Комп’ютерний зоровий синдром (Computer Vision Syndrome, CVS або КЗС) — комплекс реакцій організму, а саме зорової системи, на роботу за комп’ютером від 2 до 12 годин, найчастіше — понад 4 години на день. Крім комп’ютерних екранів, внесок у розвиток цього синдрому роблять смартфони та планшети — особливо в разі їх використання більше ніж 3 години на день.
Наразі відомо, що власне електромагнітне випромінювання моніторів не несе негативного впливу на зір. В основі КЗС інші чинники. Так, очі по-різному реагують на текст на екрані комп’ютера й на друкованому аркуші. Про найчастіші причини комп’ютерного зорового синдрому йтиметься нижче.
КЗС не відносять до тяжкої патології. Проте комплекс його проявів може спричинити значний дискомфорт: зорова напруга, затуманений зір і втома очей, їхня сухість, головний біль, біль у шиї та плечах. Це погіршує якість життя і призводить до зниження працездатності. Крім того, КЗС сприяє прогресуванню короткозорості, має імовірність посилювати перебіг глаукоми й вікової дегенерації сітківки.
Про найчастіші симптоми, основні чинники розвитку та про те, як собі допомогти, якщо ви працюєте за комп’ютером, дізнайтеся з цієї статті.
Зміст:
>До частих симптомів КЗС відносять:
- втому очей і затуманення зору;
- сухість, почуття стороннього тіла, відчуття печіння;
- головну біль, а також у шиї та плечах;
- загальну втому, зниження працездатності;
- проблеми з фокусуванням друкованого тексту ;
- біль в очах;
- важкість повік;
- сльозотечу;
- кольорові кільця навколо яскравих об’єктів;
- сухість, почервоніння очей й ін.
Основні причини розвитку КЗС
Чому КЗС спричиняє такі симптоми, можна зрозуміти, знаючи причини його розвитку. Їх умовно можна розділити на кілька категорій:
- Пов’язані з навантаженням на сітківку ока (втома очей, затуманення й почуття погіршення зору).
- Із синдромом сухого ока (підвищена чутливість до світла, печіння, почервоніння, почуття стороннього тіла, сухість).
- Із тривалим спазмом м’яза, що регулює зіницю (проблеми з фокусуванням на друкованого тексті втома очей).
- Із неправильною робочою позою, спазмом м’язів шиї, порушенням відтоку крові з черепа (зниження працездатності, головний біль та в ділянці очної ямки й ін).
- Якщо у вас є певні захворювання очей (катаракта, глаукома, вікова дегенерація макули) або порушення рефракції (наприклад, короткозорість або далекозорість).
Перша категорія. Пов’язані з навантаженням на сітківку ока
Робота за екранами комп’ютерів призводить до збільшення зорового навантаження, а під «ударом» опиняється насамперед сітківка. Так відбувається тому, що монітор має власне, до того ж мерехтливе, світіння, спрямоване безпосередньо на очі. У природі, крім сонця та вогню, немає об’єктів, які виробляють власне світіння. І на ці об’єкти (на відміну екранів) ми тривалий час не дивимося.
Збільшують зорове навантаження й відблиски від монітора. До того ж комп’ютери, телевізори, планшети та смартфони є джерелами світла синього спектра, що володіє високою енергією, здатний пошкоджувати клітини сітківки. Синій спектр світла, який випромінюється смартфоном та комп’ютером, також порушує природний цикл сну й погіршує засинання.
Від надлишкового світла та від його синього спектра очі мають потужний природний захист у вигляді антиоксидантів — каротиноїдів лютеїну й зеаксантину, вітамінів С та Е, мікроелементів цинку, міді, селену. Цей природний захист добре справляється зі своїм завданням за умови, що дані речовини надходять в організм із їжею в достатній кількості. Додатковим джерелом таких антиоксидантів може стати приймання спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів для зору.
Друга категорія. Пов’язані із синдромом сухого ока
Захоплюючись екранами комп’ютерів і смартфонів, ми рідше моргаємо й наражаємося на ризик розвитку синдрому сухого ока (ССО). Додатковими чинниками для цього є сухе повітря від центрального опалення, кондиціонерів і вентиляторів у приміщенні, сигаретний дим, спека, мороз, загазованість вулиць… До розвитку ССО призводять деякі хронічні захворювання очей (кон’юнктивіти, блефарити та ін.), загальносоматичні захворювання (аутоімунні, алергічні) тощо, приймання ліків (для зниження тиску, для лікування хвороб серця, гормональних препаратів, ліків від аритмії, заспокійливих і ін.). Тому в разі появи скарг на зір звертайтеся до лікаря для встановлення діагнозу й лікування.
Прості заходи, у тому числі застосування зволожуючих крапель без консервантів та фосфатів, дають змогу зменшити дискомфорт у разі сухості очей.
Важливе значення водночас має збалансований раціон, багатий на омега-3 поліненасичені жирні кислоти.
Третя категорія. Пов’язані з тривалим спазмом м’яза
Під час роботи за екраном комп’ютера або зі смартфоном/планшетом циліарний м’яз, який регулює зіницю, перебуває в стислому стані, щоби стримувати потік світла на сітківку й дати можливість розглянути близько розташоване зображення. Такий спазм і потім втома даного м’яза призводять до скарг на погіршення зору не лише поблизу, а й у далечінь.
