Вітамін D, вітамін сонця, виробляється в нашому організмі під дією сонячних променів, допомагає добре рости кісткам у дітей і підтримувати їх міцність у дорослих. Його оловна функція – засвоєння кальцію і фосфору. Як жиророзчинна речовина, діє в мікродозах і накопичується в жировій тканині.
Під вітаміном D мається на увазі група активних хімічних речовин, що необхідні для регуляції практично всіх основних функцій організму людини протягом життя.
Вітамін D став відомий, в першу чергу, як засіб профілактики рахіту у дітей, оскільки засвоєння мікроелементів Кальцію і Фосфору без нього неможливо. Крім цього загальновідомого факту,він сприяє зниженню ризику розвитку вікових захворювань очей (ВМД, катаракти) та відповідає за:
- збереження імунітету
- правильну роботу серцево-судинної системи
- підтримання нормального рівня артеріального тиску
- роботу нервової та ендокринної систем
- регуляцію вироблення інсуліну
- збереження психічного здоров’я
- і багато інших важливі функції.
Зміст:
Де міститься Вітамін D
Вітамін D виробляється в шкірі під дією ультрафіолетових променів сонячного світла (70-80% кількості) та може надходити з їжею (20-30%). До харчових джерел вналежать також і добавки з вітаміном D. Мінімальною добовою дозою вітаміну D, отриманою з цих джерел, вважається 400 Міжнародних Одиниць (МО), або 10 мікрограмів (мкг).
Харчові джерела вітаміну D
Важливо знати, що харчові джерела можуть в середньому забезпечити потребу в ньому на 15 – 30%. Вітамін D в різних кількостях можна знайти в таких продуктах харчування:
- Топ 1. Морська риба арктичних морів (лосось, оселедець, макрель, тунець, сардини, тріска) є багатим джерелом вітаміну D; в 100 гр лосося в середньому міститься 2 – 2.5 мінімальні добові дози цієї речовини (800 -1000 МО), оселедця – 1- 4 дози (400-1600 МЕ), консервованого тунця або сардин – від 0,5 до 1,5 доз ( 200 – 600 МО). Лосось, який виріс в умовах фермерського господарства, в середньому містить у 2-3 рази менше цієї речовини;
- Топ 2. Молочні продукти (вершкове масло, сметана, молоко) – зазвичай є в раціоні щодня і можуть забезпечити надходження 30-40% мінімальної добової дози; так, наприклад, в 1 склянці молока в середньому міститься 4 МО, 100 гр вершків 25% жирності – 50 МО, сиру 10% – 45 МО, 20% сметани – 40МЕ, 100 гр вершкового масла – 45-50 МО вітаміну D;
- Топ 3. Жовтки яєць – містять в середньому від 7 до 20 МО вітаміну D; цікаво, що шкіра птахів здатна виробляти вітамін D через пір’яний покрив, якщо птахи ростуть в природних умовах; при промисловому виробництві яєць він додається до корму;
- Топ 4. Яловича печінка містить в середньому 25-45 МО в 100 гр вітаміну D; його рівень залежить від умов утримання тварин (доступ до природного сонячного світла або ультрафіолету, додавання його до раціону харчування);
- Топ 5. Лісові гриби, або гриби, які виросли у відкритому ґрунті, можуть містити від 0 до 1600 МО (400% добової норми) на 100 гр; варто уточнити, що ця кількість – варіабельна, залежить від освітленості місця, на якому вони виросли; в умовах промислового виробництва грибів він не виробляється.
Необхідно пам’ятати, що:
- для всмоктування вітаміну D з кишківника є необхідною присутність жирів в раціоні;
- всі цінні для здоров’я властивості вітаміну D можуть в повній мірі реалізуватись, якщо достатньо інших компонентів, мікроелементів, білків, жирів і вуглеводів; іншими словами, необхідно збалансоване харчування.
Нехарчове джерело вітаміну D
Вітамін D синтезується в шкірі під дією ультрафіолетових хвиль певної довжини (290-315 нм). Ці хвилі потрапляють на поверхню Землі, в залежності від географічного положення, в різних кількостях. На території України в проміжку з 10 до 14 год найбільша активність цих променів відзначається з квітня по жовтень. У літні місяці цих хвиль сонячного світла особливо багато. Відомо, що понад 90% населення України має дефіцит вітаміну D.
Важливо знати, що з листопада по березень, під час перебування на сонці, Вітамін D на території нашої країни не виробляється, хоча шкіра може отримати засмагу. Дарма що вітамін D, вироблений організмом влітку, відкладається в шкірі, печінці та жировій тканині, до зими цей запас виснажується. Тому фахівці рекомендують приймати добавки цієї речовини особливо в осінньо-зимовий період, а при недостатньому часу перебування на відкритому повітрі влітку – і цілий рік.
Важливо пам’ятати, що сонячне світло має величезне значення для нашого здоров’я не тільки влітку, тому використовуйте всі можливості, щоб бувати на відкритому повітрі.
Сонце – головне джерело вітаміну D
Важливо враховувати, що:
1. Вітамін D у меншій кількості виробляється в хмарні дні та при забрудненому повітрі атмосфери.
2. Виробляється тільки тими ділянками шкіри, які:
- не закриті одягом;
- без сонцезахисного крему;
- не мають засмаги;
- не мають почервоніння (наприклад, через тривале перебування на сонці).
3. Через скляні вікна більшість ультрафіолетових променів не проникають, і вироблення цієї речовини навіть у добре освітлених приміщеннях не відбувається.
Висновки
- Вітамін D виробляється під дією сонячних променів, його отримують з харчових продуктів та дієтичних добавок.
- Мінімальною добовою дозою цієї речовини, отриманої з перерахованих джерел, вважається 400 Міжнародних Одиниць (МО), або 10 мікрограмів (мкг).
- Головне джерело для організму — ультрафіолетові промені сонця певної довжини хвилі (290-315 нм з 10: 00-14: 00 з квітня по жовтень)
- З листопада по березень включно вітамін D під сонячними променями на території України не виробляється.
- Засмага не означає хороший рівень вітаміну D в організмі.
- Оскільки в їжі рівень цієї речовини не надто високий, а отримати достатню його кількість під сонячними променями не завжди можливо, варто розглянути додаткове приймання цього вітаміну у вигляді добавок.
Питання-відповідь
В солярії ультрафіолетове випромінювання не містить необхідну довжину хвилі, тому ця речовина не виробляється.
Для його визначення існують лабораторні тести, наприклад, на рівень 25 – гидроксівітаміну (D 25 – (OH) D) у крові.
Про дефіцит вітаміну D в дитячому віці можуть свідчити ознаки рахіту, про який зазвичай батьків інформують сімейні лікарі та педіатри. У дорослому віці зв’язок тривалого дефіциту D з хворобами різноманітна: починаючи від остеопорозу і депресії, закінчуючи можливим розвитком аутоімунних, ендокринних, серцево-судинних проблем.
Оцініть користь статті:
Додати коментар