Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

16.03.2023

Лікування синдрому комп’ютерного зору

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Багато людей, які працюють за комп’ютером, стикаються з дуже поширеною проблемою – комп’ютерним зоровим синдромом(1). Чи потрібне лікування у таких випадках, як встановити діагноз та які профілактичні заходи потрібні щодо захисту ваших очей під час роботи за комп’ютером – про це йдеться у цій статті.

Складна людська система зору добре адаптована до природного середовища, але сучасний екран комп’ютера – це зовсім інший тип візуального стимулу, який наші очі змушені сприймати. Причин комп’ютерного синдрому декілька, а саме:  

  1. Зображення на екрані комп’ютера принципово відрізняється від природного. Воно складається з пікселів і має нижчу контрастність, що з часом може призвести до втоми та напруги очей. Крім того, постійне переміщення погляду між екраном та іншими об’єктами, такими як папери чи клавіатура, може додатково втомлювати очі.
  2. Тривалий час роботи без відпочинку за екраном комп’ютера. Адже, коли ми дивимось на екран комп’ютера, частота моргань знижується, око не омивається сльозою, що призводить до сухості очей. Чим довше ми працюємо за комп’ютером, тим більше дискомфорту для очей. Це може викликати втому, почервоніння та інші неприємні симптоми.
  3. Неправильна робоча постава день у день: при роботі за комп’ютером саме напрямок зору визначає робочу позу. У багатьох людей, які тривалий час користуються комп’ютером, виробляються звички сутулитися, нахилятися надто близько до екрана або витягувати шию вперед, щоб краще бачити. Ці зміни постави можуть спричинити біль у м’язах, головний біль напруги та навіть синдром зап’ястного каналу.

Зміст статті:

 

Що таке Комп’ютерний Зоровий Синдром

Комп’ютерний зоровий синдром (CVS або КЗС) – це набір реакцій зорової системи на тривалу роботу за комп’ютером, зазвичай від 2 до 12 годин, але найчастіше – більш за 4 години на день. Цей синдром також може розвиватися через використання смартфонів та планшетів більше ніж 3 години на день. CVS виникає, коли очі та мозок щосили намагаються впоратися з навантаженням на очі, спричинене тривалим використанням екрана. Таки обставини призводять до дискомфорту та зниженню зорових функцій. 

 

Основні причини розвитку КЗС

Причини, які викликають КЗС, можна розділити на декілька груп.

  • Перша: навантаження на сітківку ока. Коли ми працюємо за екраном комп’ютера, наші очі піддаються більшому зоровому навантаженню, ніж у природному оточенні. Це пов’язано з тим, що монітор випромінює мерехтливе світіння, спрямоване безпосередньо в очі.
  • Друга: комп’ютери, телевізори, планшети та смартфони випромінюють синє світло, яке має високу енергію та, як припускають дослідники, може пошкоджувати клітини сітківки.
  • Третя: довгі періоди фокусування на екрані без перерв призводить до рідкого моргання та, як наслідок – розвитку сухості очей.
  • Четверта: фактори, пов’язані з середовищем, у якому людина користується комп’ютером – надлишкове або недостатнє освітлення, відблиски від верхнього освітлення або відображення якихось речей на екрані.
  • П’ята: неправильна з фізіологічної точки зору постава, як-от сутулість або занадто близький нахил до екрана: це може спричиняти біль у м’язах і головний біль напруги.
  • Шоста: наявність не корегованих проблем із зором, такі як пресбіопія, міопія(3) або астигматизм може суттєво прискорити розвиток CVS. Необхідно вчасно виявляти та коригувати такі проблеми.

Підсумок: комп’ютерний зоровий синдром знайомий багатьом людям, які працюють за екраном  протягом тривалого часу. Розуміння основних причин його розвитку та вживання профілактичних заходів може знизити ризик пошкодження зору.

 

Симптоми

Симптоми комп’ютерного зорового синдрому (КЗС)  умовно поділяють на зорові та очні, зокрема:

  • Зорові: розмитість, двоїння в очах і труднощі з фокусуванням
  • Очні: напруга очей, сухість, почервоніння, подразнення та надмірна сльозотеча. 