Аби допомогти очам, спробуйте зменшити тривалість роботи з комп’ютером/гаджетом до 4 годин на день. Користуйтеся правилом 20/20/20 (робіть перерву кожні 20 хвилин, дивіться на відстань не менше 20 футів (це 6 метрів) упродовж 20 секунд), щоби зняти спазм і розслабити м’язи очей. Виконуйте регулярно гімнастику для очей.
Четверта категорія. Пов’язані Із неправильною робочою позою
Під час роботи за комп’ютером, хоч би як це дивно не звучало, очі спрямовують тіло. І ми можемо сидіти у «важких» позах, аби компенсувати проблеми із зором у разі їх виникнення. А таке становище, як і сутулість, можуть призвести до болів у шиї та спині. Типовими водночас є болі вздовж верхньої частини шиї та задньої частини голови. Крім того, спазм м’язів шиї й потилиці може погіршити кровообіг у басейні хребетних артерій, які відповідають за кровопостачання мозку та його потиличної частини, що відповідає за наш зір. Щоби цього уникнути, слідкуйте за п равильністю постави.
П’ята категорія. Певні захворювання очей
Тривала робота за комп’ютером / із гаджетом може призводити до погіршення перебігу цих захворювань. Так, встановлено, що під час роботи зі смартфоном підвищується внутрішньоочний тиск. Особливо якщо використовувати смартфон або комп’ютер у нічний час або в разі недостатнього освітлення. Із більшим використанням гаджетів пов’язують і прогресування короткозорості. Варто врахувати, що поява кольорових кіл навколо яскравих об’єктів, імовірно, пов’язана із серйозними захворюваннями зорового нерва й виникає в тому числі при КЗС.
Із появою скарг на зір, для встановлення їхніх причин та виключення захворювань очей звертайтеся до лікаря — самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Ускладнення КЗС
Стійкі головні болі, постійна втома, посилення короткозорості та таких хронічних захворювань очей, як глаукома й катаракта, можливо, пов’язані з тривалою роботою за комп’ютером, використанням інших гаджетів.
Щоб уникнути таких неприємностей, необхідно знати, як собі допомогти, якщо ваша робота пов’язана з комп’ютерними екранами (про це читайте нижче), проходити профілактичні огляди в офтальмолога та своєчасно звертатися до лікаря.
Діагностика комп’ютерного зорового синдрому
У багатьох випадках скарги на зір під час роботи за комп’ютером не постійні й згодом зменшуються, якщо давати очам відпочинок. Однак може бути погіршення зору навіть після припинення такої роботи. Якщо не вжити правильних заходів, дискомфорт та скарги здатні посилюватися.
Цей синдром лікар може діагностувати, провівши всебічне обстеження очей із використанням спеціального офтальмологічного обладнанн та інших показників потрібні для точного встановлення діагнозу та в разі необхідності — для лікування.
Лікування КЗС
- збалансований раціон харчування,
- приймання нутріцевтика, що містить необхідні каротиноїди, антиоксидантні мінерали та вітаміни,
- застосування згідно з інструкцією сльозозамінника без консервантів,
- правильні режим роботи, постава й організація робочого місця
Все перераховане – є профілактикою та лікуванням CVS.
Як собі допомогти, якщо ви працюєте за комп’ютером
Допомогти очам можна, слідуючи простим рекомендаціям:
- тримайте правильну робочу поставу, створіть правильну ергономіку робочого місця;
- налаштуйте електронний пристрій оптимально (увімкніть фільтр синього світла — Blue light filter), налаштуйте яскравість (таку ж як у навколишнього середовища) і контрастність (якнайвище);
- дотримуйтесь перерв у роботі: правило 20/20/20 (кожні 20 хвилин робити перерву на 20 секунд, дивлячись удалину на 20 футів (це 6 метрів);
- постарайтеся встановити тривалість роботи з комп’ютером/гаджетом до 4 годин на день, не користуйтеся смартфоном за годину до сну для кращого засипання;
- виконуйте гімнастику для очей;
- збільшіть перебування на вулиці та фізичну активність;
- зволожуйте повітря в приміщенні;
- використовуйте очні краплі зі сльозозамінником без консервантів у разі ознак сухого ока;
- подбайте про збалансований раціон харчування — підвищіть норму вживання овочів (200 г на добу), фруктів (2 фрукти на добу), риби (2 рази на тиждень), пийте достатню кількість води (не менше 1,5 л на день);
- приймайте додатково спеціальний вітамінно-мінеральний комплекс для здоров’я очей Нутроф Форте – по 1 капсулі на добу під час їжі курсами по 3 місяці
Висновки:
1. Причинами розвитку КЗС є:
- власне світіння, мерехтіння та відблиски монітора;
- рідкє моргання, сухе повітря в приміщенні й за його межами та інші чинники, що призводять до ССО;
- спазм м’яза, що регулює діаметр зіниці;
- неправильна, напружена робоча поза;
- порушення рефракції, підвищення внутрішньоочного тиску й наявні захворювання очей, які посилюють прояви КЗС.
2. Якщо після відпочинку скарги на зір не зникають, зверніться до офтальмолога для встановлення діагнозу.
3. Допомогти очам при комп’ютерному зоровому синдромі можна, дотримуючись простих правил. Важливе значення водночас мають:
- збалансований раціон, багатий на антиоксиданти та омега-3, додаткове приймання вітамінно-мінеральних комплексів для підтриманн здоров’я очей;
- заходи, спрямовані на профілактику ССО, застосування зволожуючих крапель без консервантів;
- правильні налаштування монітора, постава, гімнастика для очей.
Редакційна політика
Джерела
Оцініть користь статті:
Додати коментар