Синє світло, яке може негативно впливати на очі – це частина з короткою довжиною хвилі видимого спектра світла. Все світло є електромагнітним випромінюванням. Для людського ока ці електромагнітні хвилі поділяються на видимий та невидимий спектри.
Видимий спектр – це фактично всі кольори веселки. При цьому що коротша довжина хвилі, то більше в ній енергії. Блакитний, синій та фіолетові кольори мають найкоротші довжини хвиль і мають, відповідно, найвищу енергію у видимому спектрі.
Невидимий людиною спектр складається з ультрафіолетової (УФ, UV) та інфрачервоної зон (ІЧ, IR).
Ультрафіолетові хвилі можуть пошкоджувати біологічні тканини шкіри та очей. З цієї причини люди захищаються від сонця за допомогою одягу, крему з UV-фільтром та протисонцевих окулярів.
Але і видимий спектр синього світла, який має набагато меншу енергію в порівнянні з ультрафіолетом, може бути шкідливий для наших очей. Синя частина світла з довжиною хвилі 380-440 нм, відома як видиме світло високої енергії (High Energy Wave, HEV) і, ймовірно, є однією з причин пошкодження сітківки.
Зміст статті:
Джерела синього спектра
- сонячні промені:
- всі електричні, світлодіодні лампи;
- ліхтарики;
- екрани смартфонів, планшетів, комп’ютерів, телевізорів;
- 3D-окуляри та шоломи;
- і будь-яки інші штучні джерела світла.
Може здатися дивним, що синій спектр сонячного світла, який э звиклий для людини, може завдати шкоди очам. Суть у тому, що сонце не світить цілий день прямими променями у вічі, на відміну від екранів.
Різниця для очей між природним та штучним світлом
Яка, здавалося б різниця – бачимо ми навколишній світ у світлі сонячних променів чи штучних джерел?
Насправді різниця величезна:
- промені сонячного світла (сині, УФ та інші) доходять до очей з великої відстані. Ці хвилі розсіюються та стають слабшими в атмосферних шарах;
промені від штучних джерел містять хвилі високої енергії (High Energy Wave, HEV) і знаходяться в безпосередній близькості від людського ока, тому потрапляють на сітківку у великій кількості;
- потік сонячного світла на сітківку обмежується природним механізмом звуження зіниці;
коли ж ми дивимося на екран з близької відстані, зіниця розширена, і весь потік цього спектра спрямований у вічі.
Негативний вплив синього світла на очі
- Може пошкодити макулу (центральну зону сітківки) та фотозахисний шар ока, який складається з Лютеїну та Зеаксантину. Такі пошкодження з віком можуть призвести до незворотної втрати зору через вікову макулярну дегенерацію (ВМД).
- Вважається причиною цифрової напруги очей – нечіткості, зниження гостроти зору, головного болю та ін. симптомів. Основним механізмом розвитку цього комплексу є розсіяний синій спектр, який створює перешкоди для контрастності зорової картинки, особливо якщо у кімнаті вимкнено освітлення.
- Певною мірою вважаються причиною того, що ми надмірно зосереджуємо погляд на екрані та затримуємо моргання. Наслідком цього може бути розвиток Синдрому Сухого Ока (ССО). Справа у тому, що розсіяні сині хвилі створюють перешкоди для створення чіткої зорової картинки.
- Крім того, може призвести до порушення сну, якщо ми дивимося на екран безпосередньо перед сном. Це трапляється внаслідок того, що цей спектр пригнічує утворення мелатоніну.
Чи може синє світло бути корисним?
Ми потребуємо синього світла, попри його негативний вплив на зір. Коли в очі потрапляє синє світло, пригнічується утворення гормону сну (мелатоніну). Для організму це означає, що закінчився період сну та настав час активної діяльності. У темряві рівень мелатоніну відновлюється, і людина засинає.
