Чи корисні чорнобривці для очей? У різноманітті флори чорнобривці (Tagetes) вирізняються завдяки своїм відтінкам – від золотисто-жовтого до вогняно-оранжевого. Ця краса – не лише свято кольору: рослина належить до лікарських трав. Існує думка, наприклад, що чай з чорнобривців корисний для очей, а також має багато інших цінних для здоров’я людини властивостей: заспокоює нервову систему, підтримує фізіологічний рівень глюкози в крові, має гастропротекторну дію, покращує імунітет тощо.
У цій статті ми зупинимося на тому, якими цінними речовинами багаті чорнобривці, чи потрібно вживати чорнобривці для покращення зору, у чому полягає користь цих квітів для здоров’я очей, а також на тому, що дійсно підтримує зір.
Зміст статті:
Користь чорнобривців для очей
Чи є користь чорнобривців для очей? І чи можна покращити зір за їх допомогою? У квітках чорнобривців містяться антиоксиданти, натуральні пігменти лютеїн і зеаксантин (2), які роблять пелюстки квітів жовтими та помаранчевими, а листя – яскраво-зеленими.
У нашому організмі лютеїн та зеаксантин виконують роль захисників, оберігаючи сітківку ока від надто яскравого світла та окисного пошкодження, допомагаючи тим самим зберегти зір, який неминуче погіршується з віком.
Лютеїн і зеаксантин називаються ще макулярними пігментами, тому що надходять в організм з їжею і накопичуються в макулі – центральній частині сітківки, яка відповідає за гостроту зору.
Можливо, ці закономірності – свого роду подарунок від природи: квіти дають нам дієвий інструмент – антиоксиданти лютеїн та зеаксантин, щоб ми могли якомога довше насолоджуватися їхньою красою.
Яку користь приносять лютеїн та зеаксантин для очей
Фахівці встановили, що ці каротиноїди підтримують здоров’я зору двома основними шляхами, а саме:
- Створюють природний фільтр для сонячного та штучного синього світла, відбивають його надлишок від сітківки та захищають її від пошкодження.
- Нейтралізують вільні радикали й таким чином протидіють факторам, які провокують вікові захворювання – ВМД та катаракту.
Яку саме користь приносять лютеїн та зеаксантин для очей та яке мають значення у збереженні функцій зору, продемонстровано науковими дослідженнями(3).
Ці дослідження насамперед вивчали можливості уповільнення прогресування вікової макулярної дегенерації у людей із високим ступенем ризику. При цьому було виявлено, що формула, що містить каротиноїди лютеїн та зеаксантин та інші компоненти (про це далі), знижує ризик прогресування ВМД приблизно на 25%.
Чи допомагають чорнобривці покращити зір?
Чи дійсно ми, вживаючи чорнобривці для очей (у вигляді, наприклад, чаю), сприяє поліпшенню зору, і якою мірою? При відповіді на це питання насамперед необхідно знати стан зорової системи.
При цьому важливо враховувати такі аспекти:
- Вік: з роками природно знижується гострота зору і росте ризик виникнення таких захворювань як катаракта та вікова макулярна дегенерація (ВМД). У таких випадках чорнобривці, що містять цінні антиоксиданти, можуть бути додатковим засобом підтримки здоров’я очей.
- Загальний стан здоров’я очей: при певних захворюваннях, таких як глаукома, діабетична ретинопатія та інш, може знадобитися спеціалізоване лікування; в таких випадках роль чорнобривців буде обмеженою.
- Харчування та спосіб життя: збалансований раціон, багатий на антиоксиданти, вітаміни та мінерали, підтримує здоров’я очей. Чай з чорнобривців при цьому може бути одним із продуктів – джерел каротиноїдів лютеїну та зеаксантину.
- Куріння, надмірне вживання алкоголю, малоактивний спосіб життя та інш. фактори збільшують ризик погіршення зору. При цьому навряд чи чорнобривці принесуть значну користь зору.
Концентрація корисних речовин каротиноїдів лютеїн і зеаксантин у чаї з чорнобривців недостатня для значного впливу на зір. Для досягнення терапевтичного ефекту, як з’ясували вчені, потрібна концентрація вища, яка, наприклад, міститься у спеціальних вітамінно-мінеральних комплексах для очей.
Таким чином, чорнобривці можуть бути корисним доповненням до збалансованого раціону.
Що потрібно їсти для зору
Загальні рекомендації фахівців із харчування (дієтологів):
- Важлива різноманітність: включайте в раціон багато овочів, зелені, фруктів, а також продукти, багаті на білки.
- Пийте воду, не допускайте появи почуття спраги
- Не переїдайте, обмежуйте жири та солодощі
Корисними для очей є багато продуктів та компонентів, короткий список яких наведено нижче. Для отримання максимальної користі важливо вживати ці продукти у помірних кількостях у рамках збалансованої дієти:
Лютеїн та Зеаксантин:
- Джерела: зелені листові овочі (шпинат, петрушка, рукола, всі види салату), капуста Кале, Броколі, Кольорова, Білокачанна, Брюссельська, яйця, кукурудза та ін.