Бііль у різних відділках хребта, м’язах, зап’ясті(2), головний біль, також є ознаками КЗС.

Слід відзначити, що прояви КЗС можуть бути досить неприємними й мати певні наслідки: посилена стомленість, знижена концентрація та різні зорові проблеми здатні призвести до втрати продуктивності на роботі та негативно впливати на соціальні аспекти життя.

Крім того, постійний дискомфорт від КЗС може викликати стрес та роздратованість, що негативно позначається на емоційному стані та стосунках з оточенням. Тому важливо виявляти та лікувати комп’ютерний зоровий синдром на ранніх стадіях, а також дотримуватися рекомендацій з профілактики для забезпечення здоров’я очей.

 

Діагностика комп’ютерного зорового синдрому

У багатьох випадках, проблеми з зором під час роботи за комп’ютером можуть бути тимчасовими та зменшуватися після відпочинку. Однак деколи зоровий дискомфорт може продовжуватися або навіть погіршуватися і після припинення роботи за комп’ютером. Якщо не вжити відповідних заходів щодо профілактики та лікування, прояви дискомфорту можуть збільшуватись.

Діагноз КЗС ставить лікар-офтальмолог після детального обстеження очей. 

Важливі аспекти:

  1. Вивчення медичної історії  пацієнта.
  2. Виявлення проблем із зором, таких як астигматизм, міопія, гіперметропія або пресбіопія, які можуть сприяти виникненню КЗС.
  3. Додаткові тести задля більш точної діагностики, такі як:
  • Вимірювання гостроти зору: цей тест визначає, наскільки чітко пацієнт бачить на різних відстанях.
  • Опитування пацієнта за допомогою тесту OSDI; який встановлює ступінь сухості очей за суб’єктивними відчуттями пацієнта 
  • Тести на сухість очей (Ширмера, Норна та інш.) за відповідними медичними методиками, та інш.

 

Лікування синдрому комп’ютерного зору покроково

Вчасне лікування комп’ютерного зорового синдрому можуть допомогти уникнути стійких зорових проблем та підвищити якість життя. Лікування КЗС передбачає дотримання ряду рекомендацій, таких як: 

  1. Регулярно відвідуйте офтальмолога: така звичка може допомогти діагностувати та виправити будь-які основні проблеми з зором, які виникають при CVS. На основі діагнозу лікар-офтальмолог може призначити корегувальні окуляри чи контактні лінзи, оновити наявні призначення або запропонувати інші методи лікування.
  2. Дотримуйтеся здорового способу життя, зокрема збалансованої дієти, багатої на антиоксидантні вітаміни, каротиноїди, мінерали, омега-3 поліненасичені жирні кислоти та інші корисні компоненти.
  3. Доповнюйте свій раціон спеціальним вітамінно-мінеральним комплексом для очей, що містить ці поживні речовини.
  4. Застосовуйте згідно з інструкцією сльозозамінник без консервантів, щоб усунути дискомфорт, причинений сухістю поверхні ока. 
  5. Робить регулярні перерви під час роботи за комп’ютером, зробіть правильне регулювання освітлення та контрастності екрана.
  6. Виконуйте спеціальні вправи для очей.
  7. Дотримуйтесь ергономічної постави при роботі за комп’ютером, щоб запобігти проблемам із зором, шиєю, спиною та зап’ястями.

 

Нутроф® Форте при КЗС

Нутроф® Форте – дієтична добавка, призначена для підтримки здоров’я очей і хорошого зору. Він містить необхідні вітаміни, мінерали, антиоксиданти та омега-3 жирні кислоти, які допомагають захистити очі від окислювального стресу та вікових захворювань очей.

Основні інгредієнти Нутроф® Форте:

  • Вітаміни С і Е: ці антиоксиданти допомагають захистити очі від вільних радикалів і окислювального стресу.
  • Цинк і мідь: ці мінерали відіграють життєво важливу роль у підтримці здоров’я очей і імунної системи.
  • Омега-3 жирні кислоти: Ці незамінні жирні кислоти допомагають зменшити запалення та сприяють функціонуванню сітківки.
  • Лютеїн і зеаксантин, каротиноїди: знаходяться в макулі ока і допомагають фільтрувати шкідливе синє світло, захищаючи сітківку від пошкоджень.

