Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

25.05.2023

Причини погіршення зору та їх профілактика

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Погіршення зору – це поширена проблема, що турбує мільйони людей по всьому світу і становить одну з найпоширеніших причин звернення дорослого населення до офтальмолога. У зв’язку зі змінами у способі життя, урбанізацією та старінням населення, фахівці прогнозують зростання кількості випадків захворювань очей і пов’язаних з ними порушень зору у найближчі десятиліття.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році більш як 2,2 мільярда людей по всьому світу страждали від тих чи інших порушень зору, у тому числі від сліпоти. Щонайменше 1 мільярд цих випадків можливо запобігнуті або ліквідувати.

Ці статистичні дані підкреслюють величезне значення профілактики порушень зору, яку можна проводити в рамках повсякденного життя. У цій статті ми розглянемо симптоми зниження зору, основні причини його погіршення, а також методи запобігання порушенням і підтримки гарного зору упродовж всього життя.

 

Симптоми погіршення зору

Частіше симптоми розвиваються протягом кількох років, рідко людина стикається з ситуацією, коли вони проявляються раптово. Вони можуть бути як у комбінаціях, так і по одному, а саме:

  • Зниження гостроти, розмитий або затуманений зір.
  • Погіршення візуальної картинки в сутінках або в умовах слабкого освітлення.
  • Швидка втомлюваність очей при інтенсивному зоровому напруженні.
  • Відчуття “піску” в очах.
  • Часті головні болі та/або відчуття втоми очей.
  • Труднощі з фокусуванням на об’єктах, особливо на близькій відстані.
  • Поява плавучих мошок або плям.
  • Іскри, зірки, спалахи перед очима.
  • Порушення сприйняття кольорів.
  • Підвищена чутливість до світла.
  • Подвоєння чи викривлення об’єктів.
  • Розлад периферичного зору.
  • Раптова втрата зору на одному або обох очах.

У певних випадках погіршення зору розвивається як симптом захворювань поза зорової системи. При цьому можуть виникнути запаморочення, постійний головний біль, слабкість у кінцівках і тілі, нудота, блювання, шум у вухах та ін. У таких випадках потрібно негайне звернення за медичною допомогою, щоб виключити небезпечні для життя захворювання.

 

Що погіршує зір

Фахівці виділяють кілька груп причин погіршення зору:

  • генетична схильність;
  • стать, вік, етнічна приналежність;
  • спосіб життя (незбалансоване харчування, куріння, надмірне вживання алкоголю, низька фізична активність, хронічний стрес та ін.);
  • загальносоматичні захворювання;
  • несприятлива екологія;
  • травми;
  • та ін.

Наприклад, відомо, що вікова макулярна дегенерація (ВМД) у жінок розвивається частіше, ніж у чоловіків, у представників європейської раси – частіше, ніж у представників африканської; це захворювання рідко буває у віці до 50 років, а після 50 – є основною причиною зниження та втрати зору у населення в економічно розвинених країнах.

Відомо також, що куріння, незбалансоване харчування, надмірне вживання алкоголю, надмірна маса тіла, малорухливий спосіб життя, хронічний стрес у будь-якому віці можуть суттєво впливати на здоров’я очей та призводити до погіршення зору.

Кожна людина може мати власну унікальну комбінацію цих факторів, тому важливо бути обізнаними, щоб запобігти/зменшити можливі ризики, пов’язані з погіршення зору.

У цьому розділі ми розглянемо основні негативні фактори, що часто зустрічаються в різному віці, та наведемо рекомендації фахівців щодо їх усунення або мінімізації.

 

Часті причини погіршення зору віком до 40 років

Серед найпоширеніших факторів, що впливають на погіршення зору до 40 років, варто виокремити: 

  1. Порушення рефракції: міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість) та астигматизм. Ці стани виникають через неправильну форму очного яблука, що перешкоджає правильному фокусуванню світла на сітківці.
  2. Травми: термічні, хімічні, механічні та ін.
  3. Інфекції: вірусні, бактеріальні, грибкові та ін. В цьому випадку можуть бути уражені різні структури ока, викликаючи запалення кон’юнктиви, рогівки, райдужної оболонки.
  4. Втома очей: тривале використання комп’ютера, смартфона чи інших гаджетів може спричинити виснаження внутрішніх м’язів ока та шару макулярних пігментів у центральній зоні сітківки (що таке зоровий синдром, читайте тут).
  5. Недостатнє або надмірно яскраве освітлення: обидва стани можуть негативно впливати на зір та призвести до його погіршення. Варто враховувати, що сучасні джерела штучного освітлення містять у своєму спектрі велику кількість хвиль синього світла, які є потенційно шкідливими для очей. Тому за можливості вибору надавайте перевагу джерелам з мінімальною кількістю таких хвиль у спектрі – зазвичай така інформація вказана у маркуванні.
  6. Сухість очей: цей стан може розвинутися при тривалому фокусуванні на екран комп’ютера чи смартфона, а його симптоми включають нечіткість зору, швидку стомлюваність очей та почуття печіння.
  7. Генетична схильність: уроджені катаракти, глаукома, ураження сітківки можуть проявлятися з дитячого віку. Чим раніше ці стани будуть діагностовані, тим більше шансів на ефективне лікування та збереження зору.

Цей поділ на вікові групи є умовним; слід також відзначити, що перелічені причини з різною частотою зустрічаються також і після 40 років, зокрема в осіб старшого віку. Це підкреслює важливість своєчасної діагностики та профілактики зорових порушень незалежно від віку.

 

Часті причини погіршення зору віком понад 40 років

Після 40 років, як правило, виникають певні зміни в зоровій системі, пов’язані з віком:

  1. Пресбіопія: після 40 років гнучкість кришталика погіршується, що ускладнює фокусування на близьких об’єктах.
  2. Катаракта: помутніння кришталика (природної лінзи ока) може викликати розмитий і нечіткий зір.
  3. Вікова макулярна дегенерація (ВМД): одна з основних причин втрати зору у людей старше 50 років у економічно розвинених країнах. ВМД виникає через пошкодження макули, центральної частини сітківки, яка відповідає за гостроту зору.
  4. Глаукома: група захворювань очей, для яких характерне ушкодження зорового нерва; це часто викликано підвищеним тиском усередині ока. За відсутності лікування глаукома може призвести до незворотної втрати зору.
  5. Судинні захворювання: наприклад, при артеріальній гіпертензії, при атеросклерозі страждає кровообіг в очних структурах, що є причиною погіршення зору.
  6. Цукровий діабет: ураження нервових закінчень та дрібних судин при цьому захворюванні можуть бути причиною втрати зору

Дещо докладніше варто зупинитися на причинах вікових змін зору. 

Вік є значним фактором ризику для багатьох захворювань, зокрема катаракти, ВМД та іншіх.

В основі змін зору з віком знаходиться оксидативний стрес. З віком рівень оксидативного стресу в організмі зростає, а антиоксидантний захист послаблюється, що призводить до накопичення вільних радикалів – активних форм кисню, що пошкоджують клітини структур ока.

Найпоширенішою причиною погіршення зору є і куріння: під дією нікотину при активному та пасивному курінні (як і при дії інших токсичних речовин) збільшується кількість вільних радикалів у клітинах, нікотин порушує мікроциркуляцію у судинах, що також збільшує ризик розвитку вікових захворювань очей. Крім того, будь-який дим, у тому числі й сигаретний, спричиняє сухість очної поверхні.

Важливо знати, що природним захистом від вільних радикалів є антиоксиданти (вітаміни, мінерали та інші класи речовин, які надходят із їжі), а тривалий їх брак у раціоні збільшує ризик розвитку вікових захворювань очей – ВМД і катаракти. Наприклад, особливе значення для функціонування сітківки та підтримки здоров’я зору мають потужні антиоксиданти, каротиноїди Лютеїн та Зеаксантин. Ці речовини накопичуються в центральній зоні сітківки, макулі, нейтралізують вільні радикали та запобігають її окисному пошкодженню. Каротиноїди, як і більшість інших антиоксидантів, не виробляються організмом людини, вони мають надходити з їжею.

