З віком немало людей стикаються з проблемою, що падає зір після 50. Нерідко з цього віку природні вікові процеси в організмі починають позначатися на зорових функціях – світловідчутті, відчутті кольору, центральному, периферичному та бінокулярному зорі.
Вікові зміни зору після 50, наприклад, це зниження еластичності кришталика, що ускладнює процес фокусування на об’єктах, що розташовані на близькій відстані. Вікові захворювання очей, такі як катаракта, глаукома, вікова макулярна дегенерація, можуть серйозно вплинути на зір, аж до повної його втрати.(3) Вікове погіршення зору може позначатися на якості життя в целому(2), оскільки зір відіграє найважливішу роль у повсякденній активності. Розуміння того, як вік впливає на зір, допомагає правильно піклуватися про свої очі, підтримуючи та покращити зір після 50.
Зміст статті:
Чому погіршується зір після 50 років
З віком, після 50 років, зростає ймовірність змін у структурах ока, що призводять до погіршення зору.
Це пов’язано з цілою низкою факторів, а саме:
- Спадковість: Генетична схильність відіграє значну роль у розвитку певних захворювань очей, включаючи вікову макулярну дегенерацію (ВМД), глаукому, катаракту та ін.
- Яскраві промені світла: тривалий вплив сонячного випромінювання без адекватного захисту провокує розвиток катаракти, ВМД та інших очних захворювань.
- Незбалансований раціон: Нестача вітамінів, мікроелементів, антиоксидантів у їжі, необхідних для підтримання здоров’я очей, негативно впливає на зір.
- Хронічні захворювання: Діабет, аутоімунні, ендокринні та інші захворювання впливають на кровообіг у судинах очей, на стан очної поверхні, слізних залоз, іщо погіршує зір.
- Спосіб життя: Куріння, надмірне вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя підвищують ризик розвитку вікових захворювань очей.
Симптоми погіршення зору після 50
Симптоми погіршення зору після 50 років варіабельні, але найчастіше вони включають наступні прояви:
- Труднощі з читанням дрібного шрифту.
Це – часта ознака вікової далекозорості (пресбіопії).
- Проблеми з фокусуванням на об’єктах, яки розташовані на різній відстані.
Це може вплинути на керування автомобілем, на будь-якій кропіткій роботі, в тому числі за екраном комп’ютера, та ін.
- Погіршення здатності бачити в умовах недостатнього освітлення.
Цей симптом може бути пов’язаний зі зменшенням кількості та порушенням функціонування фоторецепторів у сітківці, з уповільненням реакції м’яза, що керує зіницею при зміні світлового потоку. Це утруднює нічне водіння, пересування у темний час доби.
- Тьмяність кольорів або порушення їхнього сприйняття.
Вікові зміни у кришталиках та сітківці можуть викликати потьмарення кольорів та погіршення здатності розрізняти відтінки. Кольори можуть здаватися менш яскравими, а синій і зелений важко відрізнити один від одного.
Ці симптоми можуть свідчити про початок або прогресування захворювань очей, які потребують уваги офтальмолога, щоб зберегти зір після 50. При появі скарг на здоров’я звертайтеся до лікаря! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Як підтримати зір після 50 років
Хоча повністю запобігти погіршенню зору не завжди можливо, деякі прості заходи допомагають підтримувати та зберігати зорові функції:
- Регулярне відвідування офтальмолога: Важливо проходити перевірку зору не менш як 1 раз на рік, щоб своєчасно виявляти та лікувати захворювання очей.
- Корекція зору: Використання окулярів або контактних лінз за рекомендацією лікаря дозволяє оптимізувати фокус зображення та знизити навантаження на очі.
- Правильне освітлення: Достатня кількість світла під час читання або кропіткої роботи зменшує навантаження на очі.
- Харчування та дієтичні добавки: Раціон, багатий на антиоксиданти та вітаміни, сприяє здоров’ю очей. Включення в раціон продуктів із високим вмістом каротиноїдів, антиоксидантних вітамінів і мікроелементів, Омега-3 жирних кислот тощо підтримує здоров’я очей. Додатково можна розглянути приймання спеціальних дієтичних добавок, що призначені для підтримки зору.
- Вправи/йога для очей: Не вимагають спеціального обладнання та не займають багато часу; при регулярному виконанні зменшують втому м’язів очей, сприяють відновленню чіткості зорової картини, зменшують дискомфорт, що виник через сухість.
- Відмова від куріння: Куріння значно збільшує ризик розвитку захворювань кількох структур очей – кришталика, сітківки, зорового нерва. Тому відмова від куріння зменшує ризик погіршення зору.
Висновки
- Погіршення зору після 50 років — це природний процес, який пов’язаний із віковими змінами у структурах та функціях очей.
- Хоча повністю запобігти цим змінам неможливо, певні заходи дозволяють зберегти здоров’я очей і максимально зберегти зір.
- Регулярні візити до офтальмолога, адекватна корекція зору, захист очей від ультрафіолетового випромінювання, правильне харчування та здоровий спосіб життя, а також виконання спеціальних вправ для очей — все це підтримує зорові функції. Якість зорового сприйняття особливо важлива у зрілому віці для збереження самостійної взаємодії з навколишнім світом.
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: відновлення зору після 50 років залежить від стану очей та причин його погіршення. Так, наприклад, пресбіопія коригується окулярами чи лінзами, катаракта – хірургічною заміною кришталика; вікова макулярна дегенерація та глаукома потребують складного лікування, яке може уповільнити прогресування захворювання та покращити якість життя. Для підтримки здоров'я очей важливо дотримуватись збалансованого раціону, відмовитися від куріння, захищати очі від яскравих сонячних та штучних променів, проходити регулярні огляди у офтальмолога.
Оцініть користь статті:
Додати коментар