Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

27.02.2020

Мікроелементи цинк, селен, мідь – користь для зору

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Організм людини містить декілька мікроелементів, незамінних для виконання багатьох важливих функцій, наприклад, вироблення гормонів, роботи зорової, кровотворної, кістково-м’язової, імунної системи та ін.

Сьогодні таких мікроелементів налічують 9: цинк, мідь, селен, хром, фтор, йод, залізо, марганець, молібден. Добова потреба в них вимірюється в мікрограмах і міліграмах, у виссоких дозах більшість в них токсичні. Нестача мікроелементів  може спостерігатися у випадках незбалансованого харчування, деяких хронічних захворювань, у тому числі шлунково-кишкового тракту, в періоди активного росту, великих фізичних навантажень, при дії негативних чинників навколишнього середовища.


 

Мікроелемент Цинк: функції в організмі і користь для очей

Мікроелемент Цинк (Zn) має багато корисних властивостей для організму. Він належить до потужних антиоксидантів.

        1. Наприклад, Zn – частина спеціального ферменту (глутатіонпероксидази), який блокує вироблення речовин, що утворюються в процесі життєдіяльності та небажано впливають на організм людини. Ці небажані речовини називаються вільними радикалами. Антиоксиданти протидіють вільним радикалам.Цинк, селен, медь
          На сітківку ока постійно діють промені світла, які перетворюються в зорові сигнали, завдяки чому ми бачимо. Одночасно з цим, світлові промені активують процеси окислення з утворенням вільних радикалів. Тому, для збереження хорошого зору, антиоксиданти мають величезне значення.
        2. Цей мікроелемент, крім своїх антиоксидантних властивостей, має важливе значення для збереження зору в сутінках: він є в складі особливих клітин сітківки ока, паличок. Ці клітини активно працюють в умовах, коли бракує світла. Тому при дефіциті Zn в організмі може погіршуватись зір у сутінках.
        3. В організмі людини найбільше Цинку міститься в сітківці ока, м’язах, печінці, шкірі, передміхуровій залозі. Він необхідний для росту, розвитку і статевого дозрівання людини. Окрім цього, в складі гормону інсуліну регулює рівень глюкози в крові. Поліпшує імунітет. Підтримує нормальний стан кісток, шкіри, волосся, та ін.

 

Харчові джерела цинку

Пищевые источники цинка

Відмінними харчовими джерелами Цинку в першу чергу вважаються морепродукти, особливо устриці. М’ясо, м’ясні субпродукти, печінка, яйця, риба, гречана, перлова, пшенична крупи, бобові, шоколад і горіхи також містять багато Zn. Організму необхідно від 10 до 15 мг Цинку на день. При підвищеному потовиділенні, при фізичній роботі, при заняттях спортом потреба в цьому мікроелементі збільшується. Добова норма мікроелементу міститься, для прикладу, в 1-2 устрицях, 100 гр приготованої телятини або яловичини, в 120 грамах гарбузового насіння, в 100 гр кунжуту.

 

Як проявляється дефіцит цинку

До дефіциту Цинку може призводити перевищення вуглеводів в раціоні харчування, приймання деяких ліків, захворювання шлунково-кишкового тракту, підвищене потовиділення та ін. Про те, що організму не вистачає Цинку, можна думати, якщо:

  • погіршується зір у сутінках
  • часто бувають інфекційні захворювання
  • погано загоюються рани
  • випадає волосся, стають ламкими нігті
  • затримується статеве дозрівання

 

Що буде, якщо перевищити добову норму цинку

Цинк не накопичується в організмі у великих кількостях. Токсичність цього мікроелемента невисока. Зі звичайними продуктами харчування отримати високу дозу Zn неможливо. Надлишок можна добути при вдиханні парів (на виробництвах), потрапити з їжею, яка зберігалася в оцинкованому посуді. Такий стан може проявлятися ознобом, мязовими болями, слабкістю, задишкою. Надлишок Цинку ускладнює засвоєння Міді й Заліза. Специфічного лікування не існує. У легких випадках, після припинення контакту із джерелом Zn, ці прояви зникають.

