшується використання вітамінів.
Водночас варто враховувати, що крім цих сезонних чинників, можуть впливати інші, незалежні від пори року, причини:
- зорове навантаження при роботі за екранами комп’ютерів, тривале використання гаджетів (як у молодому, так і в літньому віці);
- вживання рафінованої їжі, в якій недостатньо корисних речовин;
- деякі дієти, які віддають перевагу певним продуктам (замість збалансованого раціону);
- тривале зберігання та кулінарна обробка продуктів (через це втрачається більша частина корисних речовин);
- порушення засвоєння корисних речовин (через захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення виробітку ферментів);
- погіршення якості харчових продуктів (фрукти та овочі не встигають накопичувати корисні речовини через виснаження грунтів, великої кількості стимуляторів росту та великої кількості скоростиглих сортів).
Які вітаміни важливі для зору в літню пору?
Під вітамінами влітку часто мається на увазі тільки вітамін С.
Насправді ж, для підтримки здоров’я людині необхідний збалансований раціон, що містить комплекс вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Більшість з них є антиоксидантами – речовинами, які нейтралізують вільні радикали (активні частинки – побічні продукти обміну речовин; у великій кількості утворюються під дією факторів екології, токсичних речовин, у тому числі нікотину, та при стресі).
У більшості випадках, організм не виробляє та не накопичує вітаміни та мікроелементи. Тому, для підтримки здоров’я, людині необхідно регулярне отримання таких речовин з їжею.
Влітку ж на наші очі чекають додаткові навантаження. Крім звичних занять – читання, роботи за комп’ютером, перегляду гаджетів – додається вплив яскравого сонячного світла, водночас збільшується тривалість світлового дня.
Для функціонування зорової системи потрібна велика кількість різних вітамінів і поживних речовин.
Під терміном “збалансований раціон” мається на увазі:
- Велика кількість листової зелені, ягід, овочів, фруктів, ;
- Рослинні нерафіновані олії;
- Бобові та горіхи;
- М’ясо та субпродукти;
- Риба та морепродукти;
- Цільнозернові крупи та вироби з них.
Однак відомо, що навіть при збалансованому та різноманітному харчуванні виникає дефіцит 20-40% вітамінів. На жаль, не всі харчуються збалансовано. Ось чому існують спеціальні дієтичні добавки для підтримки зору.
Важливо знати, що для підтримки зору до складу спеціалізованих дієтичних добавок (вітамінно-мінеральних комплексів) включаються компоненти, необхідні для роботи сітківки ока. Про них мова йтиме нижче.
Лютеїн (Lutein) і Зеаксантин (Zeaxanthin)
Ці речовини є природними світлофільтрами та належать до каротиноїдів (пігментів, які накопичуються в сітківці ока, точніше, у макулі (жовтій плямі). Роль Лютеїну та Зеаксантину для сітківки можна порівняти з парасольками, що віддзеркалюють шкідливий для очей спектр променів світла. Макула відповідає за гостроту зору, і, чим більше каротиноїдів вона накопичує, тим краще.
Lutein і Zeaxanthin необхідні для підтримки гостроти зору, зниження ризику розвитку вікових захворювань очей. Важливим є співвідношення цих речовин у нашому організмі – 5 до 1.
Де містяться? Капуста калі, шпинат, кукурудза, зелений горошок, яєчні жовтки, морква, апельсин.
Цинк (Zn), Селен (Se), Мідь (Cu)
Ці речовини постійно витрачаються під час роботи очей, а через навантаження на зір потреба у них збільшується. Цинк міститься у паличках сітківки та відповідає за гостроту зору в сутінках. Мідь – потужний антиоксидант, Селен входить до складу зорових білків і відповідає за передачу зорового сигналу до мозку.
Де містяться? Морепродукти, яловичина, кунжут, горіхи кеш’ю, крупи та ін.
Примітка: важливий баланс Zn і Cu в організмі. Добова норма Цинку міститься у 3 середніх устрицях, однак щоденне вживання в їжу морепродуктів не рекомендується через загрозу порушення балансу Цинку та Міді.
Вітамін С
Життєво важливий вітамін та незамінний компонент у роботі імунної системи. Цей потужний антиоксидант бере участь у функціонуванні очей. Він захищає сітківку та судини, у тому числі мікросудини сітківки. Вітамін C знижує ризик розвитку захворювань очей, пов’язаних з віком – Вікової Макулярної Дегенерації (ВМД), катаракти.
Де міститься? Чорна смородина, ківі, лохина, червоний болгарський перець, брокколі, апельсин.
Вітамін Е
Ще один потужний антиоксидант, який бере участь у величезній кількості біохімічних реакцій організму. Людині необхідний вітамін E, щоб підтримувати м’язову та імунну системи, він відіграє важливу роль при утворенні еритроцитів.
Вітамін Е уповільнює процес старіння зорової системи, захищає сітківку.
Де міститься? Насіння соняшнику, соняшникова олія, мигдаль, арахіс, авокадо, спаржа.
Омега-3 поліненасичені жирні кислоти
Це – група речовин, які володіють потужними антиоксидантними та протизапальними властивостями. Омега-3 сприяє збільшенню щільності жовтої плями сітківки, що допомагає зберегти гостроту зору та знизити ризик розвитку ВМД. Також вони мають властивості антидепресантів і підвищують працездатність органів зору та мозку.
