Розвиток зорової системи у дітей — це складний і багатоетапний процес, який включає кілька критичних періодів. Кожен із цих етапів відіграє важливу роль у формуванні зорової функції.
Наприклад, у віці 1-3 місяці немовлята починають впізнавати обличчя, у 7-12 місяців вже розрізняють дрібні деталі навколо себе.
У період від 1 до 2 років гострота зору продовжує розвиватися, і діти краще розпізнають деталі навколишнього світу. У віці 4 років зорова пам’ять вже дозволяє малюкам відтворювати прості форми, кола чи інші фігури.
До 5 років гострота зору наближається до рівня дорослого, і зорова система здатна підтримувати складні види діяльності, такі як читання та спорт.
Сплеск гормонів у період статевого дозрівання стимулює загальне зростання організму, наразі й зростання очних яблук. Тому вік 13-18 років вважається ще одним критичним періодом дозрівання зорової системи, коли батьки можуть помічати, що падає зір у підлітка.
Оцінка стану зорових функцій на кожному з цих етапів має велике значення. Регулярні перевірки в офтальмолога дозволяють виявити ознаки погіршення зору у дітей та підлітків та вчасно усунути порушення.
Зміст:
Поширені очні захворювання у дітей та їх симптоми
Хоча багато проблем із зором трапляються у дорослому віці, діти теж уразливі для очних хвороб. Так, наприклад, синдром сухого ока (ССО), який зазвичай асоціюється з дорослими, також буває у дітей та підлітків.(1) У дитячому та підлітковому віці частіше за інших проблем окулісти бачать порушення рефракції, косоокість та амбліопію.(2)
Важливо знати, що діти, скоріш за все, не скаржаться, що погано бачать. Як правило, про те, що знижується гострота зору у дитини, свідчить її особлива поведінка:
- Примружування, надмірне моргання та потирання очей.
- Недостатне зосередження та увага.
- Деяка незграбність.
- Швидка втома, часті помилки під час читання та письма.
- Неодноразові жалоби на головний біль.
Далі – короткий огляд поширених захворювань очей у дітей та підлітків.
- Міопія (короткозорість). Це – порушення рефракції, при якому дитина добре бачить речі поблизу, але далекі здаються розмитими. Причина – подовження очного яблука або надмірне заломлення світла рогівкою та кришталиком. Найчастіше міопія розвивається у шкільному віці (6-12 років), і може прогресувати у підлітковому періоді. Своєчасна діагностика короткозорості в дитячому віці дуже важлива, оскільки у цьому віці захворювання прогресує швидше, збільшуючи ризик серйозних ускладнень.
- Гіперметропія (далекозорість). Дитина з далекозорістю бачить віддалені об’єкти краще, ніж близькі. Далекозорість у дітей пов’язана з невеликими розмірами очного яблука та вважається нормою приблизно до 5–7 років. Зазвичай до 7-10 років очне яблуко досягає тих розмірів, за яких далекозорість зникає. Однак, якщо гіперметропія перевищує вікові норми або викликає косоокість та амбліопію, потрібна оптична корекція.
- Астигматизм. Для даного варіанту порушень рефракції характерний розмитий чи спотворений зір на всіх відстанях через неправильну форму рогівки або кришталика. Астигматизм може бути разом з короткозорістю або далекозорістю. Нескоригований астигматизм небезпечний розвитком амбліопії («ледачого ока»), коли мозок починає ігнорувати зображення від слабкого ока.
- Амбліопія. Амбліопія, або синдром “ледачого ока” – це стан, коли одне очі бачить гірше іншого, навіть якщо у нього немає патологічних змін. Це відбувається тому, що мозок не вчиться правильно використовувати це око, а інше, що бачить краще, бере на себе всю роботу.(3)
- Косоокість. Косоокість – це стан, при якому очі дивляться в різні боки, а не фокусуються на тому самому об’єкті. Одне око може бути спрямоване прямо, а інше – убік (всередину, назовні, вгору або вниз). Це відбувається через порушення роботи очних м’язів чи нервів, які ними керують. Косоокість може призвести до порушення сприйняття глибини, двоїння, до амбліопії.
Важливо! Раннє виявлення будь-яких проблем, коли падає зір у дитини, важливе для успішного лікування. З появою жалоб на здоров’я звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Міопія – часта причина погіршення зору у дітей та підлітків
Особливе занепокоєння фахівців викликає “епідемія” міопії в наши часи.(4)
Якщо падає зір у дитини, сучасні батьки часто звинувачують гаджети.
Смартфони, планшети та комп’ютери дійсно збільшують зорове навантаження, але чи є вони головною причиною проблем із зором?
Насправді на гостроту зору в дітей впливає декілька факторів різного ступеня важливості.
- Генетична схильність. Це – один із найважливіших факторів. Гени впливають на форму та розмір очного яблука, що безпосередньо пов’язане з міопією. Якщо батьки мають короткозорість, особливо високого ступеня, ймовірність її розвитку у дитини значно збільшується.
- Недостатнє перебування на свіжому повітрі. Час, проведений на відкритому повітрі, є дуже важливим для профілактики міопії. Відомо, що сонячне світло стимулює вироблення нейромедіатора дофаміну, який запобігає надмірному подовженню очного яблука. Встановлено, що недостатнє перебування на свіжому повітрі пов’язане з більшою частотою короткозорості. Водночас діти, які більше часу бувають на свіжому повітрі, рідше страждають на короткозорість, навіть якщо користуються гаджетами.
