Французький парадокс – науковий термін кінця 1980-х, яким названо парадоксальне явище – порівняно низький рівень серцево-судинних і онкологічних захворювань у жителів Франції за умови висококалорійного раціону харчування й значної кількості жирів у ньому.
Попри багату жирами їжу, французи рідше за європейців хворіють на ішемічну хворобу серця, більше того – ця хвороба рідше обриває їхні життя. Обожнюючи круасани, жирну гусячу печінку, білі багети, масло й бекон, французи залишаються найстрункішими в Європі.
Ось, наприклад, одна з рекомендацій кухарської книги Південної Франції: “Найбільш смачною є картопля, обсмажена цілою на качиному або гусячому жирі…”
Південь Франції, крім своєї гастрономії, славиться ще й винами Бордо.
Сухі червоні французькі вина певного регіону містять найбільшу кількість антиоксидантів, порівняно з винами, виробленими в інших країнах світу.
Увагу дослідників до медичної користі червоного вина привернув один цікавий компонент – ресвератрол.
Реcвератрол виробляється в шкірці виноградних ягід як захист від екстремальних упливів: холоду, потужного ультрафіолетового випромінювання, різноманітних мікроорганізмів, зокрема грибкових. Ресвератрол, образно кажучи, є “щитом” винограду. Цікавий факт: відмова від застосування пестицидів, що створюють рослині “тепличні” умови, збільшує вміст ресвератролу у винограді.
Давно відомо: регулярне вживання певних сортів цілісного червоного винограду (і червоного вина) з високим умістом ресвератролу запобігає виникненню багатьох хвороб.
Крім здатності брати участь у захисті здоров’я серця, ресвератрол має низку інших корисних властивостей: попереджає запальні процеси, впливає на зниження ваги, покращує когнітивні функції, продовжує молодість. До того ж, ресвератрол є корисним для очей і сприяє збереженню здорового зору.
Оцініть користь статті:
Додати коментар