Лохина – багаторічні кущі родом із Північної Америки. Існує популярна думка, що лохина – найкорисніша ягода, “суперпродукт” для зору. При цьому зазвичай маються на увазі як високорослі рослини, що культивуються, з відносно великою солодкою ягодою (власне лохина), так і низькорослі дикі чорниці з дрібними плодами з кислинкою. Обидва види – родичі, представники сімейства Вересових (Ericaceae), до яких належать, наприклад, ще й журавлина та брусниця(1).
Розберімось, що належить до реальності, а що – до міфів, коли описують лохину як продукт що має магічні властивості для зору.
Зміст статті :
Склад лохини
У складі лохини містяться фенольні сполуки (антоціани, флавоноїди, дубильні речовини), аскорбінова кислота та інші вітаміни (токоферол, філлохінон, нікотинова кислота, флавоноїди та ін), мінерали (магній, кальцій, фосфор, натрій, залізо. Всі ці речовини належать до антиоксидантів.
Антиоксиданти – це ніби пожежники для організму. Вони “гасять” нестабільні молекули, або вільні радикали, які можна порівняти з іскрами. Таки молекули здатні “підпалювати” клітини, ушкоджуючи їх. Цей процес лежить в основі старіння та розвитку багатьох хвороб.
Організм сам вміє боротися з цими іскрами, але йому нерідко потрібна допомога: саме антиоксиданти нейтралізують вільні радикали й роблять їх стабільними та безпечними для клітин. Нейтралізація вільних радикалів, як вважають фахівці – природний механізм, призначений зберегти здоров’я та зменшити ризик виникнення захворювань – запальних, нейродегенеративних, серцево-судинних та ін.
Таким чином, коли ми їмо продукти, багаті на антиоксиданти (наприклад, ягоди) – це ніби ми надсилаємо нашому організму додаткові пожежні команди для боротьби з “пожежами” в клітинах.
Які властивості для зору приписують лохини
Що є фактом, а що – лише чиєюсь думкою, коли йдеться про корисні властивості лохини для зору? Нижче – приклади кількох якостей, які приписують цій ягоді без досить серйозних підстав.
Знижує ризик відшарування сітківки
Дане захворювання може бути викликано безліччю факторів, наразі короткозорістю, травмою очей, віком, та зазвичай вимагає негайного хірургічного втручання. На сьогодні не існує переконливих наукових доказів того, що регулярне вживання лохини здатне знизити ризик виникнення такої серйозної патології як відшарування сітківки.
Захищає очі від глаукоми та катаракти
Глаукома – це група з кількох захворювань, які призводять до пошкодження зорового нерва та загрожують втратою зору. При глаукомі зазвичай виявляють підвищений внутрішньоочний тиск, але у певних випадках він буває нормальним. Факторів, які збільшують ризик розвитку глаукоми, відомо кілька: стать (у жінок ризик вищий), вік, генетична схильність, деякі хронічні захворювання, приймання певних медикаментів, травми, операції та захворювання очей, міопія високого ступеня та ін. Лікування зазвичай медикаментозне та/або хірургічне. Хоча антиоксиданти та інші поживні речовини в лохини корисні для загального стану здоров’я, немає достатніх доказів того, що ця ягода може запобігти глаукомі.
Катаракта – це поступове помутніння кришталика, що ускладнює зір. Є кілька факторів, які можуть викликати розвиток цього стану – вік, активне ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання, діабет, куріння, надмірне вживання алкоголю, механічні пошкодження, хімічні опіки очей та інш. Цю проблему часто виправляють хірургічним втручанням.
Вчені вважають, що дієта, багата на антиоксиданти, може уповільнити прогресування катаракти, але немає переконливих доказів того, що така дієта, а тим більше – один продукт – здатні повністю запобігти її. Регулярні огляди очей мають вирішальне значення для раннього виявлення та лікування очних захворювань, таких як глаукома та катаракта.