Нутроф® Форте є дієтичною добавкою і не повинен замінювати збалансоване харчування або призначені ліки. Важливо проконсультуватися з лікарем, перш ніж почати приймати будь-яку нову добавку, особливо якщо у вас вже є захворювання очей,  або ви приймаєте якісь ліки.

 

Що робити, якщо доводиться проводити багато часу за комп’ютером, телефоном або планшетом

Щоб запобігти або полегшити симптоми КЗС під час використання цифрових пристроїв, зверніть увагу на такі поради:

  • Дотримуйтеся правила 20-20-20: кожні 20 хвилин робіть 20-секундну перерву і дивіться на щось на відстані 20 футів (6 метрів); періодично відходьте від пристрою, щоб розім’ятися
  • Часто моргайте: докладайте свідомих зусиль, щоб регулярно моргати, щоб ваші очі були вологими
  • Налаштуйте параметри екрана: оптимізуйте яскравість, контрастність та інші параметри екрана, щоб мінімізувати навантаження на очі. По можливості використовуйте фільтр синього світла
  • Дотримуйтеся належної ергономіки: переконайтеся, що екран вашого комп’ютера знаходиться на рівні очей і приблизно на відстані 50-70 см від ваших очей. Використовуйте зручний стілець із підтримкою для спини та тримайте ноги рівно на підлозі
  • Практикуйте правильну поставу: зберігайте нейтральне положення хребта та уникайте сутулості або витягування шиї під час використання цифрових пристроїв
  • Закрапуйте зволожувальні очні краплі без консервантів, щоб зменшити сухість і подразнення; попередньо ознайомтеся з інструкцією до засобу
  • Додайте вправи для очей у свій розпорядок дня, щоб підтримувати еластичність і силу очних м’язів.
  • Заплануйте регулярні офтальмологічні огляди задля своєчасного виявлення можливих проблем із зором і отримання відповідних рекомендацій
  • Дотримуйтеся збалансованого харчування, розгляньте можливість приймання спеціального вітамінно-мінерального комплексу для очей, який містить необхідні зору антиоксидантні вітаміни, мінерали, каротиноїди та інші корисні компоненти.

 

Висновки

1. Комп’ютерний зоровий синдром є комплексом симптомів, що виникають у результаті тривалого використання комп’ютерів, смартфонів та планшетів.

2. Основні причини КЗС включають:

  • невідповідне налаштування екрана; 
  • неадекватне освітлення приміщення;
  • неправильну відстань  між очами та екраном
  • тривалі періоди концентрації уваги на екрані без перерв та рідке моргання;
  • нескориговані короткозорість, далекозорість, астигматизм; 
  • дію світових  хвиль від екрана, зокрема синього спектра, на сітківку.

3. Частими симптомами є втома, подразнення, сухість, почервоніння очей, біль у шиї та спині, а також головний біль.

4. Діагностика включає обстеження офтальмологом та проведення ряду тестів.

5. Лікування та профілактика КЗС передбачають:

  • режим роботи з регулярними перервами для відпочинку очей за правилом 20-20-20;
  • дотримання ергономічної постави, вправи (йога) для очей;
  • використання сльозозамінника без консервантів;
  • дотримання збалансованого раціону, доповненого вітамінно-мінеральним комплексом для очей, що має у складі необхідні антиоксиданти.

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

 

Питання-відповідь

Якщо не лікувати синдром комп’ютерного зору, він може призвести до різних ускладнень, таких як: - Хронічне напруження очей - в наслідок чого з'являється зоровий дискомфорт та пов'язане з ним зниження продуктивності роботи. - Синдром сухого ока, викликаний рідким миганням є чинником постійного подразнення очей. - Головні болі: напруга очей може викликати головній біль напруги або мігрень. - Нечіткість зору: тривалий КЗС може спричинити тимчасову або навіть постійну розмитість, нечіткість зору. - Тривалий біль у шиї та плечах: невідповідні постава та ергономіка робочого місця під час використання екрана можуть призвести до проблем з опорно-руховим апаратом. - Порушення сну: вплив синього світла від екранів може порушити природний цикл сну, зокрема безсоння або погану якість сну.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар