Акція

днів
годин
хвилин
секунд
з 15 вересня
по 15 грудня
nutrof

29.09.2022

Антиоксидант ресвератрол: визначення та роль в організмі людини

Рейтинг

Поділитись статтею

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» видавець і автор статті

Ресвератрол – це фітонутрієнт, потужний антиоксидант, що є у складі деяких рослин. Вміст цієї речовини збільшується у стресові періоди їхнього життя (3) (посуха, приморозок, надмірне ультрафіолетове випромінювання), уражені грибками, бактеріями, вірусами. 

Найбільша кількість ресвератролу накопичується в шкірці та кісточках винограду, лохини, чорниці, шовковиці, арахісу, у бобах какао, та особливо цінним джерелом вважаються певні сорти сухого червоного вина.  

Дослідники дії ресвератролу (1) вважають саме антиоксидантні властивості – здатність протидіяти вільним радикалам та окислювальному стресу –  особливо важливими для організму людини. 

Вільні радикали відповідальні за всі процеси старіння в організмі. Тому вчені мають надію, що застосування антиоксидантних властивостей ресвератролу буде мати позитивний вплив на збереження функцій зору, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем, шкіри, м’язів та суглобів. Та особливою метою на сьогодні є вивчення протиракових властивостей цієї речовини. 

Ресвератрол безпечний, якщо йдеться про отримання цієї речовини з харчів. Вивчення дії ресвератролу проводиться як у лабораторних умовах (2) (на біологічних моделях та зразках тканин), так і у людей (з використанням досить великих дозувань, які неможливо отримати із продуктів).  З основними висновками, які базуються на таких дослідженнях, можна ознайомитись у наступному розділі (4).

Зміст статті:

 

Користь ресвератролу для здоров’я людини

1. Уповільнює старіння (5). Кілька досліджень показали, що ресвератрол може сприяти роботі генів, пов’язаних із довголіттям. Це, по ствердженню дослідників, може зменшити шкоду, спричинену природним процесом старіння, особливо що стосується серця. 

2. Перешкоджає розвитку хвороби Альцгеймера. Тривають дослідження в цій галузі, особливо щодо корисних речовин, які містяться в червоному вині. Дослідники припускають, що ці речовини здатні запобігти неврологічним (4) розладам, пов’язаним із хворобою Альцгеймера.

3.Має протипухлинні властивості (6). Царство рослин – невичерпне джерело для відкриття багатьох біологічно активних речовин із терапевтичною цінністю. Нині численні доклінічні дослідження свідчать про те, що ресвератрол є багатонадійним арсеналом природи для профілактики та лікування раку. 

4. Здатний зменшити рівень болю при захворюваннях суглобів. Також лабораторні дослідження продемонстрували профілактичні властивості ресвератролу щодо руйнування хрящів та збереження рухливості суглобів.

5. Корисний при цукровому діабеті у дорослих. Дослідники вважають, що ресвератрол покращує чутливість рецепторів до інсуліну та активує спеціальний протеїн, який підтримує нормальний рівень цукру в крові. Фахівці сподіваються, що за допомогою ресвератролу буде можливо запобігти розвитку ускладнень при цукровому діабеті.

6. Здатний покращити клінічний перебіг хронічних запальних захворювань кишківника. Дослідники виявили позитивні зміни маркерів запалення при застосуванні ресвератролу на лабораторних моделях. Проявами запалення є біль, спазми, часта дефекація, підвищення температури, втрата ваги тощо. Ці симптоми можуть зменшитись завдяки дії цієї речовини. 

7. Застосовується для лікування певних захворювань шкіри (7). Ресвератрол може бути корисним в дерматології як на естетичному рівні, так і для лікування дерматитів та інших захворювань. Цей компонент нетоксичний та безпечний  для споживання. Наприклад, існують дослідження, які показали позитивні результати для ресвератролу при акне, однак фахівці вважають, що потрібні подальші тестування ефективності цієї молекули в різних концентраціях і формах та на більшій групі пацієнтів. Крім того, недавні клінічні дослідження підтвердили ефективність ресвератролу проти ознак старіння шкіри(8).

8. Корисний для збереження функцій зору. Про це – інформація у наступному розділі.

 

Застосування ресвератролу в офтальмології

Ресвератрол – потужний антиоксидант, який може допомогти зберегти функції зору та захистити очі від такої хвороби як, Вікова Макулярна Дегенерація (ВМД). 

Молекулярні механізми, що лежать в основі цих захисних дій, досить різноманітні:

  • Запобігання пошкодженню сітківки світловими променями(9)  

Пошкодження сітківки при ВМД пов’язана із пошкодженням світловими променями – як сонячними, так і від штучних джерел. Певні дані лабораторних досліджень свідчать про потенційну можливість використання добавок ресвератролу для запобігання таким захворюванням сітківки. 