Omega-3 підтримує роботу залоз, що відповідають за вироблення ліпідів – важливих компонентів слізної плівки, що допомагає боротися з Синдромом Сухого Ока (ССО).
Де міститься? Горіхи, насіння льону, лляне масло, жирна морська риба, устриці.
Ресвератрол
Ця речовина належить до групи сполук, які називаються поліфенолами. За потужний захисний вплив на серцево-судинну, нервову, імунну системи та протизапальні властивості його також називають “королем серед антиоксидантів”. Ресвератрол регулює рівень і співвідношення ліпідів крові, контролює згортання крові та зменшує ризик виникнення тромбозів. Має здатність покращувати кровообіг у мікросудинах очей (надає так званий судинний ефект), знижує ризик розвитку ВМД та її важкої “вологої” форми.
Де міститься? Червоні сорти винограду, червоні та рожеві сухі вина, лохина, арахіс, чорний шоколад.
Вітамін D
Цей вітамін-гормон бере участь у величезній кількості біохімічних реакцій, має потужний протизапальний ефект, дає додатковим шанс зберегти зір: зберігає гостроту та чіткість зору, корисний при вікових захворюваннях очей.
У нашій географічній зоні Вітамін D виробляється у шкірі під впливом сонячних променів переважно з квітня по серпень. Ідеальний час для вироблення вітаміну D – з 10ї до 14 години дня. У людей, які проводять ці години у приміщенні, може спостерігатися його дефіцит навіть у літню пору. Крім того, засмаглою шкірою, при використанні сонцезахисних кремів, а також з віком, ця речовина виробляється гірше. Вчені встановили, що більш ніж у 90% населення України спостерігається недостатній рівень вітаміну Д.
Вітамін D постійно використовується організмом, не накопичує його, тому важливо регулярно отримувати йогоцю речовину з їжі та спеціальних дієтичних добавок.
Де міститься? Риба північних морів, молочні продукти, яловича печінка, жовтки яєць, деякі види лісових грибів.
Примітка: відомо, що з їжі можна забезпечити тільки на ⅓ потреби організму у вітаміні Д.
Чи варто приймати дієтичні добавки для зору влітку?
Важливо пам’ятати про:
- головне джерело корисних для підтримки здоров’я речовин – це збалансоване харчування;
- однак, збалансований раціон ще не означає 100% забезпечення потреб організму (у тому числі зору) необхідними речовинами, оскільки у харчових продуктах вони можуть погано зберігатися, втрачатися при приготуванні й / або ж погано засвоюватися;
- ми маємо велике навантаження на зір протягом року: працюємо за екранами комп’ютерів, при недостатньому або занадто яскравому освітленні; влітку ж ще додається вплив від яскравого сонячного світла;
- з кожним роком усе більше часу ми проводимо з гаджетами, телефонами та різними девайсами, наші очі все довше працюють в умовах підвищеного зорового навантаження, до якого вони за своєю природою не пристосовані. Життя онлайн ще більше загострило ситуацію. Відповідно, зростає потреба у захисних речовинах, про які згадували вище.
- підтримка зору необхідна: з віком, при порушеннях обміну речовин (цукровий діабет, надмірна маса тіла), якщо у найближчих родичів є вікове захворювання зору (ВМД), якщо людина має стаж паління або палить у цей час.
Спеціальні дієтичні добавки (вітамінно-мінеральні комплекси) для зору розроблені для доповнення раціону харчування.
Не призначайте собі вітамінно-мінеральні комплекси самостійно. У разі виникнення проблем зі здоров’ям звертайтеся до лікаря – самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.
ВИСНОВКИ:
- Влітку організм потребує вітамінів та інших корисних речовинах не менше, ніж в будь-який інший сезон року.
- Зір влітку працює з підвищеним навантаженням і вимагає підтримки.
- Основне джерело необхідних корисних компонентів – це збалансований раціон.
- Оскільки корисні речовини в харчових продуктах можуть втрачатися при зберіганні, не до кінця засвоюватися; навіть при збалансованому раціоні харчування може виникати дефіцит вітамінів.
- Дієтичні добавки для зору містять спеціальні компоненти, які необхідні для роботи сітківки.
- Прийом спеціалізованих вітамінно-мінеральних комплексів для очей влітку є захистом зору від підвищених навантажень через яскраве сонячне світло та дозволяє знизити ризик розвитку вікових захворювань очей.\
Питання-відповідь
При збалансованому харчуванні та одночасному вживанні дієтичних добавок отримати передозування вітамінів, мінералів та інших корисних компонентів практично неможливо, оскільки їх надлишок або не всмоктується, або виводиться з організму природним шляхом. Дієтичні добавки мають рекомендації / інструкції з використання та зазвичай містять компоненти у безпечній для нашого організму кількості. Перед тим, як розпочати прийом комплексу, ознайомтеся з інструкцією, показаннями, протипоказаннями, побічними ефектами, дозуванням і кратністю прийому. Не перевищуйте рекомендовану дозу.
Вітаміни, мікроелементи та інші корисні компоненти, зазвичай, не створюють запас в організмі, тому важливо їх регулярно вживати з їжею. Виняток - вітамін D, який накопичується в печінці та підшкірній клітковині. Однак, ця речовина активно використовується організмом, не виробляється взимку, а з харчових джерел можна отримати лише близько ⅓ добової потреби. Тому вітамінно-мінеральні комплекси є важливим джерелом корисних компонентів протягом усього року.
Оцініть користь статті:
Додати коментар