 

Мікроелемент Селен: функції в організмі і користь для зору

  1. У мікродозах Селен забезпечує потужний антиоксидантний захист. Мікроелемент Селен (Se) довгий час вважався шкідливим для організму людини. Сьогодні, завдяки науковим дослідженням, з’ясовано, що питання шкоди та користі Se – це, в першу чергу, питання кількості цього мікроелементу.
  2. Se входить до складу деяких білків, які регулюють життєво важливі процеси. Ці білки називаються селенопротеїни. Деякі з них використовуються сітківкою ока в процесах перетворення світлових хвиль на нервовий імпульс. При дефіциті Селену порушується їх вироблення, та. відповідно, страждає робота зорової, імунної, ендокринної, нервової систем.
  3. Забезпечує антиоксидантний бар’єр разом з вітамінами С і Е (антиоксидантний захист важливий для сітківки ока, тому що в ній під дією променів світла утворюються вільні радикали).
  4. В організмі людини Селен накопичується у внутрішніх органах – щитоподібній залозі, печінці, нирках, міокарді, легенях, шкірі та її придатках, в м’язах, кістковому мозку. Регулирует работу гормонов щитовидной железы: при взаимодействии с йодом способствует преобразованию менее активного гормона трийодтиронина (Т3) в более активную форму – тетрайодтиронин (Т4). Стимулирует работу иммунной системы. Регулює роботу гормонів щитоподібної залози: при взаємодії з йодом сприяє перетворенню менш активного гормону трийодтироніну (Т3) в більш активну форму — тетрайодтиронін (Т4). Стимулює роботу імунної системи.

 

Харчові джерела Селену

Селен, пищевые источники

Звичні нам продукти є прекрасними джерелами Селена: горіхи, м’ясо, субпродукти, риба, морепродукти, крупи, висівки. Добова потреба в Se 50 – 70 мкг. Добова норма Селена міститься, наприклад, в 150 Гр оселедця, 120 Гр кальмарів, 100 Гр курячого або індичого м’яса, в декільках бразильських горіхах, 100 Гр пшеничної крупи, в 150 Гр часнику. Хорошим джерелом Se є продукти зі злакових, проте варто враховувати, що очищення зерна від зовнішнього шару, що містить клітковину, “очищує” й від цього мікроелементу.

 

Як проявляється дефіцит Селену

Значний недолік Селена в організмі буває, якщо цього мікроелемента мало в ґрунті, на якому вирощені харчові продукти, при порушенні функції органів шлунково-кишкового тракту, при тривалому застосуванні проносних засобів, Специфічних ознак дефіциту цього мікроелементу в організмі не існує. Про те, що організму не вистачає Селена, може підказати комплекс змін, а саме:

  • помічається падіння гостроти зору
  • переслідує хронічна втома
  • швидко настає фізична і розумова стомлюваність
  • є ознаки зниження імунітету (часті простудні, шкірні гнійничкові захворювання)
  • погано гояться рани, тріщини, порізи
  • відзначені гормональні порушення, в тому числі в роботі щитоподібної залози
  • та ін.

 

Що буде, якщо перевищити добову норму Селену

Отримати надлишок Селена виключно з харчовіх продуктів неможливо. У високих дозах цей мікроелемент токсичний. Таку загрозу може нести в собі професійна діяльність — в основному, ті галузі промисловості, які використовують Селен:

  • виробництво напівпровідників
  • виробництво пестицидів
  • фарб
  • перероблення нафти
  • ливарне виробництво
  • та. ін.