Як знизити шкоду синього спектра для очей
Від випромінювання синього світла позбутися неможливо, проте можна зменшити його негативний вплив на очі. Для захисту зору дотримуйтесь кількох простих правил:
- користуйтеся будь-якою можливістю бути на відкритому повітрі; носіть протисонцеві окуляри у сонячну погоду у будь-який сезон, а не лише влітку;
- оптимально відрегулюйте потік синього спектра своїх екранів за допомогою фільтра в налаштуваннях, а також яскравість та контрастність під час роботи за комп’ютером; можна носити окуляри з “теплим фільтром”, які виконують ти ж самі функції фільтра синього світла, як і налаштування комп’ютера;
- робіть перерви у роботі за комп’ютером кожні 20 хвилин хоча б на 20 секунд: намагайтесь при цьому дивитися у далечінь, щоб допомогти м’язам ока позбавитись втоми;
- не використовуйте гаджети перед сном – пам’ятайте, що синє світло блокує вироблення мелатоніну, що може призвести до погіршення якості сну та безсонню;
- дотримуйтесь збалансованого раціону: вживайте свіжі овочі (не менше 200 г/день), надавайте перевагу листовим овочам – вони містять лютеїн та вітаміни С і Е; м’ясо, риба, молочні продукти, бобові, горіхи та рослинні олії містять інші поживні речовини, корисні для здоров’я зору;
Джерелом необхідної підтримки зору компонентів є дієтична добавка, спеціальний вітамінно-мінеральний комплекс для очей Нутроф Форте.
Важливо: При появі скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря та пам’ятайте, що рання діагностика є запорукою успішного лікування.
Висновки
- Синє світло – це частина видимого спектра сонця та всіх штучних джерел освітлення: ліхтариків, екранів комп’ютерів, мобільних телевізорів, 3D-окулярів та інш.
- Штучні джерела випромінюють синє світло з довжиною хвилі 380 – 440 нм, що відоме як світло високої енергії, яке вважається однією з ймовірних причин ушкодження сітківки.
- Захистити очі від шкідливої дії синього світла можна за допомогою простих заходів – правильного налаштування яскравості, контрастності екрана, застосування спеціальних фільтрів.
- Носіння сонцезахисних окулярів у сонячну погоду у всі сезони дозволяє зменшити потік світла на сітківку ока.
- Збалансований раціон, багатий на зелені свіжі овочі, необхідний для підтримки зору, надходження до сітківки ока Лютеїну і Зеаксантіну, які захищають від надмірної дії цього спектру.
- Джерелом компонентів для необхідної підтримки зору є дієтична добавка, спеціальний вітамінно-мінеральний комплекс для очей Нутроф Форте.
- Якщо з’явилися скарги на зір, обов’язково звертайтеся до лікаря та пам’ятайте, що рання діагностика є запорукою успішного лікування.
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: його хвилі беруть участь у регуляції добового ритму людини. Вироблення гормону сну мелатоніну відбувається завдяки сигналам, які надходять від сітківки ока в епіфіз – ендокринну залозу мозку. Мелатонін не виробляється при дії цих хвиль, і навпаки, виробляється, коли вони відсутні.
Відповідь: високоенергетичні хвилі синього світла, які потрапляють на сітківку ока як із близької відстані (штучні джерела світла), так і разом із сонячними променями, можуть виснажувати спеціальний фотозахисний шар сітківки, що складається з Лютеїну та Зеаксантину; ці речовини не виробляються організмом людини, тому мають надходити з їжею.
Відповідь: захистити очі та зменшити кількість блакитних хвиль, що потрапляють на сітківку ока, можна за допомогою правильного режиму роботи та відпочинку за комп'ютером; оптимального налаштування фільтра синього випромінювання, яскравості та контрастності екрана; протисонцевих окулярів у сонячну погоду. Особливе значення для зменшення негативного впливу на очі та підтримки здоров'я має збалансований раціон з великою кількістю свіжої зелені; приймання спеціального вітамінно-мінерального комплексу для очей з Лютеїном та Зеаксантином.
Оцініть користь статті:
Додати коментар