- Користь: захищають очі від надмірної дії світла та знижують ризик вікової макулярної дегенерації
Вітамін C:
- Джерела: лимони, апельсини, грейпфрути, мандарини, лайм та інші цитрусові, полуниця, болгарський перець, броколі та ін. овочі, ягоди, фрукти
- Користь: життєво важливий вітамін, потужний антиоксидант, який знижує ризик розвитку катаракти, підтримує роботу зорової системи, зміцнює кровоносні судини очей.
Вітамін E:
- Джерела: горіхи, насіння, олії, зелені листові овочі
- Користь: є основною частиною природної системи захисту організму від окисного пошкодження; це особливо важливо для зорової системи, оскільки очі постійно перебувають під дією світлових хвиль.
Мікроелементи цинк, мідь, селен:
- Джерела: м’ясо та субпродукти; цілозернові продукти, крупи, бобові; морепродукти – мідії, креветки, восьминоги, краби, устриці, кальмари; важливо враховувати, що в одній порції морепродуктів може утримуватись у десять разів більше добової норми цинку, тому рекомендується включати морепродукти до раціону не частіше 1-2 разів на тиждень
- Користь: мікроелементи цинк та мідь необхідні для роботи спеціальних клітин сітківки очей, паличок, які забезпечують зір у сутінках та в умовах недостатнього освітлення; мікроелемент селен бере участь в антиоксидантному захисті сітківки
Омега-3 поліненасичені жирні кислоти:
- Джерела: жирна морська риба – скумбрія, сардини, оселедець, тунець, лосось, форель; горіхи – волоський, бразильський, арахіс, кеш’ю; насіння – льону, соняшнику, гарбуза; горох, квасоля, сочевиця, нут та ін.
- Користь: підтримують здоров’я сітківки, уповільнюють процеси старіння, мають протизапальну дію, корисні при синдромі сухого ока.
Вітамін D3 (ергокальциферол):
- Джерела: жирна морська риба, печінка тріски, яловича печінка, яєчний жовток, молочні продукти, деякі види грибів; концентрація цього вітаміну в продуктах тваринного походження залежить від умов утримання тварин та їх раціону
Нехарчовим джерелом вітаміну D3 є сонячні промені певної довжини, під дією яких цей вітамін виробляється у шкірі.
- Користь: ергокальциферол необхідний для підтримки загального здоров’я та збереження гарного зору. Для підтримки достатнього рівня вітаміну D3 рекомендується дотримуватись збалансованого раціону та регулярно проводити час на вулиці, на свіжому повітрі
Ресвератрол:
Ресвератрол – це природна сполука, що належить до класу поліфенолів, яка має потужні антиоксидантні властивості.
- Джерела: червоне сухе вино, певні сорти винограду; горіхи – особливо арахіс та фісташки, какао, ягоди темних квітів – шовковиця, ожина, лохина, чорниця, малина та ін.
- Користь: ресвератрол захищає клітини організму від окислювального стресу, має протизапальну дію; дослідники виявили у цієї сполуки низку корисних властивостей для здоров’я, наразі підтримку зору.
Важливо, крім того, дотримуватися здорового способу життя, відмовитися від куріння, якщо ви курите, захищати очі від яскравих сонячних променів, регулярно відвідувати офтальмолога для перевірки зору.
Чи варто брати до уваги дієтичні добавки, у складі яких є екстракт чорнобривців?
Дієтичні добавки (вітамінно-мінеральні комплекси) для зору, наприклад Нутроф Форте, має у своєму складі екстракт чорнобривців, а також інші антиоксиданти, вітаміни та мінерали, які допомагають підтримувати здоров’я очей.
Нутроф Форте розроблений спеціально для того, щоб уповільнити розвиток вікової макулярної дегенерації (ВМД) та його ефективність підтверджена науковими дослідженнями.
Добавки, у складі яких є екстракт чорнобривців, варто приймати не як заміну повноцінного та різноманітного раціону, а як доповнення до нього.
Дотримуйтесь інструкцій з приймання добавки та звертайтеся до лікаря при виникненні будь-яких проблем із зором!
Висновки
- Чорнобривці містять лютеїн і зеаксантин, які корисні для очей, оскільки захищають сітківку від надмірної дії світла та окисного пошкодження.
- Чорнобривці можуть бути приготовлені у вигляді чаю. Проте концентрація корисних речовин у домашньому чаї недостатньо висока і нестабільна, щоб допомогати зору.
- Чорнобривці у вигляді екстракту присутні у спеціальних дієтичних добавках для зору, ефективність формули яких доведена науковими дослідженнями.
- Для підтримки здоров’я очей необхідний комплексний підхід, що включає здоровий спосіб життя, регулярні медичні огляди, збалансоване харчування та можливе використання спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів для зору (дієтичних добавок).
Редакційна політика
https://nutrof.com.ua/ua/redakczionnaya-politika/
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Не варто розраховувати на домашні напої (чаї, відвари) з чорнобривців, як на спосіб покращити зір. Річ у тім, що вміст корисних компонентів у таких напоях невисокий, нестабільний і залежить від безлічі факторів, наразі способу приготування, часу заварювання, якості квітів тощо. Домашні відвари та чаї з чорнобривців можуть бути корисним та натуральним способом вживання цінних антиоксидантів – каротиноїдів лютеїну та зеаксантину, та являти собою доповнення до збалансованого раціону.
Оцініть користь статті:
Додати коментар