 

Мікроелемент мідь: функції в організмі і користь для здоров’я зору

Мікроелемент Мідь (Cu) необхідний і для рослин, і для тварин. Цей мікроелемент в організмі знаходиться в основному в пов’язаній з білками формі, в “чистому” іонізованому вигляді він токсичний для організму. Мідь регулює безліч ферментних реакцій, необхідна для вироблення АТФ — речовини, що є джерелом енергії для організму, має антиоксидантні властивості. Цей мікроелемент бере участь в засвоєнні заліза, тому при дефіциті Міді можуть бути симптоми анемії. В організмі людини Cu найбільш міститься в кістках, м’язах, печінці та мозку. Окрім цього, мідь:

  • має антиоксидантні властивості;
  • допомагає засвоювати вітамін С;
  • необхідний для підтримки рівня цинку;
  • бере участь в утворенні гемоглобіну та еритроцитів;
  • сприяє збереженню структури кісток;
  • використовується для роботи центральної нервової системи.

 

Харчові джерела Міді

Пищевые источники меди

  • Печінка і м’ясні субпродукти
  • Морепродукти
  • Бобові: сочевиця, квасоля, нут та ін.
  • Цільнозірновий хліб і крупи
  • Чорнослив і родзинки
  • Какао
  • Горіхи та ін.

Нормальним споживанням Міді для дорослих є 2 мг на добу. Наприклад, в 100 грамах приготованої печінки тварин міститься від 7 до 15 мг Міді, в 100 Гр очищеного насіння соняшнику – 1,8 – 2 мг.

 

Як проявляється дефіцит Міді

Відомо, що існують генетичні механізми, які регулюють вміст Міді в органах і тканинах. Дефіцит Cu зустрічається рідко — при порушенні цих генетичних механізмів, при виснаженні зі значним білковим дефіцитом, при високому рівні цинку і заліза. Якщо організму не вистачає Міді, можуть виникати різні симптоми, а саме:

  • Анемія
  • Зниження щільності кісток (остеопороз)
  • Депігментація (знебарвлення шкіри)
  • Порушення в роботі центральної нервової системи (судоми)
  • Передчасна сивина волосся
  • та ін.

 

Що буде, якщо перевищити добову норму Міді

У великих дозах Мідь є загрозою для здоров’я, може викликати захворювання печінки, нирок, неврологічні проблеми. Нині такі стани бувають рідко. Відомі випадки отруєння міддю на виробництвах з її перероблення та видобутку, при вживанні їжі, що зберігалася в мідних місткостях. Токсичність Cu проявляється симптомами різної тяжкості в залежності від отриманої дози: анемія, біль в м’язах, порушення травлення, головний біль та ін. та може вимагати медичної допомоги.

 

Висновки:

  1. Краще джерело для організму всіх важливих мікроелементів і підтримання їх оптимального співвідношення — різноманітне збалансоване харчування.
  2. Для організму важливий баланс мікроелементів: оптимальний рівень Міді сприяє хорошому засвоєнню Цинку, високий рівень Міді перешкоджає засвоєнню Заліза; оптимальний рівень Міді допомагає засвоюватись Залізу, дефіціт Міді може мати ознаки анемії.
  3. Перераховані мікроелементи – входять в группу антиоксидантів, тому вони важливі для зров’я зору.
  4. Мікроелемент Цинк підтримує зір у сутінках.
  5. Мікроелемент Селен необхідний для роботи сітківки ока.

 

Питання-відповідь

Відповідь: Основним джерелом мікроелементів є збалансоване харчування. Дієтичні добавки покликані доповнювати раціон харчування корисними речовинами. Дієтичні добавки для підтримки зору, наприклад Нутроф® Форте, у своєму складі містять Цинк, Мідь і Селен, а також інші компоненти, яки потрібні для хороших функцій зору: каротиноїди Лютеїн і Зеаксантин, антиоксидантні вітаміни С і Е, Омега-3 поліненасичені кислоти, Ресвератрол, вітамін D (лінка на статтю Які продукти корисні для очей). Відомо, що все корисне для очей, у тому рахунку мікроелементи, корисно для загального здоров’я.

Відповідь: У дорослому віці при звичайному раціоні харчування нерідко може розвиватися дефіцит йоду, заліза і цинку. В періоди активного росту дефіціт цих мікроелементів буває частіше, оскільки потреба в них збільшується.

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар