У цифрову епоху ми все більше покладаємося на комп’ютери для роботи, спілкування, покупок та розваг. Однак широке використання цих цифрових пристроїв призвело до загальної проблеми зі здоров’ям – зорового навантаження та цифрового напруження очей. Це проявляється у вигляді втомлених, сухих та болючих очей.
Але чому наші очі втомлюються від використання монітора? Ця стаття має на меті пояснити складні явища, що стоять за цією поширеною проблемою – втомиа очей.
Зміст статті :
Що таке зорова втома та які симптоми?
Втома (напруга очей, астенопія), є стан, що характеризується тим, що зорова втома може порушувати нормальне функціонування зору.
Часто це – результат інтенсивних зорових навантажень протягом тривалого часу, наприклад, при роботі за екраном комп’ютера, при читанні, керуванні авто та ін.
Симптоми, крім власне втоми, можуть включати біль або печіння в очах, нечіткість або двоїння, сльозотечу або сухість, підвищену чутливість до світла, головний біль, у шиї або плечах.
Як правило, ці симптоми зменшуються після відпочинку та після зміни звичок в організації роботи за монітором.
Однак, якщо симптоми втоми очей завзято зберігаються, необхідно звернутися до офтальмолога, оскільки це може вказувати на певне захворювання очей, яке потребує медичної допомоги.
Причини втоми очей
Втома очей може виникати з кількох причин, наприклад:
- Тривалі зорові навантаження під час роботи за екраном комп’ютера, керуванні автомобілем на великі відстані, читанні друкованого тесту, рукоділлі, перегляді телепередач та інших.
- Синдром сухого ока – комплекс змін очної поверхні, який виникає при зменшенні кількості сліз, зміни їх якості, швидкого випаровування.
- Порушення рефракції – короткозорість, далекозорість, астигматизм – у випадках неадекватної корекції.(1)
- Ослаблення внутрішніх м’язів за будь-яких причин, наприклад при косоокості, відсутності бінокулярного зору та ін.
- Деякі загальносоматичні захворювання, що виявляються м’язовою слабкістю та відчуттям загальної втоми (депресія, гіпотиреоз, хвороба Аддісона, міопатії та ін.).
- Безсоння, короткотривалий сон, гіповітаміноз.
- Порушення питного режиму.
- Незбалансоване харчування з нестачею антиоксидантних вітамінів, мінералів та інших речовин, що використовуються при роботі зору.
- Малорухливий спосіб життя, активне та пасивне куріння.
Втома очей від комп’ютера
Причини такого роду втоми криються в тому, що наші очі не створені для зосередженого виконання завдань на близьких відстанях. Іншими словами, зорова втомленість, що розвивається внаслідок безперервного фокусування на моніторі протягом тривалих періодів, і викликає втому очей (ще можна зустріти терміни “астенопія”, “синдром комп’ютерного зору” (CVS), “цифрова напруга очей”). У виникненні цього комплексу симптомів відіграють важливу роль кілька механізмів:
Втома м’язів ока
Коли ми дивимося на екран, дрібні м’язи ока виконують постійне фокусування. Вони рухаються вперед – назад постійно реагують на мерехтливі зображення, що змінюються за яскравістю та контрастністю і, докладаючи великих зусиль для обробки зорових даних, стають напруженими та втомленими.
Вплив хвиль синього світла
Ще одним важливим механізмом є вплив на сітківку синіх хвиль видимого спектра світла високої енергії (HEV), що випромінюється моніторами. Синє світло проникає до сітківки, внутрішньої оболонки у задній частині ока. Вчені вважають, що надмірний вплив синього світла може пошкодити світлочутливі клітини сітківки, викликаючи зміни, подібні до вікової макулярної дегенерації, що може призвести до погіршення зору.
Недостатнє освітлення та відблиски
Погане освітлення та відблиски, на які часто не звертають уваги, здатні значною мірою призвести до напруги. Пряме світло з вікна, лампи або верхнє світло створюють відблиски на екрані. Подібним чином занадто яскравий екран у темній кімнаті також може викликати дискомфорт. Ці ситуації змушують очі працювати більш інтенсивно та , посилювати втому.
Рідке моргання
Зосередження на екрані протягом тривалого часу без перерв є однією з основних причин цифрової напруги очей, тому що повіки рідше, ніж зазвичай, моргають, що призводить до сухості та подразнення.(2)
Робоча постава та відстань до екрана
Те, як ми сидимо за столом, може посилити відчуття втоми. Зосереджений погляд на екран під неправильним кутом або на неправильній відстані може призвести до зорової напруги. А наслідком неправильної постави є проблеми з опорно-руховим апаратом та підсилення симптомів напруги.
Як зняти втому та напругу очей
Щоб зняти втому, можна виконувати гімнастику для очей – декілька вправ, призначених для покращення еластичності м’язів та здатності їх до розслаблення.
Ось кілька прикладів простих вправ:
- Вправа на моргання: сядьте зручно і закрийте повіки. Швидко поморгайте протягом кількох секунд, потім знову зімкніть повіки та розслабтеся. Це допомагає освіжити очну поверхню сльозою та зменшити сухість та подразнення.
- Пальмінг: потріть долоні один об одну, доки вони не стануть теплими, акуратно покладіть на опущені повіки без тиску. Тепло та темрява допоможуть очам розслабитися та відновитися.
- Погляди убік: сядьте прямо і дивіться вперед, не повертаючи голови. Перемістіть погляд ліворуч, потім праворуч і повторіть декілька разів. Це допоможе зміцнити м’язи та покращити їх еластичність.
- Обертання очима: сядьте або станьте прямо і повільно робіть оберти за стрілкою годинника, а потім проти. Повторіть цю вправу кілька разів.
- Близький та далекий фокус: піднесіть великий палець до носа та сфокусуйтеся на ньому. Потім сфокусуйтеся на віддаленому об’єкті. Знову перейдіть увагу на великий палець. Повторіть це кілька разів, щоб покращити здатність регулювати фокус між ближніми та далекими об’єктами.
- Натискання на очі: зімкніть повіки і покладіть вказівний та середній пальці на кожну повіку. Злегка натисніть протягом кількох секунд, потім відпустіть. Повторюйте 4-5 разів. Це допомагає зняти напругу.
- Вісімка: візуалізуйте гігантську вісімку приблизно за 3 метри перед собою. Обведіть очима вісімку, не рухаючи головою. Зробіть це кілька разів в одному напрямку, а потім поміняйте напрямок.
Пам’ятайте, ці вправи не повинні викликати дискомфорту. Регулярне виконання цих вправ допомагає послабити втому очей. Якщо ви відчуваєте, що згодом симптоми погіршуються, вам слід звернутися до офтальмолога.
Як зняти втому очей від комп’ютера
Щоб зняти втому від комп’ютера, крім гімнастики, ефективні прості дії:
- Дотримуйтесь правила 20-20-20: кожні 20 хвилин робіть 20-секундну перерву і дивіться на щось на відстані 20 футів (6 метрів). Ця коротка перерва допомагає зменшити навантаження на м’язи очей.
- Часто моргайте: моргання зволожує рогівку та запобігає сухості та подразненню.
- Використовуйте згідно з інструкцією до засобу зволожувальні краплі без консервантів, якщо відчуваєте дискомфорт; при виборі крапель самостійно ознайомтеся із показаннями, протипоказаннями, можливими побічними ефектами.
Якщо з’явилися скарги на зір, звертайтесь до офтальмолога!
Профілактика втоми очей під час роботи за комп’ютером
Прояви втоми очей не є постійними та зменшуються при укороченні використання екрана або зміні режиму роботи, що може допомогти зберегти здоров’я очей у довгостроковій перспективі.
Ось короткий перелік простих ефективних дій у цьому напрямі:
- Проводьте регулярні профілактичні огляди в офтальмолога – це дозволяє виявити порушення рефракції та інші захворювання на ранніх стадіях та розпочати лікування у разі потреби.
- Слідкуйте за своїм екранним часом: загальна тривалість цього показника понад 4 години на добу, як вважають фахівці, часто призводить до розвитку цифрової напруги очей.
- Регулярно робіть перерви у роботі, щоб зробити коротку гімнастику для очей та розім’ятися.
- Відрегулюйте яскравість та контрастність цифрового пристрою відповідно до вашого оточення. Якщо екран є самостійним джерелом світла в кімнаті, це означає, що він надто яскравий, а якщо на тлі освітлення він виглядає тьмяним та сірим – він надто темний. Крім того, налаштування розміру та контрастності тексту, особливо під час читання або написання довгих документів, допомагає зменшити втомлення очей.
- Слідкуйте за правильним освітленням: уникайте надмірного або дуже слабкого освітлення. Прямі промені от вікна, лампи, що створюють відблиски, викликають напругу очей. Використання жалюзі або штор зменшує відблиски.
- Правильно розташуйте монітор – приблизно на відстані витягнутої руки; верхня частина екрана повинна бути на рівні очей або трохи нижче. Це допоможе уникнути навантаження на шию, плечі та очі.
- Для усунення втоми та дискомфорту використовуйте сльозозамінник без консерванту відповідно до інструкції до засобу, наприклад, Теалоз® Дуо; ознайомтеся зі складом, показаннями, протипоказаннями, можливими побічними реакціями.
Загальна профілактика втоми очей
- Пийте достатню кількість води – щонайменше 30 мл на 1 кг ваги.
- Правильно харчуйтеся: збалансована дієта з великою кількістю свіжих сезонних овочів, ягід та фруктів важлива для роботи клітин сітківки, а вживання продуктів – джерел Омега-3 поліненасичених кислот (жирна морська риба, лляна олія, насіння та олія соняшнику) допомагають виробленню ліпідів, які перешкоджають випаровуванню сльози. Можете доповнити свій раціон спеціальним вітамінно-мінеральним комплексом для очей, який містить необхідні для зору компоненти.
- Рухайтеся: використовуйте будь-яку можливість пройтись пішки, залишайтеся активними настільки, наскільки дозволяє стан здоров’я; знайдіть можливість включити у свій розклад гімнастику для очей.
Висновки:
- Втома очей, яку ми відчуваємо при тривалому використанні монітора, в першу чергу пов’язана із зосередженою увагою і тим, що внутрішньоочні м’язи постійно налаштовують фокус і роблять дрібні рухи, щоб утримувати зображення в полі нашого зору.
- Регулярні перевірки зору в офтальмолога (щорічно після 40 років, а за наявності скарг – за потребою) – умова ранньої діагностики проблем із зором та запорука ефективного лікування.
- Такі заходи, як правильне навколишнє освітлення та налаштування екрана, дотримання правила 20-20-20 здатні пом’якшити прояви втоми очей, пов’язаної з комп’ютером.
- Використання зволожувальних очних крапель без консервантів полегшує сухість та подразнення, спричинені сухістю очної поверхні.
- Гімнастика для очей допомагає зміцнити м’язи очей і покращити їх еластичність.
- Збалансована дієта, багата на антиоксидантні вітаміни, мінерали та інші необхідні для очей компоненти, сприяє поліпшенню здоров’я очей. Жирні кислоти омега-3, що містяться в рибі, рослинних оліях, насінні, горіхах також допомагають виробленню сльози.
- Поєднуючи режим відпочинку, догляд за очима, збалансовану дієту та зволоження, можна ефективно зменшити втому очей та її наслідки.
Редакційна політика
Питання-відповідь
Сині хвилі від екранів можуть викликати значну стомлюваність очей, оскільки вони мають коротку довжину хвилі та велику енергію, що призводить до додаткового навантаження на очі. У той час як природні сині хвилі регулюють циркадні ритми і необхідний для хорошого здоров'я, надмірна кількість штучного світла може бути причиною стомлюваності. Захиститись від такого надмірного впливу допомагає застосування фільтра синього світла цифрового пристрою, особливо у нічний час.
Люди, які проводять багато часу за монітором, наприклад, офісні працівники, геймери, студенти, більш схильні до втоми очей. Це пов'язано з тривалою та інтенсивною концентрацією уваги, необхідної для таких видів діяльності. Крім того люди з неповною корекцією рефракції (далекозорість, короткозорість, астигматизм), а також , пресбіопія, можуть відчувати сильну втому очей.
Оцініть користь статті:
Додати коментар