  • Блокування росту аномальних кровоносних судин в оці (антиангіогенний ефект)(10) 

Про таку можливість свідчать лабораторні дослідження щодо дії спеціальної дієтичної  добавки для зору, яка містить вітаміни, мінерали, лютеїн, ресвератрол, омега-3 жирні кислоти на появлення та розростання таких судин у судинній оболонці. Дієтична добавка із таким складом як окремо, так і в поєднанні з іншими медичними методами здатна пригнічувати розвиток аномальних судин і стримувати прогресування такого поширеного захворювання сітківки, як ВМД.

  • Зменшення загибелі клітинних структур ока (антиапоптична властивість) (11)

Окиснення та загибель клітин пов’язані з розвитком ВМД. Дія антиоксидантів, у тому числі ресвератролу, запобігає цим процесам. 

  •  Розширення кровоносних судин (судинорелаксуючі властивості)

Ресвератрол може розширювати кровоносні судини та знижувати активність клітин, важливих для згортання крові. Поліпшення кровообігу – важлива умова профілактики виникнення та прогресування захворювань очей.

  • Перешкоджання розвитку реакцій запалення в оці (протизапальний ефект)

Крім антиоксидантних, антиангіогенних, антиапоптичних та судинорелаксуючих властивостей ресвератролу притаманний ще й протизапальний ефект. 

Дослідники ретельно вивчають молекулярні механізми запальних реакцій в оці та ефективність речовин із протизапальними властивостями; ресвератрол належить до таких речовин.

 

Французький парадокс

Термін «Французький  парадокс» був введений у 1992 році, щоб описати відносно низьку кількість серцево-судинних захворювань серед населення Франції, всупереч досить високого споживання насичених жирів (наприклад, вершкового масла). Цей парадокс пояснюють популярністю сухого червоного вина у країні. (12)

З 90-х років активно досліджується позитивний зв’язок споживання сухого червоного вина із серцево-судинними захворюваннями та смертністю. Хронічне надмірне вживання алкоголю та запої пов’язані з підвищеним ризиком серцево-судинних подій. Навпаки, мале й помірне споживання червоного вина, як вважають дослідники, створює декілька потенційно сприятливих ефектів, які спрямовані на усі фази атеросклеротичного процесу – від атерогенезу (ранній розвиток і ріст бляшок) до оклюзії та тромбозу судин. 

Компоненти червоного вина, особливо ресвератрол, інші поліфенольні сполуки та алкоголь, можуть зменшити окислювальний стрес, посилити видалення холестерину зі стінок судин, підвищити рівень “корисних” жирів – ліпопротеїдів високої щільності. 

Крім того, ці компоненти сухого червоного вина можуть підвищувати біодоступність оксиду азоту, який перешкоджає розвитку ендотеліальної дисфункції, знижує в’язкість крові, покращує чутливість до інсуліну, протидіє надмірній активності тромбоцитів.

Якщо узагальнити, «французький парадокс» може базуватися на спільному впливі компонентів вина – ресвератролу, інших поліфенолів та молекули спирта – на атеросклеротичний процес, реакції згортання крові та розсмоктування тромбів (атерогенез, коагуляцію, фібриноліз). 

Таким чином, з’являється все більше доказів, яки підтверджують сприятливий вплив на серцево-судинну систему помірного вживання (один-два напої на день, у перерахуванні на спирт це 10 – 30 г) червоного вина та його важливого компонента ресвератрола. 

 

Висновки

  1. Ресвератрол – потужний антиоксидант, який виробляється деякими рослинами  для захисту у стресові періоди їх життя. 
  2. Дослідження цієї речовини в лабораторних умовах виявили низку позитивних ефектів для здоров’я людини через антиоксидантні, антиангіогенні, антиапоптичні та судинорелаксуючі властивости.
  3. Ресвератрол, як припускають вчені, здатний активувати гени довголіття, перешкоджає розвитку хвороби Альцгеймера, має протипухлинні властивості, здатний знизити рівень болю при захворюваннях суглобів та покращити клінічний перебіг хронічних запальних захворювань кишківника, корисний при цукровому діабеті у дорослих, корисний для лікування певних захворювань шкіри, важливий для збереження функцій зору.
  4. Механізми, що залучені до захисту зору, досить різноманітні, це:
  • антиоксидантний захист від дії надмірної кількості хвиль світла
  • блокування росту аномальних кровоносних судин в оці
  • зменшення загибелі клітинних структур ока
  • судинорелаксуючі властивості (розширення кровоносних судин) і поліпшення кровообігу
  • перешкоджання розвитку реакцій запалення в оці

 

Редакційна політика:

Редакційна політика сайту Нутроф® Форте

Оцініть користь статті:

Поділіться в соц. мережах:

Поки немає коментарів. Будь першим!

Додати коментар