Зберігає гостроту зору
Важливо, що погіршення зору з віком настає з кількох причин. У віці 50+ основною причиною є ВМД – вікова макулярна дегенерація. На гостроту зору впливає широкий спектр факторів – це може бути вік, генетика, фактори способу життя, такі як куріння та вживання алкоголю, а також травми та певні захворювання, такі як діабет, атеросклероз, артеріальна гіпертензія та ін. Тест на оцінку ризику розвитку ВМД можна пройти тут.
Дослідники вважають, що збалансований раціон, багатий на антиоксиданти та інші корисні компоненти, може знизити ризик розвитку вікової макулярної дегенерації. Однак недостатньо переконливих аргументів на користь того, що такий раціон чи конкретний продукт можуть їй повністю запобігти.
Тому важливо пам’ятати, що будь-які ягоди, і лохина – не виняток – бувши частиною здорової дієти, в жодному разі не замінює професійну медичну консультацію, своєчасну діагностику та лікування. Якщо ви маєте скарги на зір, необхідно проконсультуватися з лікарем для встановлення діагнозу. Важливими є і регулярні профілактичні огляди очей, оскільки вони дозволяють виявити багато проблем на ранній стадії, що є запорукою успішного лікування.
Скільки можна їсти лохини
Кількість лохини, яку можна вживати в рамках збалансованої дієти, варіюється в залежності від індивідуальних потреб та стану здоров’я. Загальним правилом є включення 1/2-1 склянки свіжих або заморожених ягід 2-3 рази на тиждень(1). Цього зазвичай достатньо для отримання певної кількості антиоксидантів та інших корисних речовин, але не додає при цьому зайвого цукру та калорій у дієту. Важливо пам’ятати, що лохина – це тільки одна з частин здорового харчування, і вона не повинна замінювати різноманітність інших фруктів та овочів у раціоні.
Застереження. У більшості випадків лохина вважається безпечною для вживання та корисною для здоров’я, але є деякі обставини, за яких варто бути обережними(2):
- Алергія до лохини або інших ягід.
- Приймання певних ліків – антикоагулянтів та антидіабетичних засобів – з ними можлива взаємодія.
- Гастроентерологічні проблеми: у деяких людей вживання великої кількості лохини може викликати діарею.
- Прихильність низькокалорійної дієти: у лохини міститься цукор, і його надлишок може бути небажаним для тих, хто намагається жорстко контролювати вагу.
Укорінений міф чи реальність?
Таким чином, лохина містить антиоксиданти та поживні речовини, які хороші для загального стану здоров’я та можуть підтримувати здоров’я очей. Однак твердження, що лохина є “суперпродуктом”, який може запобігти серйозним захворюванням або значно покращити зір, не має наукового підтвердження.
Проведені вченими дослідження виявили позитивний ефект кількох антиоксидантів для здоров’я очей (вітамінів С та Е, каротиноїдів Лютеїн та Зеаксантин, мікроелементів Цинк, Мідь, Селен). Однак ці дослідження стосувалися раціону в цілому, але не зосереджувалися конкретно на лохини, Таким чином, на їх підставі некоректно робити будь-які висновки щодо виняткової користі цих ягід, і тому твердження, що лохина – “суперпродукт для зору”, швидше за все, є укоріненим міфом.
Однак можна впевнено стверджувати, що лохина, як і багато інших ягід, належить до багатих дієтичних джерел на біологічно активні сполуки. Завдяки антиоксидантним властивостям цих сполук, чудовому смаку та аромату, ці ягоди становлять для нас великий інтерес як компонент збалансованого раціону.
Редакційна політика
https://nutrof.com.ua/ua/redakczionnaya-politika/
Джерела
Питання-відповідь
Лохину та чорниці часто плутають через схожість зовнішнього вигляду. В цілому, обидві ягоди є відмінними джерелами поживних речовин і антиоксидантів, корисних для здоров'я, обидві містять антоціани, яким приписують здатність поліпшення зору, що, однак, не має достатнього наукового обґрунтування. Зараз немає порівняльних досліджень, на підставі яких можна було б стверджувати, що одна з них є кращою за іншу. Якщо розглядати лохину та чорницю як компоненти збалансованого харчування, найкращий підхід — включати їх обидві до свого раціону.
Оцініть користь статті:
Додати коментар