- Зорова напруга від екранів. Якщо щодня протягом кількох годин дивитися на близький об’єкт (екран телефона, планшета, комп’ютера), то циліарний м’яз ока перебуває в постійній напрузі. Згодом через таку напругу око дитини може подовжуватися. Природною протидією такому непотрібному подовженню є сонячне світло. Та, якщо його не вистачає, то у багатьох випадках зорова напруга від екранів є фактором збільшення ризику короткозорості, і тому погіршується зір у дитини.
- Неякісний сон. Поганий сон – прояв порушення добових ритмів, які відіграють величезну роль у регуляції зростання очного яблука. Фахівці припускають, що нерегулярний режим або недостатня кількість годин сну збільшують ризик розвитку міопії у дітей та підлітків.(5)
- Дефіцит вітамінів та антиоксидантів у раціоні. Раціон, багатий на зелень, овочі, фрукти, рибу, молочні продукти підтримує здоров’я зору, оскільки є джерелом вітамінів, мікроелементів та інших антиоксидантів. Пристрасть до вживання обробленої їжі посилання на продукти шкідливі для очей із високим вмістом цукру та трансжирів, навпаки, може негативно впливати на здоров’я очей.
Як захистити здоров’я очей у дітей та підлітків
Прості заходи допоможуть зберегти зір та покращити якість життя дітей та підлітків:
- Плануйте та проходьте регулярні перевірки зору у педіатра, сімейного лікаря, офтальмолога, щоб вчасно виявити будь-які проблеми та, за необхідності, розпочати лікування.
- Слідкуйте, щоб діти активно проводили на вулиці не менше 40 хвилин на день.(6) Важливо пам’ятати, що ігри та спорт на свіжому повітрі знижують ризик виникнення та розвитку короткозорості та покращують загальне здоров’я.
- Дотримуйтеся збалансованого раціону для дітей. Включайте до раціону зелень, свіжі овочі, фрукти, морську рибу, молоко та молочні продукти, горіхи. Такі продукти багаті на вітаміни, мікроелементи та інші антиоксиданти.
- Регулюйте екранний час для дітей. Фахівці рекомендують не більше 1 години на день для дітей віком до 5 років, не більше 2 годин (не рахуючи навчальних занять) – для школярів. Коли справа доходить до обмеження взаємодії з екранами, важливо цей час замінювати на активні ігри, перебування на свіжому повітрі, читання, спільну гру тощо.
- Навчіть дітей берегти очі від травм. Важливо пояснювати та показувати, як уникати деяких ситуацій, які можуть пошкодити очі: наприклад, одягати захисні окуляри або маски при відповідних заняттях спортом, роботі з інструментами, хімічними речовинами; не кидати гострі та тверді предмети у бік інших, уникати небезпечних ігор; не терти очі брудними руками, дотримуватися певної дистанції перед екраном та ін.
Висновки
- У дітей та підлітків погіршення зору найчастіше пов’язане з порушеннями рефракції (короткозорість, далекозорість, астигматизм), а також з амбліопією та косоокістю.
- Особливої уваги потребує профілактика міопії, оскільки в молодому віці ризик прогресування цього порушення вищий, як і вищий ризик розвитку ускладнень, коли погіршується зір у дитини.
- Найважливіші фактори що підвищують ризик розвитку короткозорості у молодому віці:
- генетична схильність до цього порушення рефракції
- недостатнє перебування поза приміщенням при денному світлі
- недостатня участь в активних та спортивних іграх, що залучають зір на далекі відстані.
Гаджети не є єдиною та головною причиною погіршення зору, але вони збільшують навантаження на зір. Важливо не лише обмежувати екранний час дитини, а й заохочувати до активного відпочинку на свіжому повітрі, до особистого спілкування з друзями та родиною.
Редакційна політика:
https://nutrof.com.ua/ua/redakczionnaya-politika/
Джерела
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38070708/
- https://www.allaboutvision.com/eye-care/parents-kids/common-childhood-vision-problems/
- https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/amblyopia-lazy-eye
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35918919/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10639155/#s8
Питання-відповідь
Ответ: если у ребенка падает зрение, в первую очередь необходимо обратиться к врачу и следовать полученным рекомендациям. Важно сократить время использования гаджетов (телефонов, планшетов, компьютеров), следить, чтобы ребенок соблюдал дистанцию при чтении или работе с экраном, избегать тусклого или слишком яркого освещения. Стремитесь увеличить время на свежем воздухе, включайте в рацион продукты, полезные для зрения.Якщо у дитини падає зір, необхідно звернутися до лікаря та ретельно дотримуватися рекомендацій. Важливо скоротити екранний час (для телефонів, планшетів, комп'ютерів); стежити, щоб дитина дотримувалася дистанції під час читання або роботи перед екраном, уникати тьмяного або занадто яскравого освітлення. Прагніть збільшити час на свіжому повітрі, включайте до раціону продукти, корисні для зору.
Гострота зору у дітей може почати знижуватися у різному віці, залежно від генетичної схильності, особливостей режиму дня (перебування на свіжому повітрі, фізична активність, раціон, якість сну) та ін. У ранньому віці (до 5 років) як правило, виявляються вроджені проблеми, у шкільному (6–12 років) – стає вищим ризик міопії. У підлітковому віці (13–18 років) короткозорість може прогресувати через гормональні зміни, підвищене навантаження на зір з одночасною недостатністю фізичної активності та скороченням часу перебування у день на свіжому повітрі. У підлітковому віці може з'являтися або посилюватися синдром сухого ока. Раннє виявлення проблем та своєчасна їх корекція важливі для збереження зору дитини.
Оцініть користь статті:
Додати коментар