 

Як запобігти погіршенню зору

Для збереження зору важливо дотримуватись простих правил:

  • Регулярно проходити огляди в офтальмолога для ранньої діагностики та лікування.
  • Бути фізично активними: регулярна фізична активність допомагає підтримувати добрий кровообіг.
  • Дотримуватись помірного вживання алкоголю.
  • Відмовитись від куріння: цей крок може значно знизити ризик розвитку вікових та інших захворювань очей, зокрема Синдрому/Хвороби Сухого Ока.
  • Контролювати хронічні захворювання (цукровий діабет, артеріальну гіпертензію та ін.), суворо дотримуватись усіх рекомендацій офтальмолога.
  • Дотримуватися збалансованої дієти, багатої на сезонні овочі, фрукти, бобові, горіхи, олії та ін. Доповнити такий раціон допомагають спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для очей (дієтичні добавки) – наприклад, Нутроф® Форте. Вітаміни, мінерали та інші антиоксиданти захищають очі від ушкодження вільними радикалами; особливе значення для очей у цьому плані мають каротиноїди Лютеїн та Зеаксантин.
  • Захищати очі: носити протисонцеві окуляри в сонячну погоду, використовувати захисні окуляри під час занять спортом, ремонтних робіт та ін.
  • Слідкувати за правильними налаштуваннями екрану – яскравістю, контрастністю, а також освітленням робочого місця, щоб мінімізувати напругу очей.
  • Контролювати свій екранний час, обмежувати його тривалість 4 годинами на добу.
  • Робити регулярні перерви при роботі за екраном комп’ютера – наприклад, легко запам’ятати правило 20-20-20 (робити перерву на 20 секунд, щоб подивитися на об’єкт на відстані 6 метрів (20 футів) кожні 20 хвилин); такі перерви зменшують напругу та втому очей.

Обов’язково зверніться до офтальмолога при погіршенні зору: раптовому двоїнні, втраті чіткості, утрудненні фокусування на близьких об’єктах, випаданні будь-яких ділянок зору.

 

Висновки

  1. Фахівці встановили чимало причин погіршення зору, багато з яких можна зменшити або запобігти їм, особливо при ранній діагностиці. Важливо звертатися до лікаря при появі скарг та регулярно проходити профілактичні огляди в офтальмолога.
  2. Серед факторів погіршення зору, на які можна вплинути, велике значення мають незбалансований раціон, недостатня рухова активність, куріння, надмірне вживання алкоголю. Дотримуйтесь принципів здорового способу життя!
  3. Кроки профілактики погіршення зору – регулярні офтальмологічні огляди, здоровий спосіб життя, захист очей від травм та зорової напруги – важливи для збереження зору як у молодому, так і в зрілому віці.

Питання-відповідь

1. Якщо ви помічаєте, що ваш зір починає погіршуватися, важливо зробити наступні кроки: 2. Звернутися до офтальмолога з метою встановлення діагнозу та своєчасного лікування. 3. Якщо ви вже носите окуляри або контактні лінзи, переконатися, що ці засоби корекції підходять вам саме зараз. Носіння окулярів та лінз, які не відповідають вашим потребам, може погіршити зір. 4. Дотримуйтесь правил здорового способу життя: правильне харчування, регулярні фізичні вправи та достатня тривалість сну допомагають підтримувати загальне здоров'я очей; відмовтеся від куріння, уникайте надмірного споживання алкоголю. 5. Обмежте час за екранами (комп'ютери, смартфони, планшети) до 4 годин на добу. 6. Регулярно виконуйте вправи для очей, щоб розслабити м'язи очей і поліпшити кровообіг. 7. Контролюйте хронічні хвороби, якщо вони є (діабет, артеріальна гіпертензія та ін.)

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар